مرکل: امکان وقوع سناریوی برگزیت منظم کم تر شده است

صدر اعظم آلمان ضمن ابراز تاسف درباره رای منفی مجدد مجلس انگلیس به توافق برگزیت تاکید نمود که امکان وقوع سناریوی برگزیت منظم در این شرایط کم تر شده است.

مرکل: امکان وقوع سناریوی برگزیت منظم کم تر شده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه زوددویچه سایتونگ، بسیاری از سیاستمداران بلند پایه اتحادیه اروپا و نمایندگان اقتصادی در این اتحادیه درباره شکست مجدد نخست وزیر انگلیس برای کسب رای اکثریت درباره توافق برگزیت در مجلس لندن ابراز تاسف کردند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان امروز (چهارشنبه) در سخنانی در برلین گفت که طبیعتا هدف ما همچنان این است که انگلیس به صورت منظم اتحادیه اروپا را ترک کند. اما با توجه به اتفاق دیروز گزینه ها در این باره کم تر شده است. حالا این تصمیم با انگلیس است که ابتدا اصلا معین کند که آیا یک توافق را می خواهد و یا می خواهد بدون توافق این اتحادیه را ترک کند.

صدر اعظم آلمان البته نخواست درباره شرایط یک تعویق تاریخ برگزیت احتاقتصادی اظهار نظری کند. پیش از آن دولت آلمان می خواهد منتظر بقیه تصمیمات مجلس لندن درباره فرآیند برگزیت بماند تا ببیند امور چگونه پیش خواهد رفت.

امشب نمایندگان مجلس انگلیس در این باره رای گیری خواهند کرد که آیا این کشور در 29 ماه مارس باید بدون توافق اتحادیه اروپا را ترک کند. اگر این سناریو هم در مجلس انگلیس رد گردد نمایندگان مجلس انگلیس فردا (پنج شنبه) درباره تعویق تاریخ برگزیت تصمیم گیری خواهند کرد.

به اعتقاد هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان با توجه به مخالفت نمایندگان مجلس انگلیس با توافق برگزیت حالا وقوع سناریوی خروج نامنظم محتمل تر شده است. وی در این باره گفت که با این تصمیم ما حالا به سناریوی برگزیت بدون توافق نزدیک تر می شویم. کسی که این توافق را رد می نماید از روی غفلت رفاه شهروندان و اقتصاد کشورش را به بازی می گیرد. وی در عین حال همچنان ابراز امیدواری کرد که بتوان از یک خروج نامنظم انگلیس از اتحادیه اروپا جلوگیری کرد.

پاریس هم درباره نتیجه رای مجلس انگلیس درباره توافق برگزیت ابراز دلسردی نموده است.

روزنامه گاردین در گزارشی با استناد به محافل دیپلمات های اروپایی گزارش داده است که صدر اعظم آلمان در دیدار سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا با اتحادیه عرب در شرم الشیخ مصر که ماه گذشته برگزار گردید این سیگنال را ارسال نموده بود که آلمان سد راه تعویق تاریخ برگزیت نخواهد بود و تعویق آن تا 23 ماه می و همچنین تا 30 ژوئن را امکان پذیر دانسته بود.

یان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا هم تعویق تاریخ برگزیت را تنها تا انتخابات مجلس اروپا در اواخر ماه می امکان پذیر می داند و در غیر این صورت انگلیس باید در انتخابات مجلسی اروپا مشارکت کند.

مارک روته، نخست وزیر هلند هم تاکید نموده است که این مسئله تنها در انگلیس حل می گردد.

مجلس انگیس قرار است امروز به یک برگزیت نامنظم رای دهد و در صورت رد این سناریو فردا قرار است درباره تعویق تاریخ برگزیت در مجلس انگلیس رای گیری گردد. اکثر ناظران این را محتمل می دانند که مجلس انگلیس خروج بدون توافق را رد نموده و روز پنج شنبه تعویق تاریخ برگزیت را درخوست کند. همچنین این احتمال وجود دارد که سران کشورهای اروپایی در نشست خود در روزهای 21 و 22 ماه مارس تمدید تارخ برگزیت را تصویب نمایند. اینکه این شرایط به گونه ای دیگر تغییر یابد مسئله ای است که اخیرا به ندرت کسی در مجلس اتحادیه اروپا به آن اعتقاد دارد.

اگر تعویق تاریخ برگزیت طولانی تر از سه ماه باشد انگلیسی ها باید در انتخابات ماه می مجلس اروپا شرکت نمایند. المار بروک، رئیس سیاست خارجی کمیسیون اتحادیه اروپا در این باره گفت که در این صورت انگلیسی ها رئیس کمیسیون اروپایی و کمیسیون جدید این اتحادیه را انتخاب نموده و درباره برنامه های اقتصادی هفت ساله و آینده این اتحادیه تصمیم گیری نموده و بعد آن را ترک می نمایند و این به نظر مضحک است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: بروزرسانی: 5 تیر 1398 شناسه مطلب: 169

به "مرکل: امکان وقوع سناریوی برگزیت منظم کم تر شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکل: امکان وقوع سناریوی برگزیت منظم کم تر شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید