هادی چوپان: خاک وطنم را به تابعیت و درآمد های میلیاردی ترجیح دادم

ورزشکار شیرازی در رقابت های پرورش اندام مسترالمپیا 2019 برای نخستین بار در تاریخ ورزش ایران بر سکوی قهرمانان ایستاد و عنوان ارزشمند سومی را به نام خود ثبت کرد.

هادی چوپان: خاک وطنم را به تابعیت و درآمد های میلیاردی ترجیح دادم

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به خاک وطنش عشق می ورزد و با وجودی که پیشنهادات بسیاری برای تابعیت در کشورهای مختلف داشته شهرش شیراز را با هیچ جای دنیا و حتی با همان آمریکایی که چند وقت پیش تاریخ سازترین مدالش را از آنجا گرفته عوض نمی نماید. گرچه سختی های بسیاری برای رسیدن به اینجایی که هست کشیده و به قول خودش برای شرکت در مسترالمپیا حتی ماشینش را هم فروخته اما غیرت ایرانی در وجودش نهادینه بوده و این سختی ها سبب نشده تا مانع رسیدن به هدفش گردد. خودش را گرگ ایرانی می داند چرا که معتقد است یک ایرانی به سادگی از میدان خارج نمی گردد و محکم و پایدار پای اهداف خود ایستاده است .

دوست دارد بیشتر پهلوان باشد تا قهرمان و افتخارات ورزشی را بدون اخلاق مداری ناقص و واهی می داند. مدالش را متعلق به مردم کشورش می داند که برای تشویق او کاری کردند کارستان و هرگز آن همه انرژی مثبت هموطنانش آن هم در خاک غربت از یاد نمی برد. معتقد است هادی چوپان برای خودش نجنگیده بلکه برای پرچم ایران جنگیده است .

نامش هادی چوپان است. جوانی از خطه سلحشوران استان فارس و شهر شیراز. ورزشکاری که در رقابت های پرورش اندام مسترالمپیا 2019 برای نخستین بار در تاریخ ورزش ایران بر سکوی قهرمانان ایستاد و عنوان ارزشمند سومی را به نام خود ثبت کرد .

خودش را اینگونه معرفی می نماید: هادی چوپان هستم. متولد سال 66 در شیراز. دارای یک فرزند دختر و یک فرزند پسر. در خانواده ای 9 نفره متولد شدم که شغل پدرم کارگری بود و از نظر اقتصادی وضعیت چندان مناسبی نداشتیم. شغلم گچ بری ساختمان بود اما به سبب علاقه ای که به ورزش پرورش اندام داشتم در کنار کارهای روزمره به این ورزش پرداختم. پرورش اندام را از سال 79 شروع کردم و سال 82 در وزن 60 کیلوگرم برای نخستین بار در مسابقات استانی حضور یافتم. سه سال متوالی با همین وزن در مسابقات شرکت نموده و در سال 87 برای نخستین بار در مسابقات کشوری که به میزبانی بابل برگزار گردید حضور پیدا کردم که پیروز به کسب نخستین مدال کشوری در همان مسابقه شدم.

طی کردن پله های ترقی

هادی که خستگی ناپذیر به اهداف خود چشم دوخته بود همچنان در مسابقات مختلف شرکت کرد و تا سال 90 و در چهار سال متوالی پیوسته قهرمانی کشور را تکرار کرد تا اینکه نظر مربیان تیم ملی را به سوی خود جلب و به جمع ملی پوشان پرورش اندام پیوست .

این ورزشکار پرافتخار شیرازی که تازه راه خود را پیدا نموده بود گام های پایدار خود را یکی پس از دیگری برمی داشت و تا 6 سال بعد از آن به عنوان پای ثابت تیم ملی در مسابقات مختلف حضور داشت که کسب عناوین مختلف همچون ششم آسیایی در سال 2011، نائب قهرمانی دنیا در سال 2012، قهرمان آسیا در سال 2013 و کسب نخستین مدال قهرمانی دنیا در همان سال، قهرمان قهرمانان در مسابقات دنیای دبی در سال 2013 و کسب نخستین مدال حرفه ای دنیای، قهرمان مسابقات دنیای کره جنوبی در سال 2017، قهرمان مسابقات دنیای ایتالیا و کسب سومین مدال حرفه ای در سال 2018، قهرمان مسابقات دنیای پرتغال در سال 2018 و کسب دومین مجوز ورود به مسترالمپیا، قهرمان مسابقات کره جنوبی در سال 2018 و کسب پنجمین مدال حرفه ای و سومین مجوز ورود به مسترالمپیا، قهرمان مسابقات سنگین وزن دنیا در کشور کانادا و کسب چهارمین مجوز ورود به مسترالمپیا از جمله افتخارات هادی چوپان است .

نخستین مدال طلایی

وی می گوید: نخستین مدال طلای دنیای را در سال 2013 برای کشورم به ارمغان آوردم و دو سال بعد از آن نیز این قهرمانی تکرار شد. بعد از آن و با تشکیل فدراسیون ورزش کارگری راهی مسابقات پرورش اندام در شهر مسکو روسیه شدم که عنوان قهرمان قهرمانان در آن مسابقات را به نام کشورم ثبت کردم .

اکنون هادی به نیمه راه هدف خود رسیده بود و تا مقصد بعدی تنها یک گام فاصله داشت. او پیروز شد مجوز ورود به مسابقات مسترالمپا(مسابقات حرفه ای پرورش اندام مردان دنیا) که مهمترین و معتبرترین مسابقات در رشته پرورش اندام است را بگیرد .

هادی که سال جاری عنوان نخستین ورزشکار مقام آور ایرانی در مسابقات سنگین وزن دنیا را به نام خود ثبت نموده در طول سال های اخیر 4 مجوز ورود به مسترالمپیا را به دست آورده است. مسابقاتی که سطح آن برای هر ورزشکار پرورش اندام بالاتر از المپیک است.

برای ورزشکاری که با پشتکار و کوشش خستگی ناپذیر جهت پیروزیت را یکی پس از دیگری پیموده تا به هدف غایی خود برسد سخت است که در این جهت حمایت و پشتیبانی نداشته باشد. اما هادی چوپان با وجود اینکه تا آن موقع سه بار مجوز ورود در مسترالمپیا را گرفت اما عدم صدور ویزا اجازه نداد گام آخر را محکم بر زمین بگذارد .

مسترالمپیا

هادی می گوید: با وجود اینکه سه بار پیروز به کسب جواز ورود به مسترالمپیا شدم اما به خاطر عدم صدور ویزا و عدم همکاری مسوولان امکان حضور در این مسابقات برایم مهیا نشد؛ در صورتی که اگر حمایت شده بودم این امکان وجود داشت که برای کشورم سه مدال رنگارنگ را به ارمغان بیاورم .

او که تنها به هدف خود که پیروزیت در معتبرترین مسابقات دنیا که هنوز پای هیچ کدام از هم وطنانش به آن باز نشده فکر می کرد خاتمه دل را به دریا می زند و برای کسب افتخار برای وطنش میخواهد آخرین گامش را مستحکم تر از قبل بردارد .

مدال آوری بعد از 135 سال

پس از 4 سال کوشش بی وقفه و مداوم، بالاخره گرگ ایرانی پیروز به حضور در معتبرترین مسابقه پرورش اندام دنیا یعنی مسترالمپیا در آمریکا می گردد تا پس از 135 سال برای ایران حماسه ساز گردد. هادی چوپان چند ماه پیش در این رقابت ها شرکت کرد و مقام اولی از دیدگان مردم و نیز مقام سوم این مسابقات را کسب کرد که در تاریخ ایران بی سابقه است. پیش از این مرحوم بیت الله عباسپور سه بار در مسترالمپیا حضور پیدا نموده بود که تنها مقام ارزنده اش عنوان پنجمی این مسابقات بود .

این قهرمان رشته پرورش اندام که به قول خودش برای رسیدن به آرزوی ورزشی خود کوشش های بسیاری نموده و سختی های فراوانی کشیده است عنوان می نماید: شغلم کارگری بود و از درآمدی که داشتم صرف امورات مربوط به ورزش پرورش اندام می کردم. از لحاظ اقتصادی نیز خانواده ما وضعیت چندان مناسبی نداشت. با وجودی که ورزش پرورش اندام هزینه بسیاری دارد با مسائل فراوانی روبه رو بوده و حتی روزهایی که به تیم ملی دعوت شده بودم توان این را نداشتم که بلیط هواپیما تهیه نموده و با اتوبوس خود را برای تمرین به تهران می رساندم.

مسائل سبب نشد لحظه ای از هدفم بازبمانم و هر لحظه به روزهای خوب و ناب فکر می کردم. اما آنچه مرا آزار می داد بی توجهی مسوولان به ورزش حرفه ای، آن هم پرورش اندام با آن همه هزینه های هنگفت بود .

فرزند ایران

چوپان با اشاره به اینکه درخواست های متعددی برای تابعیت در چندکشور داشته است، ادامه می دهد: با وجود این درخواست ها و وعده درآمدهای میلیاردی از این کار امتناع کردم. چرا که خاک وطنم را دوست دارم و معتقدم کار من در برابر مجاهدت های سلحشورانه شهدا چیزی نبوده است .

وی در عین حال از مسوولان گلایه دارد که چرا قدردان افتخارآفرینان شهر و کشورشان نیستند و می گوید: پس از کسب عنوان قهرمانی در مسترالمپیا حتی یک پیغام تبریک هم از سوی مسوولان استان برای من ارسال نشد چه برسد به حمایت و پشتیبانی اقتصادی .

اما این سرانجام کار هادی چوپان نیست. این قهرمان ایرانی تازه راه خود را شناخته و هنوز به هدفش که قهرمانی در مسترالمپیا است نرسیده و میخواهد تا رسیدن به آن همچنان خستگی ناپذیر به راه خود ادامه دهد .

منبع:فارس

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: بروزرسانی: 4 آذر 1398 شناسه مطلب: 477

به "هادی چوپان: خاک وطنم را به تابعیت و درآمد های میلیاردی ترجیح دادم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هادی چوپان: خاک وطنم را به تابعیت و درآمد های میلیاردی ترجیح دادم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید