قومیت های دنیا چه چالش هایی برای مشخص سرنوشت خود دارند؟

به گزارش خبرنگاران، کتاب چالش های معاصر معین سرنوشت اقوام: پژوهشی حقوقی تطبیقی نوشته تالیا یارولاونا خبرییوا و ترجمه کابلشاه ادریس اف، با شمارگان 500 نسخه، 305 صفحه و بهای 27 هزار تومان از سوی انتشارات دانشگاه مفید قم روانه کتابفروشی ها شده است.

قومیت های دنیا چه چالش هایی برای مشخص سرنوشت خود دارند؟

نویسنده در این کتاب به تبیین چالش های معاصر مشخص سرنوشت اقوام به عنوان یکی از موضوعات مهم از زیرمجموعه های اصل مشخص سرنوشت که از اصول مهم و پایه ای حقوق بین الملل معاصر محسوب می گردد، پرداخته است. دغدغه نویسنده مشخص نگرش و رویکرد معاصر به ابعاد حقوقی آنهاست و در این راستا اصول و قواعد حقوق بین الملل در این زمینه مورد آنالیز قرار گرفته اند.

بر اساس تحلیل حقوق تطبیقی روش های سرزمینی و فراسرزمینی مشخص سرنوشت اقوام و تجربه عملی آن در بعضی کشورها آنالیز شده اند. مساله مشخص سرنوشت ملت ها مجموعه ای از مسائل را در بر می گیرد که به غیر از حقوقدانان باید مورد توجه فعالان دیگر علوم نیز قرار بگیرد.

واژه ملیت از مهم ترین مفاهیم مطرح شده در این کتاب است. موضوع ملیت در دهه های 50 و 60 قرن بیستم به دلیل فروپاشی نظام استعماری و پیدایش چند ده کشور نوظهور در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین بازتاب مشهودی پیدا کرد و در ربع پایانی قرن بیستم در بعضی از کشورهای دموکراتیک مانند بلژیک و کانادا شدن یافت.

مناقشات قومیتی همراه با جنگ و خشونت مسلحانه دائما در نقاط مختلف دنیا رخ می دهند و اغلب نتیجه آنها تشکیل کشورهای جدید است. البته به جز جنگ و درگیری خودآگاهی ملت ها به شیوه های دیگری چون فرهنگی، مذهبی و آداب و رسوم نیز جلوه گر می گردد. حیات قومیت ها از مجموعه جریانات پیچیده اجتماعی تشکیل می گردد که ماهیت آن متاثر از شیوه زندگی شکل گرفته و نیز قواعد کلی توسعه گروه های قومیتی در جامعه امروزی است. نویسنده در این کتاب با تحلیل حقوق تطبیقی روش های سرزمینی و فراسرزمینی مشخص سرنوشت اقوام و تجربه عملی آن در بعضی از کشورها را آنالیز نموده است.

کتاب شامل سه بخش است که عناوین آن به ترتیب عبارتند از: اصول نظری و حقوقی حق مشخص سرنوشت اقوام، اشکال و شیوه های سرزمینی مشخص سرنوشت اقوام و خودسازماندهی اقوام، شکل فراسرزمینی مشخص سرنوشت آنها.

بخش نخست کتاب شامل دو فصل اقوام در دنیا معاصر؛ ابعاد سیاسی و حقوقی و حق اقوام برای مشخص سرنوشت؛ تاریخچه و دوره معاصر است. بخش دوم کتاب نیز سه فصل با این عناوین دارد: کشور واحد، شکل اصلی مشخص سرنوشت اقوام، مدل فدراتیو مشخص سرنوشت اقوام و خودمختاری سرزمینی، شیوه مشخص سرنوشت اقوام در کشور واحد.

همچنین در بخش انتهایی کتاب نیز دو فصل با عناوین خودسازماندهی ملیت های بومی و خودمختاری ملی ـ فرهنگی و مشخص سرنوشت معاصر اقوام به مخاطبان ارائه شده است.

تالیا یارولاونا خبرییوا، نویسنده کتاب دارای مدرک دکتری حقوق است و در سال 1985 در موسسه علمی پژوهشی قانونگذاری شوروی از رساله خود با عنوان تفسیری دینی از قانون شوروی، مفهوم، محتوا و نقش آن در تجربه حقوقی دفاع کرد. خبرییوا در سال 2013 به عنوان نخستین زن در تاریخ روسیه به عضویت آموزشگاه علوم این کشور درآمد و در حال حاضر نیز رئیس موسسه قانون گذاری و حقوق تطبیقی جمهوری فدراتیو روسیه است.

مترجم این کتاب نیز با نام کامل کابلشاه ادریس اف خوشبخت اویچ مترجم رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور روسیه است. وی مترجم کتاب تفسیر سوره حمد امام خمینی(ره) به زبان روسی است که برای این ترجمه برگزیده بیستمین جایزه دنیای کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در سال 1391 شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 23 آذر 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 515

به "قومیت های دنیا چه چالش هایی برای مشخص سرنوشت خود دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قومیت های دنیا چه چالش هایی برای مشخص سرنوشت خود دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید