نوروزی: ورزشکاران تغییرات مکانی و زمانی خود را به وادا اعلام کنند

غلامرضا نوروزی در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به برنامه های فدراسیون پزشکی ورزشی و ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) برای نظارت بر ورزشکاران اعزامی به المپیک و به خصوص ورزشکاران شانس مدال، گفت: این برنامه ها در حوزه سلامت جسمانی و مبارزه با دوپینگ پیگیری می شود. در هر دو حوزه هم به همکاری خودِ ورزشکاران نیاز داریم به خصوص برای مبارزه با دوپینگ که از طرف آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) نیز پیگیری می شود.

نوروزی: ورزشکاران تغییرات مکانی و زمانی خود را به وادا اعلام کنند

وی ابتدا در مورد برنامه های معاینات سلامت اعضای کاروان اعزامی به المپیک توکیو شرح داد و یادآور شد: تشکیل پرونده سلامت برای ورزشکاران اعزامی مانند همیشه در برنامه است. فدراسیون پزشکی ورزشی از حالا آماده است تا معاینه ورزشکاران را انجام دهد اما هنوز نفرات فدراسیون ها تعیین نیستند. به محض اینکه مسابقات انتخابی و کسب سهمیه در رشته های مختلف برگزار شد و نفرات اعزامی تعیین شدند، معاینات جسمانی از آنها انجام می شود.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی در این رابطه ادامه داد: احتمالاً از اواسط تابستان وارد این مرحله کاری می شود. معاینات مورد نظر شامل معاینات اسکلتی، عضلانی، قلب، عروق، داخلی و… می شود ضمن اینکه مشاوره های پزشکی، روانشناسی و تغذیه هم خواهیم داشت.

دبیرکل نادو همچنین به برنامه های ضد دوپینگ موردنظر برای ورزشکاران اعزامی به المپیک توکیو اشاره کرد و گفت: مهمترین ابزار برای داشتن کاروانی پاک در میدان المپیک، در اختیار داشتن ورزشکار سالم و سلامت است. با در نظر دریافت اهمیت این موضوع و اینکه غافل شدن از آن می تواند تبعات غیرقابل جبرانی به همراه داشته باشد، برنامه های کاملی برای مبارزه با دوپینگ داریم و دانش افزایی هم در اولویت است.

وی ادامه داد: دوره های آموزشی لازم برای تیم ها و ورزشکاران اعزامی برگزار خواهد شد. ضمن اینکه اطلاعات لازم از طریق دفترچه و سی دی های آموزشی هم در اختیارشان قرار می گیرد. این آموزش ها، معرفی مکمل های غیرمجاز و داروهایی که منجر به مثبت شدن تست دوپینگ می شود را هم در بر می گیرند. قاعدتاً نمونه گیری هم بخشی از فعالیت های مان است اگرچه این کار از طرف آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ هم انجام می شود.

رئیس فدراسیون پزشکی با یادآوری اینکه وادا از محل استقرار و تمرین برخی ورزشکاران اطلاعات کاملی در اختیار دارد، گفت: این ورزشکاران که عمدتاً المپیکی هستند در آستانه المپیک خیلی دقیق تر از سوی وادا کنترل می شود. مأموران این نهاد بین المللی تا پیش از المپیک سه بار به صورت سرزده اقدام به نمونه گیری از این دسته ورزشکاران می کنند. البته احتمال دارد در برخی مواقع هم این مأموریت به نادو ایران واگذار شود اما در هر صورت خودِ آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ مدیریت تست دوپینگ این دسته ورزشکاران را بر عهده دارد.

نوروزی در همین رابطه به یک موضوع اشاره کرد و گفت: وادا بر اساس اطلاعات مکانی که از ورزشکاران موردنظر در اختیار دارد و زمان تمرینات و اردوهای شأن، اقدام به نمونه گیری سرزده از آنها می کند. بنابراین ورزشکاران باید هر گونه تغییر و جابه جایی را به اطلاع وادا برسانند. البته امور بین الملل آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ با فدراسیون جهانی مربوط به رشته های هر یک از ورزشکاران در ارتباط است و می تواند از تغییرات و جابه جایی ها اطلاع پیدا کند اما بهتر است ورزشکاران برای جلوگیری از مسائل احتمالی، خود اقدام به این کار کنند.

وی با تاکید دوباره بر اینکه مأموران وادا سه بار اقدام به نمونه گیری از ورزشکاران می کنند، یادآور شد: در صورتی که آنها در مراجعه اول و دوم با غیبت ورزشکار روبرو شوند به تذکر اکتفا می کنند اما در صورت روبرو شدن با سومین غیبت طبق قوانین برخورد لازم را خواهند داشت.

دبیرکل نادو همچنین شرح داد: ستاد ملی مبارزه با دوپینگ از این دسته ورزشکاران که در فهرست وادا قرار دارند، نمونه گیری نمی کند اما تست دوپینگ از سایر ورزشکاران و در زمان تمرین و مسابقه یا حتی خارح از این دو انجام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 17 تیر 1398 شناسه مطلب: 183

به "نوروزی: ورزشکاران تغییرات مکانی و زمانی خود را به وادا اعلام کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوروزی: ورزشکاران تغییرات مکانی و زمانی خود را به وادا اعلام کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید