سین کیانگ و ادعایی که با منطق رفتاری آمریکا سازگار نیست

به گزارش خبرنگاران، دکتر نوذر شفیعی استاد دانشگاه و نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی است که در این دوره سمت سخنگویی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران را نیز بر عهده داشته است. وی در یادداشتی برای بخش فارسی رادیو بین المللی چین در مورد مساله سین کیانگ می نویسد:

سین کیانگ و ادعایی که با منطق رفتاری آمریکا سازگار نیست

طی ماه های اخیر، مساله استان مسلمان نشین سین کیانگ به چالشی در روابط آمریکا و چین تبدیل شده است. این موضوعی که به صورت دوره ای، روابط دو قدرت بزرگ مالی جهان را تحت تاثیر قرار می دهد؛ بار دیگر در صدر توجهات و سیاستگذاری کاخ سفید در ارتباط با چین قرار گرفته است. قابل ذکر است وزارت بازرگانی آمریکا، طی بیانیه ای از تحریم 20 شعبه امنیتی دولت چین و هشت شرکت از جمله شرکت هیک ویژن و شرکت تکنولوژی سِنس تایم و مِگوی خبر داده است. نکته در اینجاست که این تحریم ها گرچه به بهانه نقض حقوق اقلیت های ایغورها وضع شده، اما تردیدی نیست که هدف ضربه به اقتصاد چین است. این امر نشان می دهد که دولت ترامپ کماکان بر مواضع سرسختانه اش علیه چین پافشاری می نماید.

پیشتر از این، آمریکا محدودیت های جدی بر فعالیت شرکت بزرگ هوآوی که در زمینه فناوری ارتباطات و اینرنت فعال است، اعمال نموده بود. برآیند این رفتارها گویای این است که آمریکا دنبال فرصت و زمینه ای برای اعمال فشارهای بیشتر مالی به چین جهت ممانعت از تبدیل شدن این کشور به قدرت اول مالی در جهان است. اینکه آمریکا مدعی نقض حقوق بشر در چین است با منطق رفتاری امریکا و نیات واقعی این کشور سازگار نیست. نگرانی آمریکا از نقض حقوق ایغورها نیست، بلکه آمریکا نسبت به آینده رهبری اش در اقتصاد جهانی در سایه رشد بی محابای مالی چین مطمئن نیست.

طبیعی است که هر کشوری نسبت به تمامیت ارضی خود حساس باشد. این امری پذیرفته شده در روابط بین الملل است. چین هم به عنوان قدرتی بزرگ به امنیت ملی و سرزمینی خود حساس است. تمام کشورها در جهان با جریان های تجزیه طلب و تحرکات افراط گرایانه مخالف هستند. در این میان آمریکا جزء آن دسته از کشورهایی است که این گزاره های منطقی را برای خود می خواهد اما تمایل دارد که در سایر کشورها به خصوص رقبایش، جریان های تجزیه طلب تقویت گردد.

چین یکی از کشورهای هدف امریکاست که سران این کشور بی میل به فعال شدن حرکت های تجزیه طلبانه در سرزمین بزرگ چین نیستند. در تحلیل رفتار سیاسی آمریکا هم باید گفت که به اذعان تحلیل گران منطقه ای، چین از معدود کشورهایی است که ظرفیت بالایی برای تبدیل شدن به یکی از قطب های مهم قدرت در جهان را دارد. از هم اکنون این بحث در سپهر سیاست جهانی مطرح است که جنگ سرد قریب الوقوعی میان پکن و واشنگتن در آینده ای نزدیک در خواهد گرفت. رشد مالی نزدیک به 8درصدی چین و از سوی دیگر تمرکز دولت این کشور بر توجه به محیط های بیرونی از جمله شمال آفریقا، آسیای مرکزی و خاورمیانه نشان از برنامه ریزی رهبران چین برای برعهده دریافت نقشی بزرگ در حوزه اقتصاد جهانی است.

به همین دلیل، طرح یک کمربند- یک جاده، وجه مالی و سیاسی دارد. چینی ها با به راه انداختن این طرح به نوعی دنبال در دست دریافت نبض مالی منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی هستند.

همه این موارد منشا نگرانی برای دولت آمریکا شده است. آنها تصور می نمایند که چین در حال ایفای نقشی جدی تر و فعال تر در فضای اقتصاد و سیاست جهانی است و با تداوم این فرایند؛ آمریکا باید در خیلی از مناطق مهم جهان یا به کنار رفته و یا اینکه با پکن به توافق و تقسیم کار برسد.

با عطف به تمامی این موارد، دولت آمریکا راهبردهای مختلفی را برای تضعیف موقعیت مالی چین در نظر گرفته است. اتحاد با کشورهای دوست در محیط پیرامونی چین یکی از این برنامه هاست. محور آمریکا- تایوان، محور آمریکا - ژاپن و در نهایت مربع آمریکا، هند، استرالیا و ژاپن. همه این محورهای همکاری یک هدف را دنبال می نمایند؛ تضعیف و محاصره مالی چین.

آمریکا با استفاده از راهبرد دوستی با این کشورها به دنبال تقویت موقعیت مالی این آنها به خصوص هند، جهت کند کردن رشد مالی چین است. در کنار این راهبرد باید به سیاست آمریکا در فعال کردن حوزه های چالشی درون زا برای چین اشاره نمود. هنگ کنگ و استان سین کیانگ در این دسته قرار می گیرند. ناآرامی ها در هنگ کنک از جهت پرستیژی، مالی و تجاری برای چین هزینه دارد و مهم تر از آن ذهن و روح و روان چینی ها را آشفته می نماید. در ادامه این راهبرد، آمریکایی ها بر موضوع اویغورها دست گذاشته اند. از آنجا که استان سین کیانگ در قلمرو سرزمینی اصلی چین واقع شده است؛ بلاتردید اهمیت و تاثیر این مسئله به مراتب از هنگ کنگ فراگیرتر و حساس تر است. دولت آمریکا با برجسته سازی مسئله نقض حقوق انسانی و شهفرایندی اویغورها، دنبال مشروع سازی نظام تحریم هایش علیه چین و از سوی دیگر منحرف کردن تمرکز چینی ها از رشد و توسعه مالی به مسائل امنیتی هستند تا این کشور نتواند در فضایی راحت و باز به اهداف مالی خود دست یابد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 4 بهمن 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 608

به "سین کیانگ و ادعایی که با منطق رفتاری آمریکا سازگار نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سین کیانگ و ادعایی که با منطق رفتاری آمریکا سازگار نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید