مرگ روزی 45 تا 55 نفر در تصادفات در کشور، افزایش آمار تصادفات اتوبوس ها طی دو ماه اخیر

رییس پلیس راهور ناجا با تاکید بر تشدید نظارت های فنی در پایانه های اتوبوسرانی بر لزوم استقرار پلیس راهور در پایانه ها تاکید کرد.

مرگ روزی 45 تا 55 نفر در تصادفات در کشور، افزایش آمار تصادفات اتوبوس ها طی دو ماه اخیر

به گزارش خبرنگاران، سردار کمال هادیانفر در نشست فصلی مدیران عامل سازمان های خاتمهه های مسافربری شهرداری های کشور که صبح امروز باحضور معاون عمرانی وزیر کشور برگزار شد، اظهار کرد: یکی از جدی ترین مسائلی که امروز در کشور با آن روبرو هستیم ایمنی ترددها در شهرها و جاده هاست.

وی ادامه داد: بدترین شرایط را در سال 84 داشتیم بالغ بر27 هزار نفر در کشور جان خود را از دست دادند اما با تغییراتی که در رویکرد کلان کشور رخ داد و با کمک هایی که توسط این دولت و دولت های گذشته انجام شد ، در این حوزه با کاهش چشمگیری همراه بودیم و از سال 85 به تدریج آمارها کاهش پیدا کرد.

رئیس پلیس راهور ناجا اضافه کرد: از سال 96 در کاهش این روند متوقف شدیم به طوری که در این سال تعداد کشته های 1.2 درصد افزایش یافت و سال 97 این افزایش ها برابر با 1.7 درصد بود.

به گفته وی، سال گذشته 17 هزار و 138 نفر جان خود را در جاده های کشور بر اثر تصادف از دست دادند و بالغ بر 365 هزار نفر نیز بر اثر این تصادفات مجروح و معلول شدند.

سردار هادیانفر با اشاره به اینکه روزانه 45 تا 55 نفر جان خود را بر اثر تصادف از دست می دهند، گفت: بخش زیادی از این تصادفات به ناوگان عمومی بازمی شود. در شرایط کنونی 90 درصد حمل و نقل بار و مسافر بر روی جاده ها ، 7 درصد ریلی ،2درصد هوایی و کمتر از یک درصد نیز دریایی است.

رئیس پلیس راهور ناجا شرح داد: دو برنامه داریم که یکی از آنها کاهش سوانح و حوادث است و جدی ترین بخش آن به اتوبوس های مسافربری باز میشود.

وی برنامه دوم را توسعه انضباط ترافیکی بیان و اظهار کرد: در جاده ها و شهرها علائم ، خط کشی و تابلو داریم ولی با توسعه ناوگان کشور خیلی انصباط ترافیکی در تراز کشور توسعه یافته یا درحال توسعه، در کشور حاکم نیست که این نقش دستگاه ها را می طلبد تا بتوانیم از این ظرفیت ها استفاده کنیم.

به گفته سردار هادیانفر، در حال حاضر 23.5 میلیون خودرو، بیش از 40 میلیون راننده و حدود 12 میلیون موتورسوار در کشور وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه 33 دستگاه در کشور در این حوزه مسئولیت دارند، گفت: دغدغه ما در حوزه حمل و نقل عمومی، اتوبوس ها و کنترل هایی است که بایستی در خاتمهه ها اتفاق بیفتد.

رییس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه در دو ماه اخیر آمار تصادفات حمل ونقل عمومی و اتوبوس ها افزایش داشته است گفت: البته این تصادفات فاجعه بار نبود ولی نسبت به سال گذشته با افزایش همراه بود. در دو ماه اخیر سال جاری 34 فوتی تنها در بخش اتوبوس ها داشتیم که این رقم در مشابه سال گذشته 19 بود.سال جاری 158 درصد نیز در بخش آمار مجروحین افزایش داشته و 81 درصد مقصرین در این تصادفات نیز رانندگان اتوبوس بودند.

وی با بیان اینکه نظارت های جدی باید در خاتمهه ها صورت گیرد گفت: نظارت ها باید در بخش فنی جدی گرفته شود و پیشنهادمان این است که در خاتمهه های اتوبوسرانی، پلیس راهور مستقر کنیم که دغدغه ها رفع شود.

سردار هادیانفر به سامانه سپهتن اشاره کرد که در 15 هزار اتوبوس نصب شده است و از طریق آن تمام اطلاعات اتوبوس ها را در اختیار دارند.

وی علت اصلی بیشتر تصادفات در اتوبوس ها را عدم توجه به جلو بیان نمود و گفت: ریشه آن در استفاده از تلفن همراه و تلویزیون حین رانندگی است. به طور کلی علت 34 درصد تصادفات اتوبوس ها عدم توجه به جلو، 10 درصد سرعت بالا و 9درصد انحراف به چپ است.

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به اینکه مدیریت نقلی دیگر جوابگوی امروز ما نیست چون دنیا از آن عبور کرده است، گفت: امروزه بایستی مدیریت بر پایه عقل باشد و عقل نیز مبتنی بر فناوری و اطلاعات است، یعنی بایستی از تکنولوژی و فناوری های جدید استفاده کنیم و از حضور استارتاپ ها نیز بهره مند شویم. امروزه می توان رانندگان و ناوگان را کنترل کرد. ما آمادگی داریم در این حوزه نیز جلسات و همکاری های بیشتری داشته باشیم.

سردار هادیانفر با اشاره به اینکه مسئله جدی امروز ما کنترل راننده از مبدا است، گفت: ما باید قبل از حرکت، وضعیت راننده و اتوبوس و مسافر را کنترل کنیم که این وضعیت شامل بستن کمربند و تعداد مسافر و ... است.

به گفته وی چهار عامل شکل گیری تصادفات در کشور شامل سرعت بالا، سبقت غیر مجاز ، عدم توجه به جلو و خستگی و خواب آلودگی راننده است که هر چهار عامل را در ناوگان عمومی داریم .

وی همچنین اضافه کرد: 62 درصد تصادفات در 30 کیلومتری بعد از شهرها یا 30 کیلومتر مانده به شهرها اتفاق می افتد زیرا یا راننده انرژی و سرعت بسکمک دارد و یا به دلیل طی مسافت طولانی خسته و خواب آلوده شده است.

رئیس پلیس راهور ناجا در خاتمه به فرهنگ سازی در این حوزه نیز اشاره کرد و گفت: آمادگی داریم در بخش هایی مانند بستن کمربند و فرهنگ سازی ترافیکی... جلساتی را با رانندگان داشته باشیم. هر خاتمهه بایستی در ترمینال با حضور رانندگان جلساتی را برگزار کند و ما نیز به افسران راهور تاکید می کنیم که در این جلسات حضور پیدا کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 1 آبان 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 392

به "مرگ روزی 45 تا 55 نفر در تصادفات در کشور، افزایش آمار تصادفات اتوبوس ها طی دو ماه اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ روزی 45 تا 55 نفر در تصادفات در کشور، افزایش آمار تصادفات اتوبوس ها طی دو ماه اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید