صندوق پژوهش و نوآوری دانشگاه امیرکبیر به زودی راه اندازی می گردد

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: صندوق پژوهش و نوآوری دانشگاه امیرکبیر به زودی راه اندازی می گردد.

صندوق پژوهش و نوآوری دانشگاه امیرکبیر به زودی راه اندازی می گردد

به گزارش خبرنگار فناوری خبرنگاران، حسین حسینی تودشتی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مراسم گرامی داشت روز پژوهش و فناوری که عصر امروز در محل این دانشگاه برگزار گردید، اظهار کرد: ما در دانشگاه امیرکبیر کوشش می کنیم تا به دانشگاه نسل سوم برسیم و اولویت ما در این حوزه بر روی بخش هایی هم، چون آب، محیط زیست وانرژی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر مسئله دسترسی آزاد به اطلاعات علمی در جهان مورد توجه ویژه است؛ خصوصا اروپایی ها بر روی این موضوع تاکید بیشتری دارند و قوانینی هم برای چاپ مقالات در نظر گرفته اند که از اواخر سال 2020 اجرایی خواهد شد.

حسینی تودشتی اضافه نمود: براساس این قوانین اگر بخواهیم مقالاتمان را در مجلات چاپ کنیم، باید هزینه بالایی پرداخت کنیم، اما چاپ نشریات دانشگاهی به ما یاری می نماید تا به صورت رایگان از این مزایا بهره مند شویم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: براساس آمار های منتشر شده سهم شاخص های پژوهشی در گرنت 51 درصد به ISI، یک درصد به تجاری سازی، 18 درصد قرارداد های صنعتی و 30 درصد بقیه موارد مربوط به حوزه فناوری را در برمی گیرد.

وی توضیح داد: با توجه به آمار های منتشر شده بیشترین مقالات دانشگاه ضریب یک تا 2 و نیم درصد دارند اگر بخواهیم اثرگذاری عمیق در نهاد های بین المللی داشته باشیم حتما مقالات مان باید در مجلات بالای 6 درصد مثل نیچر و سایر چاپ گردد.

حسینی تودشتی در مورد رتبه دانشگاه امیرکبیر در QS (تعداد ارجاع تقسیم بر اعضای هیئت علمی) گفت: در QS رتبه 22 را داریم . هم چنین در شاخص نوآوری در صندلی نوآوری در صندلی 24 و در نرخ استخدام فارغ التحصیلان رتبه 6 را کسب نموده ایم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مورد رنکینگ دانشگاه ها تاکید نمود: رنک دانشگاه ها بسته به بودجه پژوهشی آن ها است و در حال حاضر سرانه پژوهش در 30 کشور اول جهان بیش از هزار دلار است و در ایران این سرانه تنها به 20 دلار می رسد و قطعا اساتید و اعضای هیئت علمی ما با چنین بودجه پایینی کار بزرگی می نمایند.

وی در مورد برنامه های حوزه فناوری گفت: در نظر داریم تا در حوزه فناوری به افزایش کمی و کیفی تولیدات علمی، تقویت ارتباط با صنعت، توسعه فضای فیزیکی، افزایش کمی و کیفی خدمات فناوری و نوآوری، ترویج کارآفرینی، تصویب برج فناوری و توسعه تجهیزات آزمایشگاهی را در دستور کار ویژه خود قرار دهی.

حسینی تودشتی هم چنین توضیح داد: سال جاری برنامه جذب همکار پژوهشگر راداشتیم که تا امروز 40 نفر جذب شده اند، اما هدف ما جذب 70 نفری است که امیدواریم تا خاتمه سال این امر محقق گردد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد: طرح حمایت از تحقیقات بیشتر ماموریت گرا شده و برای پروژه های ملی قابل تعریف است و ما آماده حمایت از پروپوزال هایی که در این حوزه تدوین شده اند هستیم و کوشش می کنیم تا ارتباط پایدار با صنایع داشته باشیم تا آن ها هم بتوانند با مطرح کردن مسائل خود بخشی از پژوهش ها را در اختیار داشته باشند.

وی با بیان اینکه باشگاه مهارت ورزی و اشتغال دانشگاه امیرکبیر تازه کار خود را شروع نموده گفت: دانشجویان و فارغ التحصیلان در سه سطح مختلف می توانند در این باشگاه حضور داشته باشند و در کنار مدرک تحصیلی خود گواهی نامه رسمی دریافت نمایند.

تودشتی با بیان اینکه در تجاری سازی 5 مرکز مختلف که در بستر نوآوری دانشگاه فعالیت می نمایند گفت: این 5 مرکز شامل برج فناوری، مرکز نوآوری دانشگاه، شتاب دهنده دانشگاه امیرکبیر، مرکز راهنمایی شرکت های دانش بنیان و مرکز خدمات تجارت و فناوری است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر توضیح داد: امیدواریم به زودی مجوز پارک فناوری دانشگاه امیرکبیر را در کنار زون دانشگاه بگیریم که در این صورت همه کسانی که در آنجا حضوردارند چه دانش بنیان باشند چه نباشند از مزایای پارک علم و فناوری بهره مند خواهند شد.

وی از راه اندازی صندوق پژوهش و نوآوری دانشگاه امیرکبیر اطلاع داد و گفت: مدارک لازم برای راه اندازی این صندوق به صندوق نوآوری و شکوفایی ارسال شده امیدواریم تا کمتر از یک ماه آینده نتیجه نهایی آن صادر گردد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: برنامه توسعه خدمات آزمایشگاهی و فناوری برای ما مهم است و کوشش می کنیم از فاینانس های مصوب بودجه 97 و 98 با بازپرداخت دولتی 10 مرکز تخصصی خدمات آزمایشگاهی به ارزش 150 میلیون دلار را اجرایی کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 بهمن 1398 بروزرسانی: 20 بهمن 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 651

به "صندوق پژوهش و نوآوری دانشگاه امیرکبیر به زودی راه اندازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صندوق پژوهش و نوآوری دانشگاه امیرکبیر به زودی راه اندازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید