پیشگیری از آتش سوزی جنگل با یاری یک ژل سازگار با محیط زیست

محققان آمریکایی یک ژل سازگار با محیط زیست ابداع نموده اند که با ترکیب با مواد شیمیایی مقاوم در برابر آتش، می تواند به جلوگیری از آتش سوزی جنگل ها یاری کند.

پیشگیری از آتش سوزی جنگل با یاری یک ژل سازگار با محیط زیست

به گزارش ایرنا، محققان دانشگاه استنفورد کالیفرنیا این ژل حامل را از مواد کاملا غیرسمی مبتنی بر سلولز که در مواد غذایی، دارویی، آرایشی و محصولات کشاورزی استفاده می گردد، ساخته اند.

ایده این است که این ژل را با مواد شیمیایی مقاوم به آتش - از نوعی که معمولا توسط هواپیماهای اطفای حریق جنگل ها استفاده می گردد - ترکیب کرد و سپس بطور پیشگیرانه بر روی مناطقی که احتمال وقوع آتش سوزی دارد، پخش کرد.

بطور معمول، ترکیبات مقاوم به آتش به سرعت توسط باران از روی درخت و سایر گیاهان شسته و یا توسط باد از روی گیاهان پاک می شوند. اما زمانی که این مواد با یک ژل بسیار چسبناک مخلوط شوند بهتر در برابر آب و هوای نامساعد مقاومت می نمایند طوری که بر اساس گزارش های رسیده، کاربرد سالانه یک بار آن ها می تواند از جنگل ها در کل فصل اوج آتش سوزی محافظت کند. همچنین شرایط آب و هوایی خشک نیز مسئله ای در این رابطه ایجاد نمی نماید.

به گفته این محققان، این مواد ژل مانند به سرعت خشک می شوند اما لایه ای روی گیاه باقی می گذارند که از بروز شعله پیشگیری می نماید. پیشگیرانه های شعله که در حال حاضر موجود هستند، لایه های مناسبی بر روی گیاهان باقی نمی گذارند و این لایه ها یا توسط باد از روی گیاهان پاک می شوند و یا به راحتی توسط شبنم یا بارندگی های خفیف از روی گیاهان شسته می شوند.

اما ژل ابداعی محققان دانشگاه استنفورد در برابر باد، باران و شبنم و شرایط آب و هوایی خشک مقاوم است و در نهایت پوسته پوسته و به گونه ای بی ضرر در محیط زیست تجزیه می گردد.

همچنین پیشگیرانه های پلی فسفات آمونیوم مورد استفاده در این ژل با محیط زیست سازگار است. محققان با اشاره به این که همیشه پیشگیری از درمان بهتر است، خاطر نشان کردند که با پیشگیری از آتش سوزی جنگل ها به جای خاموش کردن آتش، مواد شیمیایی کمتری استفاده می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 16 آبان 1398 شناسه مطلب: 433

به "پیشگیری از آتش سوزی جنگل با یاری یک ژل سازگار با محیط زیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری از آتش سوزی جنگل با یاری یک ژل سازگار با محیط زیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید