مرکز پژوهش ها توجهی به مسائل جناحی ندارد

به گزارش خبرنگاران، کاظم جلالی در هفتمین همایش نقش پژوهش در فرآیند قانون گذاری، گفت: در آستانه دهه پنجم انقلاب و برقراری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستیم که باید بزرگترین دغدغه همه ما کارآمدی نظام جمهوری اسلامی باشد.

مرکز پژوهش ها توجهی به مسائل جناحی ندارد

رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید ارکان قوای سه گانه و مسئولان آسیب شناسی نسبت به خود داشته باشند، اظهار کرد: باید بتوانیم ضعف ها را کاهش داده و تمامی کوشش را برای کارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم. قطعا ما هم به عنوان نماینده بعد از گذشت 10 دوره از مجلس شورای اسلامی باید این کار را انجام دهیم و فکر کنیم که مرکز پژوهش ها و مجموعه مجلس چه وظیفه سنگینی دارند.

جلالی استفاده از ظرفیت های اطلاعات پژوهشی به خصوص در مجلس شورای اسلامی را ضروری دانست و ادامه داد: در بسیاری از کشورهای دنیا احزاب کوشش می نمایند خلاءهای پژوهشی را پر نمایند، اما در ایران علی رغم اینکه در قانون اساسی اصل تحزب وجود دارد اما دارای احزاب سیاسی قدرتمند نیستیم. عمدتا احزاب در زمان انتخابات شکل گرفته و بعد از آن فعالیت آنچنانی ندارند البته قرار نیست در اینجا آسیب شناسی تحزب کنیم که نکات زیادی دارد.

وی اضافه نمود: در چنین شرایطی ناچار به بهره مندی از مراکز پژوهشی و دانشگاهی هستیم. برای انجام وظایف مجلس شورای اسلامی به اطلاعات پژوهشی به موقع و دقیق احتیاج داریم، چون وظیفه نمایندگان قانون گذاری و نظارت است کما اینکه اکنون وظیفه سوم دیگری یعنی دیپلماسی مجلسی هم اضافه شده است. لذا باید در کنار بالابردن ارتقاء کارآمدی قوه مقننه در جهت مقاوم سازی مالی و امنیتی کشور در برابر تهدیدها کوشش کرد. باید یکسری اقدامات کلی و یکسری اقدامات متناسب با شرایط جدید انجام داد.

رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در شرح این اقدامات، اظهار کرد: نکته اول توجه به حوزه جامع شناختی قوانین است مثلا اخیرا مجلس شورای اسلامی قانون منع به کارگیری بازنشستگان را تصویب کرد که این قانون سرمایه اجتماعی برای نظام قانون گذاری به وجود آورد. یکی از نقاط قوت آن بدون استثنا بودن از اجرای قانون است. البته طبق تاکیدات رهبری و با دستور رییس مجلس شورای اسلامی کارگروهی در مرکز پژوهش ها شکل گرفته است تا این دغدغه رهبری برای استفاده از افراد بی بدیل برطرف گردد اگر افرادی هم هستند که مثلا سن 48 و 50 سال را دارند و به سن بازنشستگی رسیده و توان کار دارند و بازنشسته شده اند چطور می توان از آنها استفاده کرد.

به گفته جلالی، قوانینی که بتواند در جهت بهبود وضعیت معیشتی، رفاه و رونق کسب وکار باشد می تواند از ظهور و بروز خوبی در جامعه برخوردار گردد.

وی توجه قوا به قانون گذاری را از دیگر اقدامات خواند و اضافه نمود: نباید تصور گردد که یک قانون برای همواره دائمی خواهد بود. این روند مطلوب نیست. از طرف دیگر ما هر ساله با قانون بودجه ریزی در کشور مواجهیم که در ماه هایی دغدغه شده و به فراموشی سپرده می گردد باید نظام بودجه ریزی هم سامان یابد.

رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی توجه به اولویت های کشور را از دیگر اقدامات لازم در شرایط فعلی خواند و شرح داد: ما در دو دوره نهم و دهم مجلس شورای اسلامی اولویت های کشور را معین کردیم اینکه در چه حوزه هایی احتیاج به قانون گذاری است و چگونه باید رفتار گردد. البته با شرایط جدید اولویت ها متفاوت شده، ما در معرض تهدید و تهاجم مالی هستیم لذا باید متناسب با آن اولویت ها را معین کرد.

جلالی با بیان اینکه باید کرسی رشته های مربوط به مجلس در دانشگاه ها ایجاد گردد، گفت: ما کوشش کردیم که از کارهای پژوهشی دانشگاه ها و دانشجویان استفاده کنیم. البته موفقیت اندک و نسبی داشتیم که باید افزایش پیدا کند.

وی با تاکید بر این که در حوزه های مربوط به پژوهش بی طرفی را لحاظ می کنیم، اظهار کرد: همه ما کفش های سیاسی خود را جلوی مرکز پژوهش ها درآورده و بدون نگاه جناحی و سیاسی کار پژوهشی می کنیم. ما خدمت گذار همه نمایندگان و ارکان کشور هستیم.

رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اخیرا کسی در مناظره در دانشگاه گفته زمانی که کاندیدای ریاست جمهوری بوده هر روز در مرکز پژوهش ها علیه او جزوه چاپ شده است که این سخن ناصوابی است. اگر ما این کار را کردیم با تاریخ انتشار و موضوع رسانه ای کنیم قطعا اگر اشتباهی اجرا شده باشد عذرخواهی می کنیم البته که این طور نبوده است.

وی اضافه نمود: زمان انتخابات ریاست جمهوری بنده نامه ای به بزرگواران در بحث یارانه نوشتم همان زمان گزارشی به عنوان پول پاشی منتشر شد که مدت ها قبل تهیه شده بود و بنده در آخرین لحاظ آن گزارش را مطالعه کردم. این بدان معناست که من و آقای لاریجانی در جریان نبودیم، لذا چنین حرف هایی با توجه به کارنامه مرکز پژوهش ها درست نیست. ما تمامی کوشش مان بر آن است که از مرکز پژوهش ها استفاده جناحی و سیاسی نگردد و در خدمت حاکمیت باشد.

رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اضافه نمود: تمامی کوشش بر آن است که مطالب مرکز پژوهش ها روشن، قابل اطمینان، به موقع و مرتبط باشد.

جلالی در خاتمه گفت: این مرکز دو کار جدید را در دستور کار دارد اولین کار آن است که گزارش های مرکز به عنوان سابقه بماند و کار تکراری صورت نگیرد لذا به دنبال راه اندازی بانک گزارش های مرکز پژوهش ها هستیم. کار دوم تهیه بانک گزارش های مراکز پژوهشی مجلسی دنیا است نمونه آن مربوط به مجلس کانادا است که شامل حدود 800 عنوان گزارش که بعد از دهه 80 میلادی منتشر شده را از بین 8000 گزارش کارشناسی شده انتخاب نموده ایم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 23 آذر 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 516

به "مرکز پژوهش ها توجهی به مسائل جناحی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکز پژوهش ها توجهی به مسائل جناحی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید