گفت وگوی تلفنی روسای ستاد کل ارتش ترکیه و آمریکا درباره منطقه امن شمال سوریه

ایرنا نوشت: رئیس ستاد کل ارتش ترکیه با ژنرال جوزف دانفورد، همتای آمریکایی خود درباره منطقه امن در شمال سوریه به صورت تلفنی گفت وگو کرد.

گفت وگوی تلفنی روسای ستاد کل ارتش ترکیه و آمریکا درباره منطقه امن شمال سوریه

به گزارش خبرگزاری آناتولی در روز یکشنبه، ژنرال یاشار گولر رئیس ستاد کل ارتش ترکیه در گفت وگوی تلفنی با ژنرال جوزف دانفورد، همتای آمریکایی خود بر ضرورت ایجاد هرچه سریع تر منطقه امن در شمال سوریه تاکید نمود.

وزارت دفاع ملی ترکیه طی مطلبی در صفحه رسمی خود در توئیتر گفت: ژنرال یاشار گولر در این مکالمه تلفنی نظرات و انتظارات معلوم ما درباره موضوع ایجاد منطقه امن در شرق رود فرات در سوریه را بیان داشته و تاکید نمود که این منطقه باید بدون اتلاف وقت ایجاد گردد.

خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه نیز روز آدینه 15 شهریور گفت که گشتزنی مشترک نیروهای این کشور و آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال شرق سوریه از روز یکشنبه شروع می گردد.

به گزارش دیلی صباح، وی با بیان اینکه ترکیه و آمریکا اجماعی کلی در خصوص گشتزنی مشترک در شمال شرق سوریه دارند، گفت: ما انتظار داریم فعالیت هایی که در این زمینه مشخص شده است، با نظم مشخصی ادامه پیدا کند.

ترکیه و مقام های نظامی آمریکایی هفتم اوت (16 مرداد) توافق کردند تا منطقه ای امن در شمال شرق سوریه ایجاد نمایند. دو طرف همچنین در خصوص ایجاد یک مرکز عملیات های مشترک توافق کردند.

آکار گفت: آمریکایی ها در ابتدای مذاکرات می گفتند امکان ندارد که ارتش ترکیه وارد منطقه (شمال شرق سوریه) گردد. مذاکرات چند ماه ادامه پیدا کرد و پایان اجماعی کلی در این زمینه به دست آمد.

ترکیه همیشه نسبت به تحولات شمال سوریه ابراز نگرانی نموده و خواهان قطع روابط آمریکا با نیروهای کُردهای موسوم به ی. پ.گ شده است.

ارتش ترکیه در دو عملیات سپر فرات (3 شهریور 95 تا 9 فروردین 96) و عملیات شاخه زیتون (30 دیماه 96 تا 4 فروردین 97) با همکاری بعضی گروه های تروریستی مورد حمایت خود، چهار هزار کیلومتر از خاک سوریه از جمله شهرهای الباب، اعزاز، جرابلس و عفرین در شمال این کشور را تصرف نموده است.

دولت سوریه با اشغالگر خواندن دولت ترکیه در عملیات نظامی در منطقه عفرین و سایر مناطق شمال سوریه، بارها خواهان خروج نیروهای ارتش ترکیه از خاک سوریه شده است.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: بروزرسانی: 19 مهر 1398 شناسه مطلب: 346

به "گفت وگوی تلفنی روسای ستاد کل ارتش ترکیه و آمریکا درباره منطقه امن شمال سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگوی تلفنی روسای ستاد کل ارتش ترکیه و آمریکا درباره منطقه امن شمال سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید