92 درصد گستره ششمین استان پهناور کشور آبخوان ندارد ، دشتی که نیم قرن از ممنوعه بودنش می گذرد!

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان با اشاره به فقر منابع زیرزمینی آب در این استان پهناور گفت: تنها هفت هزار و 413 کیلومتر از وسعت 97 هزار کیلومتری این استان دارای آبخوان است.

92 درصد گستره ششمین استان پهناور کشور آبخوان ندارد ، دشتی که نیم قرن از ممنوعه بودنش می گذرد!

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، ایرج حیدریان اظهار کرد: این رقم به آن معنا است که تنها 7.6 درصد از گستره وسیع این استان دارای آبخوان و منابع آب زیرزمینی است و مابقی آن فاقد هرگونه منابع آبی است.

وی با بیان اینکه استحصال آب در گستره بزرگی از این استان امکان پذیر نیست ادامه داد: براساس مطالعات ژئوفیزیک اجرا شده به دلیل نبود آبخوان در بخش وسیعی از استان امکان استحصال آب و حفر چاه نیست.

دبیر کارگروه سازگاری با کم آبی استان، پذیرش واقعیت های اقلیمی و جغرافیایی را امری ضروری خواند و گفت: برای تامین نیازهای آبی در این استان باید به دنبال راه هایی غیر از حفر چاه و استحصال آب های زیرزمینی بود.

وی به پیشینه معضل کم آبی در بعضی دشت های این استان پرداخت و اضافه نمود: دشت ایوانکی در نزدیکی پایتخت از سال 1347 دشت ممنوعه بوده و هفت سال پس از آن یعنی در سال 1354 به عنوان دشت ممنوعه بحرانی اعلام شده به عبارتی از آن سال اعلام شده که هیچگونه عملیات استحصال آب در آنجا نباید انجام گردد تا آبخوان های آن به مرور خود را احیاء نمایند.

حیدریان با اشاره به فقر منابع آبی در این استان گفت: با توجه به شرایط خاص اقلیمی این منطقه، بهره برداری های آبی در این استان باید بهینه و راندمان آبی در آن افزایش بیشتری بیابد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان از استان سمنان به عنوان یکی از استان هایی نام برد که اقدامات خوبی در راستای مصرف بهینه آب در آن اجرا شده و گفت: در حوزه کشاورزی خوشبختانه سند الگوی کشت در استان تدوین و در بعضی دشت ها اجرایی شده است. همچنین 80 درصد چاه های کشاورزی در این استان صاحب کنتور هوشمند شدند و این در حالی است که در سطح کشور تنها 25 درصد چاه ها دارای کنتور هوشمند هستند.

وی بر ضرورت نصب کنتور هوشمند در همه چاه های این استان تاکید و توضیح داد: با نصب کنتور هوشمند در 20 درصد چاه های باقیمانده به اولین استان کشور تبدیل می شویم که همه چاه های کشاورزی آن دارای کنتور هوشمند هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 15 دی 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 564

به "92 درصد گستره ششمین استان پهناور کشور آبخوان ندارد ، دشتی که نیم قرن از ممنوعه بودنش می گذرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "92 درصد گستره ششمین استان پهناور کشور آبخوان ندارد ، دشتی که نیم قرن از ممنوعه بودنش می گذرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید