کاهش آمار تلفات حوادث جاده ای با کاهش نقاط حادثه خیز تناسب ندارد

خبرنگاران/مرکزی استاندار مرکزی گفت: در سال های اخیر شمار نقاط حادثه خیز در جاده ها کمتر شده است، اما آمار تلفات به همان اندازه کاهش نیافته است.

کاهش آمار تلفات حوادث جاده ای با کاهش نقاط حادثه خیز تناسب ندارد

سید علی آقازاده امروز چهارشنبه در آیین گرامیداشت هفته حمل و نقل، رانندگان و راهداری که در فرهنگسرای شهر اراک برگزار گردید، با اشاره به اینکه استان مرکزی از شبکه راه های نسبتا خوب برخوردار است، اعلام کرد: استان مرکزی به عنوان استانی مطرح در کشور با برخورداری از 6400 کیلومتر شبکه راه اصلی و فرعی بخش از عمده حمل و نقل و ترانزیت کشور را از خود عبور می دهد و در واقع صنعت راه و حمل و نقل در این استان یک مزیت محسوب می گردد.

وی توضیح داد: صنعت راه و حمل و نقل استان مرکزی در کنار صنعت، کشاورزی و گردشگری شاخصه استان مرکزی محسوب می گردد و سالانه حدود 150 میلیون سفر و تردد در محورهای مواصلاتی این استان انجام می گردد. البته در برهه ای از زمان تردد کم است و در مواقعی چون تابستان و نوروز حجم سفرها و تردد بسیار بالاست.

استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه مدیریت این حجم تردد در یک استان کار ساده ای نیست، اضافه نمود: مسلما ترددها و تراکم های سالانه در زمینه حمل و نقل خالی از تصادف و تلفات نیست و در این راستا پلیس راه در کنار راهداران خدمات مطلوبی را ارائه می دهد.

وی یکی از اصلی ترین دغدغه های مسئولان، رانندگان و مردم را شرایط تصادفات جاده ای دانست و گفت: وقوع سالانه 17 هزار کشته در جاده های ایران رقمی وحشتناک و نگران کننده است، هر چند که در طول 10 سال اخیر حدود 25 درصد از این آمار کاهش یافته است، اما این آمار به نسبت جمعیت، جاده ها و وسایل نقلیه، زیاد، سنگین و قابل توجه است و ایران جزو کشورهای خطرناک در این زمینه محسوب می گردد.

آقازاده اعلام کرد: در امسال با برنامه ریزی صورت گرفته به یاری پلیس راه، راهداری، اورژانس و هلال احمر کوشش خواهد شد تا در انتها امسال به 10 درصد کاهش تلفات نسبت به سال 97 دست یابیم. تا به امروز کاهش حدود سه درصدی در این زمینه حاصل شده و ضروری است در این راستا حتما همکاری رانندگان و مردم را در اختیار داشته باشیم. 50 درصد عاملان تصادفات و تلفات جاده ای مردم هستند که باید آموزش لازم در این راستا به آنها داده گردد.

وی با تاکید بر اینکه باید فرهنگ رانندگی همسو با قوانین جاده در بین مردم تسری و ارتقا یابد، گفت: اینکه سرعت مجاز در جاده ای 80 کیلومتر بر ساعت است، اما راننده ای با 120 کیلومتر بر ساعت حرکت می نماید در واقع به استقبال خطر می رود. باید فرهنگ جامعه اصلاح گردد، در سال های اخیر شمار نقاط حادثه خیز در جاده ها کمتر شده است، اما آمار تلفات به همان اندازه کاهش نیافته و این امر نشان از لزوم همکاری و آموزش مردم دارد.

استاندار مرکزی اظهار کرد: وظیفه و مسئولیت عوامل حفظ و حراست از جاده ها در زمستان بیش از دیگر فصول سال است و در هفته ملی حمل و نقل باید ضمن توجه به موارد آموزشی از فعالان این عرصه که برای حفظ راه ها شبانه روزی کوشش دارند، همچنین رانندگانی که طی 10 سال اخیر هیچ حادثه ای نداشته اند به عنوان الگو تجلیل گردد و امید است تمامی کوشش راهداران با وجود مسائل و کاستی ها به کاهش تصادفات، خسارات و تلفات بینجامد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 15 بهمن 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 638

به "کاهش آمار تلفات حوادث جاده ای با کاهش نقاط حادثه خیز تناسب ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش آمار تلفات حوادث جاده ای با کاهش نقاط حادثه خیز تناسب ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید