شهبازیان درباره ارکستر ملی ایران چه گفت؟

فریدون شهبازیان که این روزها چوب رهبری ارکستر ملی ایران را در دست دارد، درباره موضوعات مختلفی مانند این ارکستر، موسیقی کودک و موسیقی پاپ صحبت هایی انجام داد و نکته نظرات خود را عنوان نمود.

شهبازیان درباره ارکستر ملی ایران چه گفت؟

به گزارش خبرنگاران، فریدون شهبازیان - آهنگساز و رهبر ارکستر ملی ایران - درباره موسیقی کودک اظهار کرد: در دهه 60 شورای مخصوصی برای موسیقی کودک داشتیم و خود من چند اثر در این زمینه ساخته بودم اما متاسفانه آن مسیر به مقصد نرسید و این موسیقی بیشتر حالت بزمی پیدا کرد.

او با اعتقاد به این که برنامه ریزی درست در این زمینه و گوش دادن به موسیقی خوب باعث پرورش ذهن در بزرگسالی می گردد، بیان نمود: این موضوع باعث می گردد افراد در آینده به بدسلیقگی نیفتند. من توصیه می کنم در این زمینه آنالیز و فعالیت گردد.

بخش دیگر صحبت های او به ارکستر ملی ایران اختصاص داشت. شهبازیان اظهار کرد: وجود ارکستر ملی ایران باعث می گردد موسیقی اصیل و محلی ایران بیشتر نمود پیدا کند.

وی گفت: ایران از نظر تنوع موسیقی در مناطق منحصر به فرد است.

او در این زمینه ادامه داد: بنابراین احتیاج به ارکستر ملی بیشتر از هر ارکستری احساس می گردد. در همه کشورها ارکستر ملی برای احیای موسیقی ملی کشور وجود دارد.

رهبر ارکستر ملی ایران همچنین معتقد است، چنین ارکستری موجب تغییر [و بهتر شدن] سلیقه [موسیقایی] مردم می گردد.

شهبازیان همچنین به کیوان ساکت - نوازنده تار - در باره این که از فرهاد فخرالدینی (رهبر ارکستر موسیقی ملی ایران) دلجویی گردد و این که چرا این ارکستر صندلی سابق خود را ندارد، پاسخ داد.

او با بیان این که فخرالدینی پیشکسوت اوست و او برایش احترام قائل است، بیان نمود: ایشان به دلایلی از ارکستر موسیقی ملی ایران کناره گیری کردند. سپس از من برای ارکستر دعوت شد. ایده جوان گرایی از ابتدا مورد توجه من بود. حتی عده ای از جوانانی که به ارکستر دعوت شدند، پیشتر در هیچ ارکستری فعالیت نکرده بودند.

رهبر ارکستر ملی ایران در ادامه سخنانش، بزرگترین مشکل این ارکستر را نبود رپرتوار دانست و اظهار کرد: اما من با کوشش شخصی بیش از 100 قطعه آماده کردم که در بیش از 25 اجراء مورد استفاده نهاده شد. علاوه بر این اجراها، در مراکز استان و شهرستان های دیگر هم اجراء داشتیم که در برخی از آن ها سالن مناسب هم وجود نداشت.

او با اشاره به اجرایی که این ارکستر چندی پیش در جمهوری آذربایجان داشت، از استقبال آذربایجانی ها و پیشنهاد و احتمال اجراها و همکاری های آینده با آن ها سخن گفت. گویا قرار هم است آثاری از جمهوری آذربایجان توسط این ارکستر اجراء گردد.

به گفته شهبازیان، در این ارکستر از رهبران جوان و مهمان هم استفاده می گردد اما رهبران ارکستر مهمان باید آثاری را برای خوراک این ارکستر داشته باشند.

او در ادامه اظهار کرد: زمانی ارکستر ملی با کمبودهایی از نظر حقوق روبرو بود که خوشبختانه حل شد.

او همچنین با اشاره به آزمون نوازندگی که قرار است به زودی برگزار گردد، تاکید نمود: نمی توانیم بگوییم هر اثری اجراء می کنیم بی نقص است، باید استانداردهای درست رعایت گردد. افت و خیز ارکستر ملی طبیعی است. رسالت ما این است موسیقی ملی را به درستی اجراء کنیم. همه آثار نمی تواند درجه یک باشد.

شهبازیان همچنین اطلاع داد که در حال برنامه ریزی برای اجرای آثار حسین علیزاده (آهنگساز و نوازنده تار) در یک شب هستند.

او درباره سازهای این ارکستر هم گفت: در این ارکستر سازهای ایرانی مانند سنتور و عود نداریم. اما بر مبنای اثری که اجراء می گردد از نوازندگان هر سازی احتیاج باشد، دعوت می کنیم.

این آهنگساز در بخش دیگری از گفت وگوی تلویزیونی خود در برنامه شب های هنر با اجرای رضا مهدوی (کارشناس موسیقی و نوازنده سنتور) ترجیح داد برای موسیقی ای که جوانان گوش می نمایند از واژه موسیقی ویژه جوانان استفاده کند و گفت: این آثار هویت واقعی خود را ندارند و باید دیده، شنیده، ممیزی و کارشناسی شوند تا موسیقی ای به مردم داده گردد که قابلیت شنیده شدن دارد.

او در زمینه موسیقی پاپ بیان نمود: در زمانی کوشش کردیم موسیقی پاپی را فراوری کنیم که جلوی موسیقی [پاپ و احتمالا نامناسب] را که از خارج کشور می آمد، بگیریم. هرکسی اجازه نداشت وارد این حیطه گردد. در آن چند سال در رادیو و تلویزیون آثاری تحت نظر من اجراء شد که می توانید به راحتی گوش بدهید و سلیقه مردم را به راه درست راهنمایی کند.

شهبازیان افزود: به دهه 80 که رسیدیم این موضوع به دلیل فراوری انبوده به راه غلطی رفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 11 اسفند 1397 شناسه مطلب: 88

به "شهبازیان درباره ارکستر ملی ایران چه گفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهبازیان درباره ارکستر ملی ایران چه گفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید