نفت آرامکو ابزاری برای فشار بر تهران و محور مقاومت بود!! ، افزایش 5 تا 10 دلاری قیمت نفت در روز های آینده

یک کارشناس مسائل انرژی گفت: آمریکایی ها به مرور به دنبال کور کردن نفت ایران هستند.

نفت آرامکو ابزاری برای فشار بر تهران و محور مقاومت بود!! ، افزایش 5 تا 10 دلاری قیمت نفت در روز های آینده

وحید حاجی پور کارشناس مسائل انرژی در گفت وگو با خبرنگار ، با اشاره به حمله پهپاد نفتی آرامکو عربستان، گفت: حدود 19 نقطه تاسیسات نفتی آرامکو عربستان هدف حمله پهپادی قرار گرفته است که باعث شده نیمی از فراوری نفت خام متوقف گردد، این اتفاق از چند منظر قابل آنالیز است.

حاجی پور اعلام کرد: آمریکایی ها فکر می کردند با استفاده از سطح فراوری آرامکو می توانند بر تهران و محور مقاومت فشار آورند از این رو روی نفت و میزان صادرات آرامکو حساب باز نموده بودند که با استفاده از آن به هدف خود برسند، این مسئله را می توان یکی از اصلی ترین دلایل حمله پهپاد دانست.

او اعلام کرد: آمریکایی ها در ابتدا به نفتکش سوری، پس از آن به دریای عمان و تنگه المندب حمله کردند که به مرور این حمله اوج گرفت و صعود پیدا کرد.

به گفته این کارشناس مسائل انرژی ایالات متحده به مرور به دنبال کور کردن نفت هست، آنها زمانی بمباران را انجام دادند که آرامکو زیر نظر نفت عربستان تقویت می شد و قصد داشتند چند نوع نفت عرضه نمایند.

آنالیز عوامل افزایش بدهی دولت به شبکه بانکی/ ضرورت بودجه ریزی عملیاتی و حذف نفت از بودجه

حاجی پور اضافه نمود: در هفته های گذشته خبری مبنی بر آماده شدن عرضه نفت آرامکو منتشر شد که قرار بود بحث خرید سهام آرامکو ادامه پیدا کند، بر این اساس این موضوع باعث کاهش قیمت نفت در دنیا می شد.

این کارشناس مسائل انرژی اعلام کرد: آمریکایی ها در ابتدا 5 میلیون بشکه نفت را از مدار بازار خارج کردند که کمتر کسی به آن پرداخته است. در تاریخ صنعت نفت تا به حال چنین اتفاقی رخ نداده است.

او گفت: در سال های گذشته بحث بر سر این مسئله بود که جنگ را وارد خاک عربستان نمایند و قطعا این اتفاق به ضرر کل دنیا خواهد شد. در یک سال اخیر حملات هوشمندانه ای به عربستان شد که اقتصاد این کشور را دچار مشکل می کرد.

حاجی پور تشریح کرد: حملات هوشمندانه به قدری افزایش پیدا نموده که نیمی از فراوریات نفت این کشور را از کار انداخته و باعث حساسیت در بازار نفت شده است.

این کارشناس مسائل انرژی با بیان اینکه قیمت نفت قطعا افزایش پیدا خواهد نمود، گفت: خود سعودی ها از ذخایر نفت استفاده می نمایند که باعث می گردد اتفاق خاصی نیفتد و شاهد افزایش قیمت نفت نباشیم، اما اگر حملات ادامه پیدا کند قطعا قیمت نفت افزایش پیدا خواهد نمود که این افزایش بین 5 تا 10 دلار خواهد بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: بروزرسانی: 1 آبان 1398 شناسه مطلب: 391

به "نفت آرامکو ابزاری برای فشار بر تهران و محور مقاومت بود!! ، افزایش 5 تا 10 دلاری قیمت نفت در روز های آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفت آرامکو ابزاری برای فشار بر تهران و محور مقاومت بود!! ، افزایش 5 تا 10 دلاری قیمت نفت در روز های آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید