مسعود سلیمانی، دانشمند ایرانی که یازده ماه از بازداشتش در آمریکا می گذرد

دکتر سلیمانی، محقق پزشکی ترمیمی و دانشمند ایرانی که با دسیسه آمریکایی ها به اتهام دور زدن تحریم های ایران بعد از ورود به فرودگاه شیکاگو بازداشت شد، اکنون یازده ماه است که بدون مشخص تکلیف در وضعیت نامناسبی در بازداشتگاه آتلانتا نگهداری می گردد.

مسعود سلیمانی، دانشمند ایرانی که یازده ماه از بازداشتش در آمریکا می گذرد

گروه بین الملل خبرنگاران، مهدی خدابخش - در تاریخ سوم آبان سال 1397 (بیست وپنجم اکتبر 2018) بود که دکتر مسعود سلیمانی به عنوان یکی از دانشمندان علوم پزشکی ترمیمی و هماتولوژی (خون شناسی) و همچنین نخبه تحسین شده ایرانی چه در عرصه داخلی و چه در صحنه بین المللی، بعد از ورود به فرودگاه شهر شیکاگو در ایالات متحده با استفاده از ویزای معتبر J-1 توسط نیروهای امنیتی و پلیس فدرال این کشور (اف. بی. آی) بازداشت شد.

تا کنون حدود 11 ماه است که دکتر سلیمانی بدون برگزاری جلسه رسمی دادگاه و بدون اعلام جرم مشخص دادستانی آمریکا، در بازداشتگاهی نامناسب در شهر آتلانتا در کنار خلافکاران و بزهکاران خطرناک محبوس است؛ بدون اینکه به داروهای مورد احتیاج خود دسترسی داشته باشد.

علی رغم پیگیری مقامات دولتی ایران، خانواده و وکلای دکتر سلیمانی برای دریافت پاسخی از واشنگتن درباره دلیل بازداشت یا زمان برگزاری دادگاه جهت مشخص تکلیف وی، آمریکایی ها هنوز واکنش جواب شفافی نداده و فقط به گفتن این ادعا که آقای دکتر قصد دور زدن تحریم های ایران را داشته بسنده نموده اند.

لئونارد فرانکو وکیل دکتر سلیمانی می گوید واقعا نمی فهمد چرا دولت آمریکا تصمیم به تحت پیگرد قرار دادن وی گرفته و به نظر می رسد اهداف سیاسی در این تصمیم دخیل بوده است.

ماجرای سفر دکتر سلیمانی به آمریکا و بازداشت وی اما از کجا آغاز شد؟

دکتر سلیمانی که استاد تمام دانشگاه تربیت مدرس و یکی از محققان برجسته حوزه سلول های بنیادی در دنیا است، با موسسات مختلفی در کشورهای اروپایی و آمریکا همکاری می کرد. وی در سال 2015 (1394) برای ادامه فعالیتش به ایران بازگشت اما برای تکمیل تحقیقات به نوعی پروتئین نوترکیب (دی ان ای های نوترکیب) احتیاج داشت که نه تنها فراوری آن در ایران زمان گیر بود بلکه هزینه بالایی نیز داشت. در حالی که این پروتئین در ایالات متحده به صورت قانونی در داروخانه های بزرگ فروخته شده و هزینه آن نیز یک پنجم هزینه در ایران بود. (8 هزار دلار در مقایسه با 40 هزار دلار)

وی سپس با خانم دکتر مریم جزایری و محبوبه قائدی از دانشجویان پیشین خود دیدار نموده و متوجه می گردد که آنها توانسته بودند شهروندی آمریکا را به دست بیاورند. دکتر سلیمانی سپس از آنها درخواست می نماید که مواد شیمیایی مورد نظر را برای وی تهیه نمایند و پول آن را نیز پرداخت می نماید.

پیچ پیت وکیل دکتر جزایری

خانم دکتر قائدی که محقق و استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه یِیل در ایالت کِنِتیکت بود، مواد مورد نظر را در سال 2016 از یک شرکت تجهیزات پزشکی در آمریکا سفارش می دهد. او سپس مواد خریداری شده را به خانم دکتر جزایری، محقق بیوشیمی در دانشگاه لوئیز ویل در ایالت کنتاکی تحویل می دهد تا در سفری که قرار بود برای دیدار مجدد خانواده اش به ایران برود، به دست دکتر سلیمانی برساند.

دستگاه امنیتی و جاسوسی آمریکا که گویا از این مسئله بو برده بود، به افسران اف. بی. آی دستور داده بود مراقب دکتر جزایری باشند و زمانی که به فرودگاه می رود، وی را بازداشت نمایند. دکتر جزایری در تاریخ ششم سپتامبر 2016 (شانزدهم شهریور 1395) به فرودگاه آتلانتا مراجعه کرد اما ماموران گمرک فدرال ضمن بازداشت موقت وی، مانع سوار شدنش به هواپیما می شوند.

نیروهای امنیتی آمریکایی سپس چمدان های خانم دکتر را گشته و چند شیشه کوچک پروتئین ها نوترکیب (هورمون رشد و سلول های بنیادی) را که همراه خود داشت، مصادره می نمایند. آنها سپس به بازپرسی از وی پرداخته و پرسیدند این مواد دارویی را به چه دلیلی به ایران می برده و آیا اجازه نامه رسمی از دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا را برای این امر دارد دکتر جزایری که چنین نامه تاییدی نداشت، به آنها گفت که طبق قوانین خارج کردن چنین موادی از آمریکا در صورتی که مصارف تجاری نداشته باشد، مسئله ای ندارد.

با این حال افسران گمرک فرودگاه که به دنبال بهانه ای برای ممانعت از رسیدن سلول های بنیادی و هورمون رشد به ایران بودند، ادعا کردند انتقال این مواد دارویی به ایران شامل موارد دور زدن تحریم های ایران است و اجازه چنین کاری را ندارد. دکتر جزایری اما باز هم تاکید نمود که قرار است این مواد را برای مصارف پزشکی و انسان محبت آمیز مانند درمان سرطان و حفظ جان انسان ها به کار بگیرند. وی بعد از اینکه با تهدید آمریکایی ها مبنی بر بازداشت شدن در صورت تداوم اصرار روبرو شد، بدون مواد مذکور سوار هواپیما شد و به ایران بازگشت.

پِیج پِیت دادستان شهر آتلانتا و وکیل دکتر جزایری در این باره می گوید: موکل من از تمام این قضایا کاملا سردرگم شده است... حتی اف.بی.آی در گزارش خود اذعان نموده که نتوانسته قصد شرورانه ای در پس درخواست دکتر سلیمانی برای انتقال آن مواد به ایران، پیدا کند. هدف تحریم ها این نیست که اجازه ندهد یک دانشجو برای استاد پیشین خود دارو ببرد.

پیت تاکید می نماید که در سپتامبر 2016، چشم انداز تحریم ها علیه ایران کاملا متفاوت بود: زمانی که هورمون های رشد را مصادره کردند، ایالات متحده در حال اجرا توافق هسته ای بود.

جو وایتلی وکیل دکتر قائدی

هفده ماه بعد (سیزدهم فوریه 2018 مصادف با بیست وچهارم بهمن 1397) زمانی که دکتر جزایری به آمریکا بازگشته بود و مجددا قصد سفر به ایران را داشت، در فرودگاه آتلانتا بازداشت شده و با بی احترامی مورد بازپرسی و تفتیش بدنی نهاده شد. ماموران امنیتی آمریکا سپس از وی درباره موادی که سال 2016 از او کشف و ضبط نموده بودند سوال پرسیدند که دکتر جزایری نیز تاکید نمود آنها را به درخواست استاد خود و بدون منظوری برای مصارف تجاری به ایران می بُرد.

بیونگ جین پاک دادستان منطقه شمالی ایالت جورجیا کسی است که نقشه بازداشت سه پزشک ایرانی تبار را طراحی کرد. او در تاریخ دوازدهم ژوئن 2018 (بیست ودوم خرداد 1397) از دادگاه خواست تا کیفرخواستی را علیه دکتر سلیمانی و دو همکار وی صادر کند اما آن را محرمانه نگاه دارد. دلیل وی نیز این بود که دکتر سلیمانی در آن موقع در ایران به سر می برد و اگر پیش از سفر به آمریکا از آن با خبر می شد، قطعا به این کشور نمی رفت. پاک مدعی بود محرمانه ماندن این حکم، به دولت آمریکا این فرصت را می دهد تا به راحتی دکتر سلیمانی را خارج از ایران بازداشت کند.

از سوی دیگر در اقدامی که هنوز مشخص نیست توطئه ای برای کشاندن دکتر سلیمانی به آمریکا بوده یا واقعا دعوت به همکاری، کلینیک تخصصی مایو در ایالت مینه سوتا رسما دعوتنامه ای برای آقای دکتر ارسال نموده و از او خواست تا برای تکمیل تحقیقات و انجام مرحله نهایی ساخت دارو برای آسیب دیدگان سکته مغزی به آنجا برود.

نهایتا در تاریخ بیست وچهارم اکتبر 2018 (دوم آبان 1397) هیأت منصفه ارشد دادگاه آتلانتا مخفیانه حکمی را در محکومیت دکتر سلیمانی، جزایری و قائدی صادر کرد. این دادگاه خانم ها را به کوشش برای صادرات بدون مجوز محصولات به ایران و آقای دکتر را به کوشش برای دور زدن تحریم های ایران متهم و محکوم کرد.

دکتر سلیمانی بی خبر از این توطئه ها، مقدمات برای سفر به ایالات متحده را فراهم نموده و در تاریخ بیست وپنجم اکتبر (سوم آبان 1397) به فرودگاه شیکاگو می رسد. بلافاصله نیروهای امنیتی آمریکا گویی که مجرم خطرناک تحت تعقیبی را بعد از سال ها یافته باشند، به آقای دکتر حمله ور شده و او را بازداشت می نمایند. همزمان دولت آمریکا نیز ویزای معتبر J-1 دکتر سلیمانی را لغو نموده و دستور انتقال وی به بازداشتگاهی در جنوب آتلانتا را صادر می نماید.

بی. جی. پاک طراح بازداشت محققان ایرانی

دکتر جزایری نیز در پنجم نوامبر 2018 (چهاردهم آبان 1397) زمانی که از ایران به آمریکا بازگشت، برای بار سوم بازداشت شد؛ روزی که دولت ترامپ بعد از خروج از توافق هسته ای، تمام تحریم های ذیل برجام را مجددا اعمال کرد. این بار ماموران آمریکایی که حکم بازداشت کامل او را داشتند، از او درباره ارتباطش با دکتر سلیمانی بازپرسی نموده و سپس به بازداشتگاه منتقل کردند.

بعد از این دو، نوبت به دکتر قائدی رسید تا به بهانه های واهی توسط دستگاه قضایی آمریکا بازداشت گردد. البته اکنون بعد از گذشت یازده ماه، دکتر قائدی با وثیقه 250 هزار دلاری و دکتر جزایری با وثیقه 200 هزار دلاری آزاد هستند اما دکتر سلیمانی همچنان بدون قرار وثیقه در وضعیت نامناسب بازداشتگاه حضور دارد.

جو وایتلی دادستان پیشین شهر آتلانتا و وکیل دکتر قائدی در دادخواستی که جهت لغو محکومیت خانم دکتر ارائه نموده، نوشته است هورمون رشد یک ماده بیولوژیک است که در تحقیقات پزشکی کاربرد داشته و طبق قوانین ارسال هورمون رشد انسانی به ایران از تاریخ هفتم آوریل 2014 تا بیست ودوم دسامبر 2016 مجاز بوده و شامل تحریم نبوده است.

علی رغم اینکه هورمون رشد طبق قوانین آمریکا، جزو مواد دارویی حساب می گردد، بهانه واشنگتن برای رد درخواست های تجدیدنظر وکلای محققان ایرانی است که پروتئین های نوترکیب نه تنها دارویی نیستند بلکه کمپانی فروشنده آن نیز در وبسایت خود نوشته که این مواد فقط برای مصارف تحقیقاتی هستند نه تشخیصی یا درمانی!

وکلای بسیاری که در حوزه مسائل امنیت ملی ایالات متحده تخصص دارند از اینکه دولت آمریکا بجای مشخص جریمه و آنالیز موضوع به عنوان یک مسئله نظارتی، اتهامات جنایی را علیه محققان ایرانی مطرح نموده، شگفت زده هستند. کلیف بِرنز وکیل موسسه کرووِل اند مورینگ در واشنگتن به نشریه نِیچر گفت: من هیچ مدرکی از اینکه نیّت مجرمانه ای در پس این کار بوده، نمی بینم. دادستان ها هیچ مدرکی از اینکه دانشمندان ایرانی سعی در مخفی کردن شیشه های آزمایشگاهی داشتند - مثلا به عنوان ماده دیگری آنها را جا بزنند - ارائه نکردند.

دکتر سلیمانی

کوین وُلف وکیل موسسه آکین گامپ در واشنگتن نیز می گوید پرونده های نقض مقررات دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری را معمولا بیرون از دادگاه و با بریدن جریمه نقدی فیصله می دهند. ولف تاکید می نماید که در موارد نقض کنترل صادراتی، دولت موظف است به دادگاه ثابت کند که متهمان با آگاهی از دور زدن تحریم ها اقدام به آن نموده اند.

اگر دستگاه قضایی آمریکا با هر دسیسه ای که شده بتواند اتهامات ادعایی مطرح شده علیه دکتر سلیمانی را ثابت کند، او (به همراه دکتر جزایری و قائدی) احتمالا به 20 سال حبس محکوم خواهد شد. در هر صورت اکنون یازده ماه از بازداشت خودسرانه و بدون برگزاری دادگاه دکتر سلیمانی می گذرد و نه تنها مقامات آمریکایی هیچ پاسخ شفافی در این باره نمی دهند بلکه مجامع بین المللی و دیگر کشورها نیز در قبال این نقض حقوق بشر سکوت نموده اند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: بروزرسانی: 19 مهر 1398 شناسه مطلب: 344

به "مسعود سلیمانی، دانشمند ایرانی که یازده ماه از بازداشتش در آمریکا می گذرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسعود سلیمانی، دانشمند ایرانی که یازده ماه از بازداشتش در آمریکا می گذرد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید