سرانجام هفته حملات خونین طالبان

در حالی که تنها 4 روز به هجدهمین سالگرد حادثه 11 سپتامبر مانده، افغانستان کشوری که پس از آن حادثه و ورود امریکا به این کشور قرار بود، رنگ آرامش ببیند، همچنان با جنگ و کشتار و انفجارها و حملات انتحاری روبرو است. در تازه ترین مورد، طالبان روز پنجشنبه به منطقه دیپلمات نشین کابل حمله انتحاری کرد و دست کم 10 نفر از جمله یک نظامی امریکایی و یک نظامی رومانیایی در این حمله کشته و بیش از 42 نفر دیگر زخمی شدند.

سرانجام هفته حملات خونین طالبان

طالبان همچنین در روزهای پنجشنبه و دیروز آدینه با حمله به ولایت فراه و شهر خان آباد در ولایت قندوز در صدد تصرف این مناطق برآمد.

به گزارش سایت شبکه خبری الجزیره، در هفته ای که گذشت کابل، پایتخت افغانستان دوبار (روز سه شنبه و پنجشنبه) بر اثر انفجار لرزید و در هر دو بار هم طالبان مسئولیت انفجارها را برعهده گرفت و بیان کرد، هدفش خارجی ها بوده اند. در روز سه شنبه یک مجتمع مسکونی که خارجی ها در آن ساکن هستند، هدف حمله بود و روز پنجشنبه منطقه دیپلمات نشین کابل که سفارتخانه ها از جمله سفارت امریکا در آنجا واقع شده است. علاوه بر این، روزهای پنجشنبه و آدینه طالبان در دو ولایت فراه و قندوز تحرک های گسترده ای داشت و رسانه ها گاه از سقوط شهر خان آباد در ولایت قندوز خبر می دادند و گاه از اشغال یک مرکز متعلق به ارتش در شهر فراه. اینها همه حاکی از آن است که طالبان اگرچه در حال مذاکره با امریکایی ها است اما همچنان به حفظ قدرت جنگجویی خود و به رخ کشیدن این قدرت پایبند است. این در حالی است که امریکایی ها بی توجه به تحرکات طالبان می کوشند، مذاکرات را به نتیجه برسانند و الیوت اینگل، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا در نامه ای از زلمای خلیل زاد، نماینده امریکا در مذاکرات با طالبان خواسته است، با حضور در جلسه علنی این کمیته، جزئیات توافق با طالبان را در اختیار کنگره و مردم امریکا قرار دهد.

این کوشش های امریکا برای خروج از افغانستان از یک سو و قدرت نمایی های طالبان از سوی دیگر، در حالی است که روز پنجشنبه پسر احمد شاه مسعود، مشهورترین چهره ضد طالبانی افغانستان رسماً بیان کرد که وارد سیاست شده و رهبری جنبشی را برعهده گرفته و آماده است که با متحد کردن افغان ها به وسیله این جنبش راه پدرش را در پیش بگیرد و با طالبان بجنگند. او که همنام پدرش است، روز پنجشنبه بر سر مزار پدرش و در جمع چندین هزار نفر از حامیانش سخنرانی و شروع به کار جنبش جدید خود را بیان کرد. احمد مسعود گفت: ما برنامه ها و آرزوهای او [پدرش] را پیش خواهیم برد و برای هر نوع فداکاری و همکاری برای رسیدن به صلح آماده هستیم.

شکل گیری جنبش پسر احمد شاه مسعود چند روز پس از آنکه خلیل زاد بیان کرد، با طالبان به توافق اولیه رسیده که 5400 نظامی امریکایی تا 135 روز دیگر از افغانستان خارج شوند، بسیاری از ناظران را نگران نموده است. آنها بیم دارند که با خروج این نظامی ها جنگ داخلی جدیدی بین طالبان و جنبش های ضدطالبانی نظیر جنبش احمد مسعود در افغانستان در بگیرد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 17 مهر 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 336

به "سرانجام هفته حملات خونین طالبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانجام هفته حملات خونین طالبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید