مسائل یک محله مهاجر پذیر

فتانه احدی- البرز- خبرنگار:منطقه کیانمهر در جنوب غربی کرج، جزو منطقه 3 شهرداری محسوب و گفته می گردد حدود 25 هزار نفر جمعیت دارد. در سال های اخیر، کیانمهر به واسطه مهاجرت هایی که به آن شده، بسیار پرجمعیت شده است.

مسائل یک محله مهاجر پذیر

بسیاری از پایتخت نشینان نیز به این منطقه مهاجرت نموده اند. اکنون این محله با این کثرت جمعیت احتیاجمند امکانات رفاهی و شهری و بهره مندی از حقوق اولیه شهروندی است. ساکنان این منطقه از وجود بسیاری از مسائل در این منطقه گله دارند. مسائل زیست محیطی ناشی از نزدیکی به حلقه دره، گرد و غبار و آلودگی های هوا، افت فشار آب و گله مردم از کیفیت پایین آب منطقه، کمبود فضای سبز با توجه به شرایط منطقه، کمبود امکانات و مراکز درمانی، اقتصادی، رفاهی و تفریحی، مدیریت ضعیف آب های سطحی و فاضلاب ها، ساخت وساز غیرمجاز و نزدیکی منطقه به زندان قزلحصار، همه و همه گوشه ای از مسائل ساکنان این منطقه است. بهره مندی از امکانات لازم برای زندگی یک شهروند حداقل حقوق شهروندی است و امید است هم افزایی مردم و مسئولان منجر به برطرف مسائل در منطقه هایی چون کیانمهر گردد.

  • تقاضای انتقال حلقه دره

یکی از ساکنان منطقه کیانمهر با اشاره به این که منطقه 3 شهرداری کرج با مسائل عمیق و زیرساختی روبه روست، می گوید: این منطقه 20 سال است از حقوقی که برای یک شهروند ضروری است، محروم است. برطرف احتیاجهای منطقه احتیاجمند بودجه مستقل و مدیران باتجربه و دلسوزاست. مریم اسماعیل زاده می افزاید: شهردار کنونی فعالیت های خوب و قابل تقدیری انجام داده است، اما احتیاج به رسیدگی بیشتر در این منطقه احساس می گردد. مسائل دیگری چون مدیریت ناصحیح فاضلاب ها و آب های سطحی، نزدیکی به مرکز دفن حلقه دره که زباله های استان و حتی زباله های پزشکی در آن به روش سنتی دفن می شوند که آلودگی و بوی بد برای منطقه به همراه دارد و سلامت مردم و محیط زیست منطقه را به خطر انداخته است؛ از این رو مردم تقاضای انتقال هر چه سریع تر این مرکز را دارند.

  • بی کیفیتی و افت فشار آب

این شهروند ادامه می دهد: وجود عناصر سنگین و ذرات و رسوبات زیاد در آب آشامیدنی از دیگر مسائل منطقه است که باعث شده بسیاری از اهالی بیماری های پوستی، چشمی و کلیوی بگیرند. مشکل افت فشار و قطعی آب هم حدود یک ماه است که در بخش هایی از منطقه وجود دارد. توزیع نابرابر خدمات در شهر نیز از دیگر معضلات است. برای مثال نظافت در خیابان چهارباندی با قسمت هایی از گلستان ها و خیابان ساماندهی قابل مقایسه نیست. این منطقه با این که به مهرشهر متصل است، زیر پوشش هدایت و رانندگی نیست و تخلفات رانندگی زیادی در اینجا انجام می گردد. از لحاظ فرهنگسازی نیز کار زیادی انجام نمی گردد. اسماعیل زاده می افزاید: ساخت وساز غیرمجاز در این منطقه بسیار زیاد است.

تاسیسات برق و مخابرات ناقص و قدیمی اند و انشعابات غیرمجاز در منطقه عمومیت دارد. از ابتدا تا انتهای بلوار امیرکبیر وانت های سبزی و میوه فروشی سد معبر نموده اند و همین وانت ها نیز هر کدام برق غیرمجاز از تیر برق خیابان می گیرند. در خصوص این موضوعات به سازمان های مربوطه مراجعه نموده ایم، اما نتیجه ای حاصل نشده است.

  • کمبود فضای سبز و امکانات شهری

یکی دیگر از ساکنان منطقه با اشاره به این که کمبود فضای سبز در این منطقه احساس می گردد، می گوید: از آنجایی که موقعیت منطقه به گونه ای است که به بیابان نزدیک است، در معرض گرد و غبار است. ضروری است درختان مقاوم در برابر تندبادها و خشکی در این منطقه کاشته گردد یا حتی در حاشیه کیانمهر کمربند فضای سبز ایجاد نمایند.

سمیرا سیدی می افزاید: نزدیکی زندان قزلحصار به منطقه مسکونی علاوه بر آسیب اجتماعی، به دلیل فاضلاب های این زندان نیز آلودگی های زیست محیطی به همراه دارد. از دیگر ساکنان کیانمهر می گوید: کمبود اتوبوس و نبود ایستگاه های مکانیزه نیز از مسائل مردم منطقه است. علاوه بر این اتوبوس های کنونی هم فرسوده هستند. زهرا حسینی نبود مراکز درمانی، اقتصادی، فرهنگی و تفریحی را از دیگر مسائل مردم منطقه کیانمهر دانسته و می گوید: قطعه زمینی 12هزار متری در ضلع جنوبی بلوار امیرکبیر وجود دارد که جزو مطالبات شهرداری از شرکت عمران کیانمهر است و کاربری فرهنگی و فضای سبز برای آن تعریف شده که به شهرداری تحویل داده نشده است. با توجه به تصمیم شهرداری برای ایجاد فضای سبز در این زمین، سرعت بخشیدن به کار و ساخت پارک در این زمین از خواسته های30 ساله مردم منطقه است.

  • حلقه دره در دست انتقال

عضو شورای شهر می گوید: مساله انتقال حلقه دره با توجه به شکایات مردم منطقه و آسیب های زیست محیطی آن از طرف محیط زیست استان پیگیری شد و با اعمال روش های قانونی دفن زباله در این منطقه قرار است متوقف گردد. حسین محمدی می افزاید: با انجام تحقیقات، جانمایی محل جدید برای سایت دفن زباله صورت گرفت که در حال ساخت جاده محلی هستیم. از طرفی رعایت استانداردها و کنار گذاشتن روش های سنتی دفن زباله در محل جدید از اهداف ماست. وی ادامه می دهد: همچنین پوشاندن فاضلاب ها و مهار آب های سطحی زندان و انتقال آن به نقطه ای دور از محل مسکونی برای جلوگیری از آلودگی در منطقه ضروری است.

  • بیشترین درختکاری سال 95 در منطقه 3

مسئول فضای سبز شهرداری منطقه 3 کرج می گوید: در سال های گذشته بیشترین درختان کاشته شده در کرج در منطقه 3 بوده است و حدود 5 هزار درخت در منطقه ساماندهی و کیانمهر کاشته شد و معابری که باقی مانده هم در برنامه سال جاری قرار داده می شوند. پیغام درخشان می افزاید: امکان ایجاد کمربند سبز فقط در بعضی اراضی ممکن است و سال گذشته در جاده قزلحصار تا سر سهرابیه نزدیک به 2 هکتار جنگلکاری به عرض 10 متر اجرا شده است.

  • گزارش مسائل در سامانه 137

معاون خدمات شهری شهردار منطقه 3 کرج موضوع نابرابری در توزیع خدمات را نادرست می داند و می گوید: حتی تعداد کارگرانی که در منطقه کیانمهر و ساماندهی فعالیت می نمایند از چهارباندی بیشتر است و این در حالی است که موضوع پرداخت عوارض خدمات هم توسط مردم باید در نظر گرفته گردد. تورج عزیزی می افزاید: از طرفی بعضی مناطق چند سالی است که تحویل شهرداری شده است و قبل از آن مسائل زیادی داشته که برای برطرف آنها به هر حال زمان احتیاج است. مردم در هر منطقه ای که مشکل دارند با سامانه 137 تماس بگیرند و با ذکر محل دقیق، مشکل را گزارش نمایند تا بیشتر رسیدگی گردد.

  • ایستگاه های مکانیزه در دستور کار

رئیس سازمان حمل ونقل بار و مسافر شهرداری کرج می گوید: ایجاد ایستگاه های مکانیزه در منطقه در دستور کار است و حداقل یک یا 2 ایستگاه دیگر باید در بلوار امیرکبیر ایجاد گردد که تا یک ماه آینده از پیمانکار تحویل گرفته و نصب می گردد. مجید استادکاظمی می افزاید: از سال 89 تاکنون یک دستگاه اتوبوس هم به اتوبوس های شهر کرج اضافه نشده و کمبود اتوبوس نه تنها در خطوط کیانمهر، بلکه در باقی خطوط هم وجود دارد. اگرچه افزودن 200 دستگاه اتوبوس در شورای شهر مصوب شده، ولی هنوز در مراحل اقتصادی مانده است. از طرفی اتوبوس ها نیز فرسوده شده اند. سازمان از سال 94 تاکنون 70 دستگاه را نوسازی و تعمیر نموده است.

برنامه ریزی برای حل مسائل

یک عضو شورای شهر کرج با اشاره به این که مسائل زیست محیطی در شورای جدید صندلی ویژه ای دارند، می گوید: منطقه کیانمهر مسائل زیادی دارد، از جمله وجود حلقه دره، مسائل متأثر از سیاه جوی و آب های سطحی و توزیع خدمات ناهمگون که باید در شورای شهر جدید با شناخت و برنامه ریزی روی آنها کار گردد. عباس زارع می افزاید: رسیدگی به موضوع کاخ مروارید، اراضی مقابل فرودگاه پیغام که فرصت خوبی برای تبدیل به مرکز تفرجگاهی شهر است و رسیدگی به شهرک جانبازان در انتهای کیانمهر همه از روینمودهای شورای جدید در منطقه است.

  • تدابیر برای برطرف افت فشار آب

مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان البرز در پاسخ به مسائل آب در منطقه می گوید: منطقه کیانمهر دارای ضعف منابع آب شرب است. با توجه به گرم بودن هوا و افزایش مصرف آب، مسائل آب در منطقه بیشتر شده است. به گزارش خبرنگاران، علیرضا لرستانی می افزاید: البته با توجه به این که در چند سال گذشته 6 حلقه چاه در این منطقه وارد مدار شد، سال جاری با وجود بارندگی ها کمتر به مشکل خواهیم خورد. گاهی هم به دلیل قطع برق در بعضی مناطق در توزیع آب دچار مشکل شدیم.

وی می افزاید: در اقدامی بلندمدت در حال ساخت 9 کیلومتر خط انتقال آب از تصفیه خانه شماره 2 کرج تا مخزن هستیم که بیش از یک سال طول می کشد و این اقدام نیز می تواند به برطرف مشکل کمبود آب منطقه یاری کند. وی در خصوص کیفیت آب منطقه می گوید: تمام آبی که به کل استان توزیع می گردد سالم و آزمایش شده است و نمی توانیم آب ناسالم توزیع کنیم. آنچه در آب دیده می گردد سختی و املاح آب است که بار آلودگی ندارد. همچنین چاه هایی که وارد مدار می شوند با رعایت حریم قانونی از حلقه دره و براساس مطالعات کارشناسی وارد مدار می شوند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 آبان 1398 بروزرسانی: 13 آبان 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 427

به "مسائل یک محله مهاجر پذیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل یک محله مهاجر پذیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید