فاز اول مرمت کاروانسرای طرلاب قم شروع شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم گفت: فاز اول مرمت کارونسرای طرلاب در بخش سلفچگان استان قم شروع شد.

فاز اول مرمت کاروانسرای طرلاب قم شروع شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، حمید یزدانی مدیرکل میراث فرهنگی این استان، امروز شنبه 8 دی گفت: در راستای اجرای مرمت ابنیه تاریخی استان قم، فاز اول مرمت کاروانسرای طرلاب با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد و پانصد میلیون ریال از محل اعتبارت ملی آغاز شد.

مدیرکل میراث فرهنگی قم ادامه داد: این کاروانسرا احتیاج به تعمیرات اساسی دارد زیرا تاکنون هیچ گونه رسیدگی به آن نشده است و اگر فاز اول مرمت آن را آغاز نمی کردیم، بیم نابودی و تخریب آن وجود داشت.

یزدانی با اشاره به آغاز مرمت اضطراری این بنا اضافه کرد: این عملیات شامل آواربرداری، پایه چینی سنگی و آجری، اجرای طاق لاپوش و ضربی، بندکشی و همچنین عملیات اجرایی بام: شامل سبک سازی، دوغاب ریزی، پالانه، صندوقه، پوکه ریزی و شیب بندی، غوره گل و کاهگل از دیگر بخش های مرمت این بنای شاخص تاریخی است.

او گفت: بنای اصلی کاروانسرای طرلاب متعلق به دوران سلجوقیان و بخشی الحاقی آن مربوط به دوره قاجاریه است که این اثر در تاریخ 9 اردیبهشت 1382 با شماره ثبت 8634 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی قم اظهار امیدواری کرد که که بتوانیم شأن اینگونه آثار فاخر و ارزشمند که سالها مهجور و متروک مانده اند را حفظ کنیم.

منبع: میراث آریا
انتشار: بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1398 شناسه مطلب: 110

به "فاز اول مرمت کاروانسرای طرلاب قم شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاز اول مرمت کاروانسرای طرلاب قم شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید