فناوری های نوین استفاده از کاکتوس ها را کاربردی تر می نمایند

معاونت علمی در سه نقطه از کشور کاشت کاکتوس اپونتیا را شروع نموده است تا به زودی شاهد توسعه و ترویج فناوری های مرتبط با آن در کشور باشیم.

فناوری های نوین استفاده از کاکتوس ها را کاربردی تر می نمایند

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کمبود علوفه برای تامین غذای دام ها یکی از مسائل در استان های جنوبی کشور است. این مسئله خود عاملی برای بیان زایی یا واردات علوفه می گردد. اما راه حلی برای این مشکل وجود دارد. آن هم کشت گیاهان مقام است. سازمان خوار و بار دنیای (فائو) کاشت کاکتوس اپونتیا را به عنوان یکی از راه های غلبه بر مسائل خشکسالی و تأمین علوفه در این مناطق خشک و نیمه خشک معرفی نموده است.

اپونتیا این گیاه مقاوم و سازگار با اقلیم های خشک و نیمه خشک قادر به تثبیت خاک، تأمین علوفه، تغذیه انسان و کاربرد های فراوان دارویی و صنعتی است. در میان گونه های کاکتوس ficus indica Opuntiou از محبوبیت و کارایی بسیار بالایی به جهت توان فراوری ذی توده بالا، فراوری میوه تا 30 تن در هکتار و حداقل خار نسبت به سایر گونه های آن برخوردار است. این گونه که زیستگاه بومی آن کشور مکزیک است در حال حاضر در بسیاری از کشور ها در 5 قاره دنیا به صورت سنتی و صنعتی کشت می گردد.

این گونه می تواند نقش مهمی در اشتغال زایی و اقتصاد مقاومتی به خصوص تأمین علوفه برای دام در استان های خشک و نیمه خشک جنوب و جنوب شرقی کشور ایفا نماید.

در این راستا با حمایت ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کشت این گونه در سه دانشگاه سیستان و بلوچستان، بوشهر و تربیت مدرس شروع شده است.

یک راه حل برای تامین غذای تازه دام است و از سویی، چون این گیاه حاوی 80 درصد آب است منبعی برای تامین آب هم می شوند. علاوه بر آن این گیاه کاربرد های گسترده دارویی در اشکالی همچون ژل، قرص، پودر و شربت تا دارو های آنتی اکسیدان دارد. پیش از این نیز کشت آن در کشور انجام می شد، اما در این طرح هدف توسعه فناوری ها برای استفاده گسترده آن در صنعت دارو و تغذیه است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: بروزرسانی: 15 آبان 1398 شناسه مطلب: 431

به "فناوری های نوین استفاده از کاکتوس ها را کاربردی تر می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری های نوین استفاده از کاکتوس ها را کاربردی تر می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید