شکست سامانه پاتریوت در دفاع از تاسیسات نفتی عربستان

ناتوانی سامانه پاتریوت آمریکا در دفاع از تاسیسات نفتی آرامکو و دیگر تاسیسات نظامی و غیرنظامی سعودی در برابر حملات هرگونه حملات پهپادی و موشکی ناکارآمدی باعث شده است آمریکایی ها موضع خود را در قبال ایران نرم نموده و دم از گفت وگو و صلح بزنند.

شکست سامانه پاتریوت در دفاع از تاسیسات نفتی عربستان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رای الیوم، وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) توضیح داد که حمایت لازم را از نیروهای آمریکایی در منطقه خاورمیانه و امکان پاسخ به هر حمله ای علیه آنها فراهم می نماید. این بیانیه تا حدود زیادی اعتبار دارد ولی تنها در بخش دوم آن؛ یعنی پاسخ، ولی بخش اول آن یعنی فراهم کردن حمایت یک عملیات نظامی دشواری است.

بیانیه پنتاگون، روز پنجشنبه صادر شد و این نخستین بار است که اظهاراتی با ماهیت نظامی تهاجمی، بعد از سکوت و سپس بسنده کردن سیاستمداران به اظهارنظر مطرح می شود. به همین دلیل، اخیرا مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا، که چند روزی بود از جنگ سخن می گفت، روز گذشته رویکردش خود را تغییر داد و از صلح و گفت وگو با ایران سخن گفت.

قدر مسلم است که جنگ یمن و حمله به آرامکو ناتوانی سامانه پاتریوت آمریکا در حمایت از تاسیسات نظامی و غیرنظامی سعودی را برملا کرد.

عجیب ترین مسئله در حمله به آرامکو، که واشنگتن و ریاض از سخن گفتن درباره آن خودداری نموده اند، عدم واکنش سامانه پاتریوت است که از مجتمع نفتی آرامکو محافظت می نماید یعنی این که این سامانه حتی یک موشک به سمت پهپادها و موشک های بالداری که ظاهرا در این حمله استفاده شدند، شلیک نکرد.

همین موضوع باعث شد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به سخن بیاید و بگوید که عربستان سعودی اگر می خواهد از حریمش محافظت کند، باید سامانه اس-400 خریداری کند.

در واقع، ایالات متحده قادر است به هر کشوری که نیروهای مستقر آن در خاورمیانه را هدف قرار می دهد، حمله کند ولی قادر نیست که حمایت لازم را برای آنها فراهم کند و حملات را آنها دفع کند. شکست حمایت واشنگتن از نیروهایش به ناتوانی سامانه دفاع موشکی خود در خاورمیانه یعنی پاتریوت برمی شود.

این سامانه دفاعی، که موشک های به ویژه کوتاه برد و میان برد و پهپادها را هدف قرار می دهد، در جنگ یمن عاجز مانده و شکست مفتضحانه ای ثبت نموده است. البته ایالات متحده سامانه های دفاعی دیگری نیز دارد مانند سامانه تاد، که عربستان سعودی متمایل به خرید آن است، و سامانه ایجیس، که در خاورمیانه فعلا مستقر نیست و این سیستم های دفاعی با هدف رهگیری موشک های بالستیک خطرناک، مانند موشک هایی که کره شمالی، چین، روسیه و نیز ایران دارد، مستقر می شوند. این، راز عدم تمایل پنتاگون برای موافقت با جنگ علیه ایران است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 3 آبان 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 398

به "شکست سامانه پاتریوت در دفاع از تاسیسات نفتی عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکست سامانه پاتریوت در دفاع از تاسیسات نفتی عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید