گورباچف: فقط یک دیوانه آغازگر جنگ هسته ای خواهد بود

آخرین رئیس جمهوری شوروی با بیان اینکه فقط یک دیوانه آغازگر جنگ هسته ای خواهد بود، از اینکه بعضی کارشناسان روس سلاح هسته ای را تمجید می نمایند، انتقاد کرد و گفت: آنها می گویند که سلاح هسته ای دنیا را از جنگ ها نجات داد.

گورباچف: فقط یک دیوانه آغازگر جنگ هسته ای خواهد بود

میخائیل گورباچف روز آدینه در گفت وگو با روزنامه ایزوستیا چاپ مسکو بیان کرد: اما من پاسخ می دهم حداقل یک بار این مساله دنیا را تا ورطه نابودی کشاند منظورم بحران کارائیب است، همه چیز به مویی بند بود؛ نباید آن را از یاد برد.

وی سپس به نامه خود به روسای جمهوری روسیه و فرانسه اشاره و بدون ذکر محتویات نامه های خود، اضافه نمود: نمی خواهم نظرات خود را تحمیل کنم اما فقط در موارد ویژه ای به رهبران دنیا نامه می نویسم.

آخرین رئیس جمهور شوروی در بخش دیگری از سخنان خود لغو قراردادها و معاهدات بین المللی از سوی آمریکا را پدیده ای خطرناک برای دنیا خواند و گفت: اختلافات و مناقشه ها میان کشورها باید از راه های مسالمت آمیز و در پشت میز مذاکره حل و فصل کرد.

وی گفت: آمریکا الگوی بدی را به دیگران نشان می دهد، بر اثر این اقدامات، ستایش بکارگیری زور و تهدید بار دیگر ازسرگرفته شده است. بدیهی است که تجربه گذشته به ما نشان می دهد که نباید امور دفاعی را نادیده گرفت.

گورباچف به پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد اشاره و اضافه نمود: در سطوح مختلف ما را به خاطر امضای این پیمان انتقاد می کردند اما رئیس جمهوری آمریکا خروج از این پیمان را بیان کرد.

وی اضافه نمود: سپس معلوم شد که این پیمان مهم ترین تکیه گاه ثبات راهبردی در دنیا است و امروز احتیاج به مذاکره برای جلوگیری از وقوع جنگ بر اثر لغو این پیمان بیش از هر زمانی احساس می گردد.

پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد پیمانی است که در سال 1987 میلادی میان ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و پس از فروپاشی شوروی با روسیه امضا شد.

این پیمان تابستان سال جاری پس از 31 سال لغو شد تا به نگرانی ها در خصوص آغاز یک رقابت تسلیحاتی جدید دامن زده گردد.

،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 10 آذر 1398 شناسه مطلب: 490

به "گورباچف: فقط یک دیوانه آغازگر جنگ هسته ای خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گورباچف: فقط یک دیوانه آغازگر جنگ هسته ای خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید