گیشه داغ برنده اسکار بهترین فیلم ، کتابچه سبز 188 میلیون دلاری شد

کتابچه سبز در تعطیلی های آخر هفته آمریکا 4.7 میلیون دلار فروخت و بهترین عملکرد یک فیلم برنده اسکار بهترین فیلم را در گیشه پس از اسکار در هشت سال اخیر ثبت کرد.

گیشه داغ برنده اسکار بهترین فیلم ، کتابچه سبز 188 میلیون دلاری شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از هالیوود ریپورتر، فیلم سینمایی کتابچه سبز به کارگردانی پیتر فارلی که حدود چهار ماه از اکران آن می گذرد، بین روزهای اول تا سوم مارس در شانزدهمین هفته نمایش عمومی حدود پنج میلیون دلار در 2641 سینما فروخت. کسب جایزه بهترین فیلم در نود و یکمین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار مهم ترین دلیل استقبال دوباره مردم از این درام تاریخ معاصر آمریکا با موضوع تبعیض نژادی است.

سال 2001 سخنرانی پادشاه جایزه اسکار بهترین فیلم را برد و تعداد سینماهای نمایش دهنده آن در آمریکا به 2386 افزایش یافت. درآمد 6.2 میلیون دلاری این فیلم تحسین شده بهترین آمار مربوط به یک برنده اسکار بهترین فیلم در حدود یک دهه اخیر است. شکل آب سال گذشته در نخستین آخر هفته پس از اسکار 2.3 میلیون دلار فروخت و مهتاب هم دو سال پیش تقریبا همین آمار را در گیشه آمریکای شمالی به ثبت رساند.

اسپاتلایت، بردمن، 12 سال بردگی و آرگو دیگر برنده های اسکار بهترین فیلم در چند سال اخیر هستند که هر کدام در هفته پس از اسکار دو میلیون دلار در گیشه به دست آوردند. عملکرد آرتیست به عنوان بهترین فیلم اسکار 2012 اندکی بهتر و حدود 3.6 میلیون دلار بود. فروش خوب این فیلم و سخنرانی پادشاه مدیون استادی هاروی واینستین در جلب توجه سینماروها به برندگان مهم ترین جایزه مراسم اسکار است.

کتابچه سبز تا امروز 76 میلیون دلار در بازار داخلی آمریکا به دست آورده که بهترین عملکرد یک فیلم برنده اسکار بهترین فیلم پس از 136 میلیون دلار آرگو است. کارشناسان برای درام اجتماعی-سیاسی فارلی فروشی 90 میلیون دلاری در آمریکای شمالی پیش بینی می کنند. ویگو مورتنسن و ماهرشالا علی بازیگران اصلی کتابچه سبز هستند که اولی نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد بود و دومی اسکار بهترین بازیگر مرد مکمل را برد.

برنده اسکار بهترین فیلم در بازار دنیای هم عملکردی بسیار خوب داشت و به لطف فروش 17 میلیون دلاری در سینماهای چین، یک آخر هفته 32 میلیون دلاری رقم زد. کتابچه سبز تا امروز 112 میلیون دلار در بازارهای بین المللی فروخته و مجموع فروش آن در دنیا به 188 میلیون دلار رسیده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1398 بروزرسانی: 1 تیر 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 151

به "گیشه داغ برنده اسکار بهترین فیلم ، کتابچه سبز 188 میلیون دلاری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیشه داغ برنده اسکار بهترین فیلم ، کتابچه سبز 188 میلیون دلاری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید