نمایش امیدوار کننده تکواندو برای 2020 توکیو

تیم ملی تکواندوی ایران با ارائه عملکرد قابل قبول در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا، امیدهای طرفدارانش برای موفقیت این رشته در المپیک 2020 توکیو را زنده کرد.

نمایش امیدوار کننده تکواندو برای 2020 توکیو

به گزارش خبرنگاران، تیم ملی تکواندوی ایران که خاطرات نه چندان خوب المپیک 2012- لندن و خاطرات تلخ 2016 - ریو را در کارنامه داشت، با مدیریت کادرفنی جدید عملکرد قابل قبولی را در بازی های آسیایی 2018 - جاکارتا از خود به نمایش گذاشت تا امید بازگشت تیم ملی به روزهای اوج را بدهد، هرچند که در حال حاضرتکواندوی ایران فاصله زیادی با روزهای اوج خود دارد.

درخشش جوانان و ناکامی المپین ها

شاگردان فریبرز عسکری در بازی های آسیایی دو مدال طلا، یک نقره و یک برنز را کسب کردند که جوانان تیم سهم بیشتری را نسبت به دو المپین تیم(فرزان عاشورزاده و مهدی خدابخشی) در این کارنامه قابل قبول داشتند. مسئله ای که می توان آن را دستاورد دید مناسب کادرفنی نسبت به جوان ها دانست.

هرچند که خدابخشی و عاشورزاده در بازی های آسیایی در حد و اندازه های خود ظاهر نشدند اما در سوی دیگر سعید رجبی، میرهاشم حسینی و امیرمحمد بخشی با کسب مدال های طلا و نقره نشان دادند که تیم ملی با تکیه بر نیروی جوان در حال رشد است.

درخشش رجبی از اولین مبارزه مقابل حریفی از کره جنوبی تا مسابقه فینال مقابل دیمیتری شوکین ازبکستانی صاحب نام، نوید ظهور یک سنگین وزن خوب برای تیم ملی ایران را داد. همچنین میرهاشم حسینی نیز توانست با اختلاف رقبای خود را تا فینال از پیش رو بردارد تا جواب تکیه بر نیروی جوان را بدهد.

اما نقطه عطف تیم ملی تکواندو، درخشش امیرمحمد بخشی در مسابقات قهرمانی آسیا و پس از آن در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا بود. تکواندوکاری که شاید اگر کادرفنی گذشته فرصت بیشتری به او می داد می توانست در این رویداد مهم هم به طلا برسد! بخشی که تا مبارزه فینال مبارزات با کیفیتی را ارائه داده بود، در فینال نیز دای هون لی کره ای تکواندوکار رنک یک جهان را بارها و بارها تحت فشار قرار داد و اگر نامهربانی داورها نبود سومین طلای ایران در تکواندو را کسب می کرد که اینطور نشد.

مدیریت کادرفنی در اعزام ها

بعد از نایب قهرمانی تیم ملی تکواندو در مسابقات قهرمانی آسیا 2018 ویتنام، عسکری از اعزام هوگوپوشان به مرحله نخست گرندپری ها خودداری نمود و تنها اردوهای تیم ملی را با نظم بیشتر نسبت به دوره های قبل پیگیری کرد. او دلیل خود برای این کار را عدم زمان کافی برای آماده سازی تیم گفت، تصمیمی که با واکنش برخی از رسانه ها نیز رو به رو شد.

با این حال تیم ملی تکواندو بدون توجه به حواشی تمرینات را پیگیری کرد و نتیجه آن را در بازی های آسیایی گرفت. پس از نتیجه نه چندان دلچسب تیم ملی تکواندو در ویتنام، طبق گفته های عسکری قهرمانی آسیا مسابقه تدارکاتی برای بازی های آسیایی بود و وعده او با درخشش ملی پوشان در جاکارتا عملی شد. عسکری بازی های آسیایی را نیز تورنمنت تدارکاتی بسیار مهم برای المپیک 2020 - توکیو می داند، باید دید آیا تیم ملی تکواندو می تواند این فرایند رو به رشد را تا المپیک طی کند یا خیر!

کم فروغ تر از اینچئون اما امیدوار کننده

تیم ملی تکواندوی مردان در دور گذشته بازی های آسیایی توانست چهار مدال طلا را کسب کرده و به عنوان قهرمانی تیمی برسد اما در این دوره با کسب دو طلا، یک نقره و یک برنز در جایگاه دوم قرار گرفت. با این حال پس از المپیک ریو این نتیجه را می توان بهترین عملکرد تیم ملی تکواندو دانست، هرچند که فعلا نفراتی چون فرزان عاشورزاده و مهدی خدابخشی در کسب نتایج قابل قبول ناکام بوده اند.

با این وجود عملکرد و مبارزاتی که ملی پوشان ایران در بازی های آسیایی از خودشان به نمایش گذاشتند نشان از پیشرفت فنی و روحی آن ها داشت، مسئله ای که مهر تاییدی بود بر قول هایی که فریبرز عسکری در زمان انتخاب دوباره اش به عنوان سرمربی تیم ملی می داد.

عسکری بارها در مصاحبه های خود گفته است با کسب تجربه از المپیک لندن و سال های گذشته به تیم ملی بازگشته، حالا نتیجه بازی های آسیایی امید اهالی تکواندو برای موفقیت این رشته در المپیک را بالاتر برده و این مهم در صورتی محقق خواهد شد که کادرفنی و اهالی این رشته به عملکرد مثبت خود ادامه دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 بهمن 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 618

به "نمایش امیدوار کننده تکواندو برای 2020 توکیو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش امیدوار کننده تکواندو برای 2020 توکیو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید