گیاهان برای مقابله با تهدیدات، با هم حرف می زنند!

پژوهشگران آمریکایی در آنالیز جدید خود دریافتند هنگامی که گیاهان مورد تهدید و یا حمله قرار می گیرند، با یکدیگر ارتباط برقرار می نمایند.

گیاهان برای مقابله با تهدیدات، با هم حرف می زنند!

به گزارش، پژوهش جدید دانشگاه کرنل (Cornell University) آمریکا نشان می دهد که گیاهان می توانند هنگامی که مورد حمله آفت ها قرار می گیرند، با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند.

بر اساس این پژوهش، گیاهان می توانند پیغام های خود را به یاری مواد شیمیایی موجود در هوا موسوم به ترکیبات آلی فرار (VOCs) که اطلاعات را میان گیاهان جا به جا می نمایند، به یکدیگر انتقال دهند.

آندره کسلر (Andre Kessler)، استاد دانشگاه کرنل و گروهش، گیاهی موسوم به سولیداگو آلتیما (Solidago altissima) و تاثیر نوعی حشره را بر آن مورد آنالیز قرار دادند.

نتایج آنالیز نشان داد: هنگامی که گیاهان مورد حمله این حشره قرار می گیرند، بوی آنها که با ترکیبات آلی فرار منتقل می گردد، شباهت بیشتری به یکدیگر پیدا می نماید.

کسلر گفت: ما دریافتیم که گیاهان، با زبان یا نشانه های هشدار یکسانی با یکدیگر حرف می زنند تا اطلاعات را به سادگی با یکدیگر در میان بگذارند. این تبادل اطلاعات، به میزان نزدیک بودن گیاهان به یکدیگر ارتباطی ندارد.

هنگامی که گیاهان، مورد حمله پاتوژن ها یا حشرات قرار می گیرند، متابولیسم خود را تغییر می دهند اما این تغییر، تصادفی نیست. در واقع، تغییرات شیمیایی و متابولیک، به گیاهان یاری می نمایند تا از عهده مقابله با دشمن برآیند. عملکرد گیاهان هنگام حمله، شبیه به عملکرد سیستم ایمنی بدن انسان است. اگرچه گیاهان مانند ما پادتن ندارند، اما می توانند با یاری مواد شیمیایی مبارزه نمایند. این مواد شیمیایی، ترکیبات دفاعی را نیز در بر دارند. برای مثال، بعضی از ترکیبات آلی فرار می توانند به حشرات حمله نمایند و با از بین بردن آنها، جان گیاه را نجات دهند.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 آبان 1398 بروزرسانی: 18 آبان 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 439

به "گیاهان برای مقابله با تهدیدات، با هم حرف می زنند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاهان برای مقابله با تهدیدات، با هم حرف می زنند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید