عبور ذخایر اورانیوم غنی شده 3.67 درصد ایران از سقف 300 کیلوگرم

فارس به نقل از یک منابع مطلع اعلام نموده که ذخایر اورانیوم غنی شده 3.67 درصد ایران از 300 کیلوگرم عبور نموده است. هنوز به صورت رسمی این خبر اعلام نشده است.

عبور ذخایر اورانیوم غنی شده 3.67 درصد ایران از سقف 300 کیلوگرم

بر اساس این گزارش یک منبع مطلع گفت که ذخایر اورانیوم غنی شده 3.67 درصد ایران از 300 کیلوگرم عبور کرد.

وی گفته است: امروز بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی بعد از توزین روز چهارشنبه هفته گذشته، مجددا وزن فراوری مواد غنی شده ایران را اندازه گیری کردند و ذخایر ایران از سقف 300 کیلوگرم عبور نموده است.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران،چهارشنبه (5 تیر) آژانس بین المللی انرژی اتمی تائید نموده که ایران حدود 200 کیلوگرم اورانیوم غنی شده با درصد خلوص پائین در اختیار دارد که کمتر از سقف 202 کیلو و 800 گرم معین شده در توافق هسته ای است.از سوی دیگر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی فعالیت هسته ای ایران را مطابق برجام دانست و گفت: ایران در بازرسی تاسیسات هسته ای همکاری مناسبی با بازرسان آژانس داشته است.

بر اساس برجام ایران متعهد شده بود صرفا تا سقف 300 کیلوگرم هگزافلوراید اورانیوم غنی شده تا 3.67 درصد در داخل کشور نگه دارد و مازاد آن را از ایران خارج کند. این رقم معادل 202 کیلو و 800 گرم اورانیوم تخمین زده می گردد. ایران اعلام نموده در صورتی طرف های دیگر برجام به تعهدات خود باقی نمانند ایران پس از مهلت 60 روز داده شده به آنها دیگر خود را ملزم به متعهد ماندن در برجام نمی بیند.

یوکیا آمانو، در گزارشی که به نشست روز چهارشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای آنالیز اجرای قطعنامه 2231 ارائه شد، با اشاره به سوابق برجام و گزارش های پیشین، آورده است: در هشتم ماه می، ایران بیانیه ای صادر کرد که در آن آمده است بر اساس حق مندرج در ماده های 26 و 36 برجام، شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران به سازمان انرژی اتمی دستور داده تا بخشی از محدودیت های برجام را متوقف کند.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز در گفت و گوی اخیر خود با امانوئل مکرون،رئیس جمهوری فرانسه هم تاکید نموده که اگر ایران نتواند از فواید برجام بهره مند گردد، بر اساس بندهای 26 و 36 برجام مرحله به مرحله تعهدات خود را کاهش خواهد داد. ایران از کشو طرف های باقی مانده در توافق هسته ای خواسته تا ظرف دوماه (هجدم تیرماه) زمینه صدور نفت خام ایران و مبادلات بانکی آن را فراهم نمایند که در این صورت ایران مجددا محدودیت های توافق هسته ای را به اجرا خواهد گذاشت وگرنه در مرحله بعد، میزان خلوص غنی سازی اورانیوم را هم افزایش می دهد.

5050

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 مرداد 1398 بروزرسانی: 21 مرداد 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 243

به "عبور ذخایر اورانیوم غنی شده 3.67 درصد ایران از سقف 300 کیلوگرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبور ذخایر اورانیوم غنی شده 3.67 درصد ایران از سقف 300 کیلوگرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید