مدیر آژانس چرا به ایران می آید؟

ایرنا نوشت: رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه ضمن تایید دیدار اخیر خود با نمایندگان ایران در وین گفت: در این دیدار طرفین در مورد سفر آینده من به ایران گفت وگو کردند.

مدیر آژانس چرا به ایران می آید؟

گروسی در مصاحبه اختصاصی با اسپوتنیک تأیید کرد که با هیات ایرانی در هفته گذشته در وین ملاقات داشته و این مذاکرات را بسیار مثبت خواند.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: طبیعی است که در یک مقطع زمانی باید به تهران بیایم و از امکانات آنجا بازدید کنم. ما در مورد تاریخ تصمیم نگرفته ایم، اما گفتیم خیلی زود در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

گروسی خاطر نشان کرد: ملاقات هفته گذشته در وین برگزار گشت و من فکر می کنم خیلی مثبت بود زیرا به ما اجازه داد که اولین فرصت را برای شروع همکاری با هم داشته باشیم.

گروسی به اسپوتنیک گفت: انتصاب وی دلالت بر لزوم شروع ارتباط مستقیم با مقامات ارشد ایران دارد و ملاقات با عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران اولین گام خوب به حساب می آید.

وی افزود: من فکر می کنم این یک ملاقات بسیار خوب بود زیرا طرفین متعهد به همکاری سازنده و مثبت شدیم.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین در مورد سخنان عراقچی بعد از نشست وین برای ادامه گام های کاهش تعهدات ایران به برجام گفت: تصور من در این باره این است که اظهارات سیاسی چیزی نیست که من باید به آن اهمیت دهم. نقش من و آژانس در همه اینها نقش بازرس است. ما سعی می کنیم بی طرف باشیم، باید بسیار دقیق باشیم تا اظهارات ما در مورد ایران از طریق گزارشاتی درباره آنچه اتفاق می افتد براساس مواردی که تأیید می کنیم و نظارت می کنیم، باشد.

وی افزود: همه کشورها می توانند اولویت ها و سیاست های ملی خود را بیان کنند و ما در آنجا هستیم تا به روشی محکم و عادلانه بازرسی کنیم.

سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 15 آذر پس از انتها چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام، با رافائل گروسی مدیر کل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین ملاقات کرد. دو طرف در این ملاقات درباره روابط و همکاری های دوجانبه گفت وگو کردند.

گروسی پس از درگذشت یوکیا آمانو مدیرکل پیشین آژانس، برای هدایت این نهاد انتخاب شد. او نخستین فرد از منطقه آمریکای جنوبی است که در این سمت ایفای نقش می کند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 بهمن 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 622

به "مدیر آژانس چرا به ایران می آید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیر آژانس چرا به ایران می آید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید