وزیر نیرو، نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی فهرج یزد را افتتاح کرد

نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی روستای فهرج شهرستان یزد عصر پنجشنبه با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو، استاندار تعدادی از مدیران صنعت آب و برق استان و مردم منطقه افتتاح شد.

وزیر نیرو، نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی فهرج یزد را افتتاح کرد

این نیروگاه خورشیدی با سرمایه گذاری بخش خصوصی و با صرف 600 میلیارد ریال به مدت 2 سال در زمینی به مساحت 20 هکتار احداث و به بهره برداری رسید.

واحد یادشده با نصب 37026 پنل 270 وات به صورت پایه متحرک اجرا و با نصب چهار دستگاه ترانسفورماتور به پست فوق توزیع فهرج متصل شده است.

از اهداف ساخت این واحد کاهش تلفات شبکه، فراوری انرژی پاک به میزان 23 میلیون کیلووات ساعت در سال، صرفه جویی در مصرف سوخت فسیلی به میزان 6.9 میلیون مترمکعب گاز طبیعی در سال، کاهش انتشار گازهای آلاینده (CO2) به میزان 15.7 هزار تن در سال و صرفه جویی در مصرف آب به میزان 5.4 میلیون لیتر در سال است.

یزد گرچه از لحاظ بسیاری مواهب طبیعی و کوهستانی و آب و باران با کمبودهایی روبرو است اما در بسیاری از زمینه ها همچون ذخایر و تنوع معدنی و نیز تابش نور خورشید نه تنها در ایران بلکه در دنیا زبانزد است.

متوسط ساعت آفتابی سالانه در یزد سه هزار و 200 ساعت است به همین دلیل توان زیادی برای توسعه نیروگاه های خورشیدی در استان فراهم است و همین امر موجب شده تا در دولت تدبیر و امید توجه ویژه به سرمایه گذاری در حوزه انرژی خورشیدی و جذب سرمایه گذاران خارجی داشته باشد.

این میزان تابش نور خورشید در یزد در حالی است که میزان تابش خورشید در ایران بین یکهزار و 800 تا 2 هزار و 200 کیلووات ساعت بر مترمربع در سال تخمین زده می گردد که بالاتر از میزان متوسط دنیای و به طور متوسط سالانه بیش از 280 روز آفتابی برای این کشور گزارش شده است.

از سوی دیگر بر اساس اعلام کنفرانس دنیای انرژی های خورشیدی ، از 6 نقطه برتر برای فراوری این نوع انرژی ، 2 نقطه آن در استان یزد قرار گرفته است و این منطقه بهترین نقطه کشور برای فراوری انرژی خورشیدی معرفی شده است.

سرمایه گذاری خارجی در بخش انرژی خورشیدی استان یزد موجب شده تا این استان با فراوری 70 مگاوات، پیشتاز در فراوری این نوع انرژی در میان استان های مختلف معرفی گردد.

روستای فهرج با سه هزار نفر جمعیت در 20 کیلومتری شرق شهر یزد قرار گرفته است.

استان یزد بر اساس سرشماری سال 1395 یک میلیون و 138 هزار نفر جمعیت دارد که 85 درصد آن در 21 شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 23 مهر 1398 شناسه مطلب: 363

به "وزیر نیرو، نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی فهرج یزد را افتتاح کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر نیرو، نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی فهرج یزد را افتتاح کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید