هم افزایی یگان های حفاظتی ادارات استان کرمان در راستای پیشگیری از وقوع جرائم میراث فرهنگی

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از هم افزایی و تعامل یگان های حفاظتی دستگاه های این استان در راستای پیشگیری از وقوع جرائم در حوزه میراث فرهنگی خبر داد.

هم افزایی یگان های حفاظتی ادارات استان کرمان در راستای پیشگیری از وقوع جرائم میراث فرهنگی

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان، سرهنگ نور علی چوگانی فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی این استان، در نشست مشترک با فرماندهان یگان حفاظت ادارات کل منابع طبیعی و مسکن و شهرسازی اضافه نمود: باید با تعامل هرچه بیشتر با برخی دستگاههای ذیربط و همچنین نیروی انتظامی برنامه های پیشگیرانه برای وقوع جرائم در زمینه میراث فرهنگی، منابع طبیعی، مسکن و شهرسازی و محیط زیست در دستور کار قرار گیرد.

او به راه اندازی گشت های مشترک بین یگانهای حفاظت برخی دستگاهها با یگان حفاظت میراث فرهنگی اشاره و اظهار کرد: توسعه گشت های بازرسی و نظارتی با همکاری یگان های حفاظت دستگاه های مورد نظرمی تواند نقش موثری در حفاظت از بناهای تاریخی، محوطه های باستانی، اراضی ملی و دولتی، مراتع، جنگل ها و همچنین محیط زیست داشته باشد.

سرهنگ چوگانی با اشاره به اینکه حفاظت از میراث فرهنگی به تنهایی از عهده یک سازمان و یا اداره کل برنمی آید، شرح داد: باید بحث مشارکت های اجتماعی را در اولویت کار قرارداد تا با آگاه سازی هرچه بیشتر مواریث فرهنگی را بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان به اقدامات مشترک این اداره کل با سایر دستگاهها اشاره کرد و اضافه نمود: برگزاری همایش ها و دوره های تخصصی و تبادل اطلاعات در خصوص موضوعات مشترک، برنامه ریزی به منظور جلوگیری از وارد شدن صدمات ناشی از فعالیت های اقتصادی و صنعتی و سایر اقدامات غیر مجاز از جمله این موارد است.

او با بیان اینکه اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان دارای، 40 پایگاه حفاظتی است که بیشتر انها در شهرستانهای جنوبی قرار دارند، گفت: با توجه به اینکه استان کرمان دارای 7 اثر ثبت جهانی، 700 اثر ملی و 7000 اثر شناخته شده است بنابراین حفاظت از این آثار به تنهایی امکان پذیر نیست و این اداره کل نیازمند همکاری دستگاههای دیگر استان است.

سرهنگ چوگانی به انعقاد تفاهم نامه بین یگان حفاظت میراث فرهنگی و سه دستگاه ادارات کل منابع طبیعی، محیط زیست و مسکن و شهرسازی اشاره و گفت: امیدواریم با انعقاد این تفاهم نامه در جهت گسترش همکاری و استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود در حل مسائل و معضلات حفاظتی پیروز شویم.

منبع: میراث آریا
انتشار: بروزرسانی: 27 شهریور 1398 شناسه مطلب: 280

به "هم افزایی یگان های حفاظتی ادارات استان کرمان در راستای پیشگیری از وقوع جرائم میراث فرهنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هم افزایی یگان های حفاظتی ادارات استان کرمان در راستای پیشگیری از وقوع جرائم میراث فرهنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید