وضعیت قرمز بازار گوجه فرنگی در ارومیه، باز هم وعده اصلاح بازار توخالی بود

کشاورزی یکی از مشاغلی است که کمترین هزینه را برای دولت دارد و کشاورزان با استفاده از زمین های خود و با سرمایه ای که در اختیار دارند اقدام به کاشت و داشت و برداشت می کنند.

وضعیت قرمز بازار گوجه فرنگی در ارومیه، باز هم وعده اصلاح بازار توخالی بود

به گزارش خبرنگار از ، کشاورزی یکی از مشاغلی است که کمترین هزینه را برای دولت دارد و کشاورزان با استفاده از زمین های خود و با سرمایه ای که در اختیار دارند اقدام به کاشت و داشت و برداشت می کنند و ضروری است که در برخی موارد همچون فروش محصول دولت یار و همراه آن ها باشد.

فروش محصول گوجه فرنگی برای کشاورزان اهمیت فراوان دارد، زیرا اگر این محصول به قیمت خوب به فروش برسد کشاورزان سود بیشتری کسب کرده و برای آینده نیز اقدام به کاشت این محصول خواهند کرد، اما در صورتی که از فروش آن نا امید شدند دیگر کاشت آن محصول برای آن ها سودی نخواهد داشت و تولید نکردن این محصول موجب افزایش بیش از حد قیمت این محصول برای مصرف کننده خواهد بود.

دل کشاورزان پر غصه است

کشاورزان آذربایجان غربی این روز ها دل هایشان همچون گوجه فرنگی خونین و پرغصه است، چرا که خسته از ناملایمتی های این روز های بازار، باید هرساله شاهد این اتفاق تلخ باشند که دلالان محصولات آن ها را با قیمت ناچیز خریداری کرده و چند برابر دربازار می فروشند و در نهایت سود اصلی با قیمت بالای رب های گوجه فرنگی در جیب کارخانه داران می رود.

این قشر زحمت کش جامعه باید در گرمای طاقت فرسا عرق بریزند و چشم انتظار بمانند تا بتوانند حاصل دسترنج خود را به بهایی ناچیزبه دلالان و کارخانه داران بفروشند؛ تا خرج زندگی خود را درآورده وشرمنده خانواده خود نشوند.

سیب زمینی، پیاز و گوجه فرنگی سه محصولی هستند که سالهاست افزایش یا کاهش قیمتشان دردسر کشاورزان و البته مصرف ککندگان شده است، اما امسال نوبت گوجه فرنگی بود تا با افزایش کشت از سوی کشاورزان قیمتش در بازار به شدت کاهش یابد و روی دست کشاورزان بماند.

در حالی که روز های آغازین مهر ماه کننده ارومیه در مجلس شورای اسلامی از آغاز خرید تضمینی گوجه فرنگی در آذربایجان غربی با قیمت کیلویی 800 تومان خبر داده بود، اما این ضمانت اجرایی نشد و فصل برداشت گوجه فرنگی در آذربایجان غربی با نارضایتی کشاورزان رو به پایان است، محصولی که با پایین ترین و ناچیزترین قیمت توسط کارخانه داران خرید می شود و کشاورزان زحمت یک ساله خود را جلوی دامها می ریزند.

آغاز خرید حمایتی گوجه فرنگی در آذربایجان غربی

گوجه کارانی که متضرر شدند

در هر گوشه ای از استان وضعیت برای کشاورزان گوجه کار قرمز است و گوجه کاران میاندوآب نیز از این امر مستثنی نیستند و امسال متضرر شدند، چرا که هنوز خرید تضمینی گوجه فرنگی در آذربایجان غربی حل نشده و با توجه به اینکه زمان نگهداری این محصول کم است، بنابراین کشاورزان مجبور به فروش محصولشان به همان قیمت 300 تومان شدند.

غلامرضا نجفی مدیرعامل کارخانه رب زرین میاندوآب گفت: ظزفیت انبار های رب کارخانه ها کامل پر شده است چرا که رب کشورمان به بازارهای جهانی صادر نمی شود و رب روی دست کارخانه داران مانده است و با این حساب اگر قیمت گوجه فرنگی از این هم ارزانتر شود کارخانه داران نمی توانند گوجه فرنگی را خریداری کنند.

علی دیانتی رئیس جهاد کشاورزی میاندوآب نیز گفت: سطح زیر کشت گوجه فرنگی در این شهرستان یک هزار و 500 هکتار است که پیش بینی ما تولید 85 هزار تن گوجه فرنگی بود که این رقم نسبت به سال قبل تقریباً دو برابر شده است و این موارد را در مرداد ماه از طریق مکاتبات کتبی به مسئولان استانی اعلام کرده ایم.

دیانتی ادامه داد: کشاورزان براساس بازار که پارسال قیمت گوجه 2 هزار تومن بود امسال گوجه فرنگی کاشته اند و موجب بر هم خوردن چرخه عرضه و تقاضا در بازار شده است و اینگونه قیمت گوجه فرنگی کاهش یافته است، در حالی که طبق ارزیابی کارشناسان جهاد کشاورزی تولید هر کیلو از این محصول حدود 384 تومن هزینه در برداشته است.

او بدون اشاره به اینکه الگوی کشت به کشاورزان ارائه نمی شود گفت: چون مالکیت زمین های کشاورزی خصوصی است ما نمی توانیم به کشاورزان تحمیل کنیم که چه محصولی بکارند و چه محصولی نکارند.

رحمان درفشی رئیس اداره صنعت و معدن و تجارت میاندوآب هم گفت: قیمت گذاری برای محصولات کشاورزی بر عهده من نیست و عرضه و تقاضای محصول می تواند قیمت آن محصول را تعیین کند، امسال هم کشت بیش از حد گوچه فرنگی موجب کاهش شدید قیمت شده است.

در حالی که از هفته های گذشته سازمان تعاون روستایی برای خرید گوجه فرنگی با قیمت تضمینی از کشاورزان موظف شده است تا آخرین ساعات تنظیم این گزارش هیچگونه عکس العملی از این اداره مشاهده نمی شود، تا همچنان وضعیت قرمز گوجه فرنگی ادامه دار شود.

م

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 آبان 1398 بروزرسانی: 14 آبان 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 429

به "وضعیت قرمز بازار گوجه فرنگی در ارومیه، باز هم وعده اصلاح بازار توخالی بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وضعیت قرمز بازار گوجه فرنگی در ارومیه، باز هم وعده اصلاح بازار توخالی بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید