کاسبی در راسته فرسوده ها

فاطمه عسگری نیا-خبرنگار:از چهارراه وحدت اسلامی که به سمت خیابان شوش حرکت کنیم، با زنجیره ای از ساختمان های قدیمی و فرسوده روبه رو می شویم که هر روز خطر ریزش هرکدام تن مردم محله را می لرزاند.

کاسبی در راسته فرسوده ها

خطری که سال گذشته با ریزش یکی از این ساختمان ها برای چند روزی به دغدغه جدی مردم تبدیل شد. دغدغه ریزش این بافت فرسوده زنجیره وار در انتهای خیابان وحدت اسلامی، ما را به تهیه گزارشی از وضعیت موجود وا داشت. همه می دانند ساختمان های این راسته دیگر توانی برای ایستادن روی پاهای خود را ندارند. ریزش خرده آجرهای قدیمی روی سر عابران، نوید اتفاق های خوبی را در این راسته نمی دهد. علی اصغر فراهانی دبیر شورایاری محله راه آهن می گوید: ملک های فرسوده اینجا مانند حلقه های زنجیر به هم پیوسته اند و هر لحظه ممکن است با ریزش یکی، ساختمان کنار دستی هم مانند دومینو فرو بریزد. او با بیان اینکه دغدغه فوق بارها و بارها از سوی شورایاری محله راه آهن به مسئولان گوشزد شده اظهار می دارد:

قصه، قصه یک ملک و چند ملک نیست. ما در محله راه آهن با تعداد زیادی از املاک فرسوده روبه رو هستیم که امکان ریزش هر کدام با لرزشی کوچک وجود دارد. از مهمانسراهای قدیمی و فرسوده حول میدان راه آهن گرفته تا ساختمان های مسکونی و تجاری حاشیه خیابان وحدت اسلامی که با ریزش گاه و بیگاه بخش هایی از بالکن این ساختمان ها روی سر عابران پیاده، مردم را دچار وحشت و هراس می نماید.

  • انگیزه ای برای نوسازی نداریم

این که چرا با وجود همه هشدارها کسی رغبتی برای نوسازی بافت فرسوده ملک خود در این راسته را ندارد جالب توجه است. علی سلطانی یکی از کاسبان همین راسته فرسوده می گوید: پیاده راه خیابانی که ما در آن مستقریم عرض 6متری دارد، اما شهرداری می گوید هر ملک باید 3 متر دیگر هم عقب نشینی کند شما بگویید از ملک 6متری 3متر هم عقب نشینی کند چندمتر باقی می ماند؟ ما رغبتی برای عقب نشینی نداریم. از طرفی چاره ای هم نداریم جز اینکه هر روز با صلوات و پناه بردن بر خدا، روزمان را سپری کنیم.

همین طور که این کاسب محلی سخن می گوید همسایه اش هم با تأیید سخنان او می گوید: سال گذشته که یکی از ساختمان های این راسته ریزش کرد برای مدتی همه درباره بلاتکلیفی مالکان این راسته سخن می گفتند. اما متأسفانه این دغدغه ها و مسائل پس از اینکه آب ها از آسیاب افتاد، به دست فراموشی سپرده شد. او ادامه می دهد: در دل این بافت فرسوده مسجد قدیمی شارعی قرار گرفته است که هر روز پذیرای جمعیت زیادی از مردم است و ریزش هریک از ساختمان های مجاور آن امکان تخریب و ریزش مسجد را دو چندان می نماید.

  • دستمان بسته است

رسول رسولی معاون فنی عمران وترافیک شهردار ناحیه4 منطقه11 نیز در گفت وگو با خبرنگاران محله می گوید: منطقه11 شهرداری تهران از جمله مناطق پایتخت با بافت متراکم شهری است که بخش قابل توجهی از این بافت، فرسوده است. محله راه آهن به عنوان یکی از محله های قدیمی منطقه، جزو محله های سرآمد دارای بافت فرسوده است. او با اشاره به ساختمان هایی با قدمت بین 50 تا 100سال در محله راه آهن و خیابان وحدت اسلامی می گوید: همه بافت های فرسوده منطقه در ناحیه4 شناسایی و هشدارهای لازم به مالکان داده شده، اما متأسفانه از آنجا که مالکان حقیقی هستند، شهرداری نمی تواند نسبت به تخریب این املاک تا پیش از اخذ حکم قضایی اقدامی نماید. مرحله ای که بسیار زمانبر است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 28 خرداد 1398 شناسه مطلب: 146

به "کاسبی در راسته فرسوده ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاسبی در راسته فرسوده ها"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید