جهت های پیاده روی اربعین کدامند؟

هر سال جمعیت زیادی اشتیاق دارند که در ایام اربعین با پای پیاده راستا نجف تا کربلا را برای زیارت امام حسین (ع) طی کنند، اما راستا پیاده روی اربعین کدام است؟

جهت های پیاده روی اربعین کدامند؟

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، اربعین نزدیک است و مشتاقان اباعبدالله در تکاپو هستند تا خود را آماده زیارت مزار مطهر ایشان در کربلا کنند.

برای رسیدن به کربلا راستا های متعددی وجود دارد که زائران می توانند از این راستا ها خود را به کربلا برسانند. در این گزارش به زائر اولی ها راهنمایی می شود تا بتوانند بهترین راستا را برای پیاده روی اربعین انتخاب کنند.

زائران در ابتدا و قبل از بررسی راستا های مختلف باید تصمیم بگیرند که قصد سفر هوایی یا زمینی به عراق را دارند. آن ها می توانند از دو راه زمینی و هوایی به کشور عراق سفر کنند، اگر قصد سفر زمینی به کشور عراق را دارند، ابتدا باید به پایانه اتوبوسرانی یا راه آهن شهر خود برای خرید بلیت اتوبوس یا قطار مراجعه کنند و بلیت یکی از 4 مرز کشور (شلمچه، چذابه، مهران و خسروی) را برای خروج از کشور انتخاب و خریداری کنند.

کدام مرز را برای رسیدن به کشور عراق انتخاب کنیم؟

بهتر است زائران نزدیک ترین مرز به شهر محل سکونت خود را انتخاب کنند تا زمان کمتری را برای رسین به شهر نجف طی کنند. به طور مثال اگر ساکن استان های نیمه شمالی و غربی کشور هستند؛ مرز مهران و خسروی و اگر ساکن، استان های نیمه جنوبی هستند، مرز شلمچه یا چذابه را برای سفر انتخاب کنند.

تعدادی از زائران قطار را برای رسیدن به کربلا انتخاب می کنند، بهتر است بدانید که فروش بلیت قطار اربعین طبق گفته سعید رسولی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن کشور از چهارشنبه 3 مهرماه ساعت 10 صبح آغاز می شود.

عده ای نیز تا مرز های کشور با ماشین خود سفر می کنند، افرادی که این راه را انتخاب می کنند بهتر است از محل پارک خودرو خود اطمینان پیدا کنند تا در مدت زمان طولانی که خودروشان پارک است، مسئله ای از جمله سرقت برای آن ها ایجاد نشود.

بعد از رسیدن به یکی از چهار مرز مشترک بین ایران و عراق و خروج از خاک کشور برای اینکه راستا پیاده روی را آغاز کنید، باید به شهر نجف بروید. برای رسیدن به نجف از هر مرز راستا متفاوتی را باید طی کنند.

همان طور که در نقشه ملاحظه می شود زائران اگر از مرز خسروی خارج می شوند با عبور از شهر های خانقین، مقدادیه و بعقوبه به شهر کاظمین رسیده و پس از می توانند وارد شهر کربلا شوند.

اگر از مرز مهران خارج می شوند با گذر از شهر های بدره، کوت، نعمانیه، شوملی و دیوانیه وارد شهر نجف می شوند و از آنجا می توانند با قرار دریافت در راستا اصلی پیاده روی اربعین، راهپیمایی خود را آغاز کنند.

همچنین اگر از مرز شلمچه وارد خاک عراق می شوند با گذر از شهر بصره و دیوانیه به شهر نجف می رسند.

زائران در صورت خروج از مرز چذابه با عبور از شهر های بدره، کوت، نعمانیه، شوملی، دیوانیه به شهر نجف خواهند رسید.

در این میان عده ای از همان ابتدا با خروج از مرز های کشور به شهر کاظمین، سامرا و سپس نجف می روند که بستگی به انتخاب خود زائر دارد.

میزان هزینه های حمل و نقل هر ساله با توجه به نرخ جدید آن مشخص است، بنابراین از دادن هزینه های هنگفت برای کرایه خودرو خودداری کنید.

زائران هنگامی که به شهر نجف رسیدند پس از زیارت و اقامتی کوتاه باید پیاده روی اربعین را آغاز کنند. راستای که اکثر زائران ایرانی انتخاب می کنند همان راستا اصلی است که زائران انتخاب می کنند و توصیه مسئولان نیز این است که زائران از انتخاب راستا های فرعی به دلیل موضوعات امنیتی و پوشش های امدادی خودداری کنند.

پیدا کردن راستا اصلی پیاده روی کار چندان سختی نیست، زائران با خارج شدن از درب باب الساعه حرم امام علی (ع) و گذر از خیابان امام زین العابدین (ع) و یا خیابان امام جعفر صادق (ع) به بزرگراهی که منتهی به شهر کربلا می شود، می رسند، بعد از آن زائران با دنبال کردن نشانه ها و خیل جمعیت می توانند در راستا اصلی پیاده روی اربعین قرار گیرند.

هنگامی که زائران راستا اصلی را پیدا کردند، برای رسیدن به راستای که عمود های اصلی در آنجا قرار دارند باید 182 عمود را از ابتدای نجف تا پایانی شهر طی کنند، پس از پایان 182 عمود شهر نجف، زائران وارد راستا اصلی می شوند.

در مجموع زائران باید 1452 عمود را به مسافت 80 کیلومتر تا کربلا طی کنند، فاصله هر عمود تا عمود دیگر 60 متر است. شماره هر عمود در ستون های بزرگی که قابل مشاهده هستند، نوشته شده و زائران می توانند به راحتی آن ها را مشاهده کنند.

یک طرف بزرگراه نجف تا کربلا در ایام اربعین برای پیاده روی زائران در نظر گرفته شده است، زائران به هیچ وجه از راستای که خودرو های سواری و اتوبوس ها تردد می کنند، پیاده روی نکنند، مخصوصا در زمانی که هوا تاریک است.

راستا های دیگری نیز وجود دارد که به شهر کربلا منتهی می شوند، اما زائران ایرانی به دلیل اینکه اطلاع کافی از راستا های کشور عراق و شرایط اقلیمی آن ندارند، بهتر است این راستا ها را برای سفر خود انتخاب نکنند. همچنین تعداد کم پایگاه های درمانی و موکب های مناسب برای استراحت می تواند سبب بروز مشکل برای آنان در راستا های فرعی شود.

فاصله شهر های عراق به شرح ذیل است:

*نجف تا شهر های مختلف

نجف تا کربلا: 78 کیلومتر

نجف تا بغداد: 161 کیلومتر

نجف تا بصره: 467 کیلومتر

نجف تا حله: 61 کیلومتر

نجف تا رمادی:271 کیلومتر

نجف تا بعقوبه: 227 کیلومتر

نجف تا دیوانیه: 75 کیلومتر

نجف تا کاظمین: 180 کیلومتر

نجف تا سامراء: 287 کیلومتر

نجف تا سیدمحمد: 249 کیلومتر

نجف تا دوطفلان مسلم: 116 کیلومتر

*کربلا تا شهر های مختلف

کربلا تا بغداد: 108 کیلومتر

کربلا تا کوت: 197 کیلومتر

کربلا تا حله: 42 کیلومتر

کربلا تا رمادی: 218 کیلومتر

کربلا تا بعقوبه: 184 کیلومتر

کربلا تا دیوانیه: 144 کیلومتر

کربلا تا بصره: 524 کیلومتر

کربلا تا کاظمین: 115 کیلومتر

کربلا تا سامراء: 220 کیلومتر

کربلا تا سیدمحمد: 184 کیلومتر

کربلا تا طفلان مسلم: 38 کیلومتر

*سامرا تا شهر های مختلف

سامراء تا بغداد: 110 کیلومتر

سامراء تا سیدمحمد: 53 کیلومتر

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: بروزرسانی: 4 آذر 1398 شناسه مطلب: 478

به "جهت های پیاده روی اربعین کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهت های پیاده روی اربعین کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید