گالری به یاد قدیما

گالری دِنا میزبان آثاری هنری و پژوهشی است که درآن تبلیغات و رسانه در دهه های 1330 تا 1350 به تصویر کشیده می شود؛ نمایشگاهی که مخاطب را به گذشته های نه چندان دور می برد.

گالری به یاد قدیما

ایرنا: این روزها، گالری دنا، نمایشگاهی را میزبانی می کند که به پژوهشی درباره تبلیغات و رسانه در دهه های 1330 تا 1350 اختصاص یافته است؛ اتفاقات نوینی بود که ازسوی سازمانِ فاکوپا، در جایگاهِ یکی از اولین شرکت های بزرگ تبلیغاتی در ایران، صورت گرفت و سه دوره طلایی (از سال 1336 تا 1341)، بازسازی (از سال 1341 تا 1347) و قدرت (از سال 1347 تا 1357) را شامل می شود.

در توضیحات این نمایشگاه که شیما طاهری پارسا و محمد مخبری گردآورندگان آن هستند، آمده است: سازمان تبلیغات فاکوپا در سال 1335 توسط فرهاد هرمزی در چند اتاق از یک آموزشگاه ماشین نویسی به نام قهرمان راه اندازی شد. هرمزی در اتوبیوگرافی خود درباره چگونگی تاسیس این سازمان تبلیغاتی می گوید:

آغاز فاکوپا هیچ گونه تشریفاتی نداشت. اهمیت آغاز فاکوپا در این است که با ایجاد آن تصمیم گرفتم تبلیغات را به عنوان حرفه اصلی خود انتخاب کنم و به دنبال کارهای دیگر نروم. آموزشگاه قهرمان در شاه آباد یک سالن بزرگ داشت و چندتا اتاق. تعدادی از اتاق ها تبدیل شد به سازمان کوچکی که فاکوپا نامیده شد. اهمیت تاسیس فاکوپا در این است که ما کار تبلیغ را در آن به عنوان حرفه اصلی خود آغاز کردیم. مدتی در کنار فاکوپا آموزشگاه قهرمان هم فعالیت می کرد، بعدها که جای ما کوچک شد آمدیم به کوچه گوهرشاد. مهم ترین نکته در مورد تاسیس فاکوپا این است که ما در آن مرحله به این نتیجه رسیده بودیم که کار ما چیست؛ کار تبلیغات از آن تاریخ ادامه پیدا کرد تا رسید به امروز…

پیش از آن که هرمزی سازمان فاکوپا را تاسیس کند و تبلیغات را به عنوان حرفه اصلی اش برگزیند به گفته خودش بسیار از این شاخه به آن شاخه پرید. برای مثال در سال 1330 تصمیم به انتشار یک مجله جیبی، روزانه و رنگی گرفت و نامش را ذرّه ها گذاشت. اولین شماره از این مجله در تاریخ 26 شهریور ماه 1330 با شعار هم در جیب آقا جا می گیرد و هم در کیف خانم منتشر شد و تا 60 شماره ادامه پیدا کرد و سرانجام به دلیل مسائل ناشی از بی پولی تعطیل شد.

پس از تاسیس فاکوپا این سازمان و شخص فرهاد هرمزی به جایی یا کسی وابسته نبودند. هرمزی در همه آن سال ها با تکیه بر ابتکار،خلاقیت و گرافیک منحصر به فرد خود، به تمام رسانه ها و صاحبان سرمایه این نکته را القا کرد که فاکوپا هر کالایی را معرفی کند، آن کالا بهترین و برترین است. هرمزی تنها به ذوق و استعداد خود تکیه می کرد و با آن که تحصیلات آموزشگاهک در حوزه تبلیغات نداشت، در نگارش شعارهای تبلیغاتی کم نظیر عمل می کرد. فاکوپا مشتریان محدودی داشت، چرا که معتقد بود تنها باید با موسساتی کار کند که آمادگی توسعه و رشد را دارند و چون بازرگانان را اکثرا قشری محافظه کار و در پی سود بیشتر در کم ترین زمان می دانست، نمی توانست با آن ها هم قدم شود. از طرفی هرمزی هرگز بر هیجانات خود سرپوش نمی گذاشت و با ریسک پذیری بالا بارها خود و سازمان فاکوپا را تا مرز ورشکستگی پیش برد. اما هر بار با سودی سرشار و جسارتی مثال زدنی به عرصه تبلیغات باز می گشت. فاکوپا اولین سازمان تبلیغاتی ای بود که کمپین های تبلیغاتی و آگهی های سریالی را در ایران آغاز کرد و در سال های 36 تا 41 با اجرای مهم ترین و گسترده ترین کمپین ها پیروزیت خود را تثبیت کرده و به اوج شهرت رسید. در طی سال های فعالیت فاکوپا فرهاد هرمزی به عنوان نایب رییس سازمان تبلیغات جهانی برگزیده و پیروز شد کنگره جهانی تبلیغات را در ایران برگزار کند.

فاکوپا در ابتدا کارش را با بهرام هرمزی، محسن میرزایی و تابش آغاز کرد. با پیوستن بیوک احمری که مهارت ویژه ای در سیلک اسکرین داشت فاکوپا به سرعت رشد کرد و طراحان دیگری چون الکسی گورگیز، ژرژ سیمونیان، مرتضی کاتوزیان،اورشانلو، مسعودی، پایداری و مرتضی ممیز به این سازمان پیوستند. بسیاری معتقدند عباس سارنج با معرفی مرتضی ممیز به فاکوپا، آینده درخشان او را در رشته گرافیک رقم زده است. جهانگیر نظام العلما هم به عنوان خوش نویس در فاکوپا فعالیت می کرد که در کمپین های شاه پسند و بانک پارس شاهد به ثمر نشستن این همکاری بودیم. سعید نفیسی، مرزبان، جواهر کلام، حاج سید جوادی، دکتر وحیدی و روح الله مبشر اردبیلی نیز از نویسندگان قابلی بودند که با فاکوپا همکاری داشتند و برای آن قلم می زدند.

فاکوپا در 20 سال فعالیت خود با برندهای معتبری چون: شاه پسند، صابون گلنار، صابون عروس، تاید، بانک پارس، بانک عمران، بانک ملی، ایران ناسیونال، اعانه ملی، برف، کمیته پیکار با بی سوادی، گاردن پارتی ها و… همکاری کرد.

این نمایشگاه تا چهارشنبه 27 شهریور، از ساعت 16 تا 20، در گالری دنا به نشانیِ خیابان سپهبد قرنی، بعد از چهارراه طالقانی، کوچه سوسن، شماره4، زنگ2 پذیرای علاقه مندان است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 1 آبان 1398 شناسه مطلب: 390

به "گالری به یاد قدیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گالری به یاد قدیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید