نماینده ایران در شورای حقوق بشر: تحریم های یک جانبه آمریکا جنایت علیه بشریت است

سفیر و نماینده کشورمان نزد دفتر سازمان ملل در ژنو آثار منفی تحریم ها و اقدامات قهری یکجانبه بر بهره مندی از حقوق اساسی بشر را بسیار گسترده، جدی و در حکم جنایت علیه بشریت دانست.

نماینده ایران در شورای حقوق بشر: تحریم های یک جانبه آمریکا جنایت علیه بشریت است

به گزارش خبرنگاران، اسماعیل بقایی در چهل و دومین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل با اشاره به این که جامعه جهانی تحریم ها را مغایر با حقوق بین الملل می داند، ادامه چنین رویکرد غیرقانونی از سوی بعضی کشورها را تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی و چالشی پیش روی ساختار سیستم امنیت دسته جمعی بر اساس منشور ملل متحد ارزیابی کرد.

وی که یکی از سخنرانان اصلی نشست دو سالانه اقدمات قهری یکجانبه بود در ادامه از تصمیم کمیسر عالی حقوق بشر برای عدم پرداختن به آثار منفی تحریم ها بر بهره مندی مردم از حقوق بشر در گزارش خود به شورای حقوق بشر انتقاد و با یادآوری مسئولیت ارکان مختلف حقوق بشری سازمان ملل، خواستار توجه و اقدام جدی آن ها برای کاستن از آلام انسان ها ناشی از تحریم های یک جانبه بعضی کشورها شد.

سفیر کشورمان با تاکید بر ضرورت اطلاع رسانی درباره آثار مخرب تحریم ها بر حقوق اولیه انسانی توضیح داد: کسانی که خود را استاد تحریم معرفی می نمایند باید به عنوان نقض نمایندگان حقوق بشر و قاتل بیماران و بچه ها بی گناه معرفی شوند.

بقایی با دعوت از کشورها برای اتخاذ تدابیر حقوقی برای بی اثر کردن آثار تحریم ها، اجماع جامعه جهانی برای مخالفت و مقاومت در برابر اجرای فراسرزمینی تحریم های غیرقانونی را یادآوری و خواستار اقدامات عملی در مقابله با تحریم ها شد.

ایجاد یک سازوکار موثر برای یاری به محدود کردن آثار تحریم ها در چارچوب سازمان ملل به وسیله انتصاب نماینده ویژه دبیرکل درباره اقدامات قهری یکجانبه و راه اندازی شیوه جبران خسارت برای قربانیان تحریم ها از دیگر نکات مورد تاکید سفیر کشورمان بود.

اجرایی کردن تصمیم شورای حقوق بشر برای تدوین یک چارچوب حقوقی درباره تحریم ها و حاکمیت قانون از دیگر ابتکاراتی بود که از سوی سفیر کشورمان در ژنو مورد حمایت نهاده شد.

نشست تاثیر اقدامات قهری یک جانبه بر بهره مندی از حقوق بشر، از مهمترین ابتکارات شورای حقوق بشر برای آنالیز موضوع اقدمات قهری یکجانبه است که هر دو سال یک بار در جریان نشست های شورای حقوق بشر برگزار می گردد.

در کنار سفیر کشورمان، وزیر امور خارجه ونزوئلا با عنوان رئیس جنبش عدم تعهد و خانم پگی هیکز رئیس بخش رویه های ویژه و حق توسعه در دفتر کمیسر عالی حقوق بشر، سخنرانان اصلی این نشست بودند.

کارشناسانی از مالزی، سوئیس و بلاروس نیز در این نشست سخنرانی کردند.

سفیر و نماینده کشور ایران در بخشی از سخنان خود اعمال تحریم های یک جانبه را در حکم جنایت علیه بشریت خواند و با اشاره به آثار منفی آن، بر ضرورت بهره مندی از حقوق اساسی بشر تاکید نمود.

گفتنی است پنل فوق بر اساس قطعنامه جنبش غیرمتعهدها برگزار شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 12 آبان 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 425

به "نماینده ایران در شورای حقوق بشر: تحریم های یک جانبه آمریکا جنایت علیه بشریت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده ایران در شورای حقوق بشر: تحریم های یک جانبه آمریکا جنایت علیه بشریت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید