سالی طلایی برای اکتشاف چاه های نفت و گاز ایران

ضریب پیروزیت چاه های اکتشافی (تعداد چاه های پیروز نسبت به تعداد چاه های حفر شده) که در جهان به طور میانگین 30 درصد است، در ایران حدود 60 درصد اعلام شده و در 20 سال گذشته، در حوزه گاز، به ازای فراوری هر 100 واحد، 180 واحد جایگزین شده است. در این مدت شاهد جایگزینی 70 درصد نفت فراوریی نیز بوده ایم و آن طور که مسوولان نفتی می گویند در امسال شاهد اتفاقات خوبی در حوزه اکتشاف خواهیم بود.

سالی طلایی برای اکتشاف چاه های نفت و گاز ایران

به گزارش خبرنگاران، 75 درصد ذخایر گازی و 20 درصد کل ذخایر نفتی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی کشف شده است و امروز با حدود 159 میلیارد بشکه ذخایر هیدروکربور مایع قابل استحصال در رتبه چهارم جهان و با حدود 34 هزار میلیارد مترمکعب ذخایر گاز قابل استحصال در رتبه دوم جهان قرار داریم و در مجموع ایران با در نظر دریافت کل ذخایر هیدروکربوری، در رتبه اول جهان قرار گرفته است.

اما در سال های 1397 و 1398، عملیات حفاری هشت حلقه چاه اکتشافی موفقیت آمیز به انتها رسیده و از زمستان سال گذشته تاکنون، هر فصل با یک کشف همراه بوده است. به طور طبیعی با توجه به این که بیش ترین ظرفیت اکتشاف در غرب و جنوب غرب کشور است، این بخش در اولویت قرار گرفته است، اما طبق اعلام، این به این معنا نیست که در مناطق کشف صورت نمی گیرد بلکه اولویت دوم تمرکز بر شمال شرق کشور (منطقه کپه داغ) است و پس از آن نیز شمال غرب و دشت مغان قرار گرفته است.

از سوی دیگر، انجام فعالیت های اکتشافی در شمال شرق کشور به دلیل اهمیت تامین انرژی در این منطقه حائز اهمیت است، به همین دلیل بر اساس سیاست های کلان وزارت نفت و پیرو تاکید وزیر نفت بر دستیابی به منابع انرژی در شمال شرق کشور، نسل جدید فعالیت ها در این منطقه شروع شده است و پیش بینی می گردد از سال 1399 به بعد، همیشه دکل در کپه داغ شرقی مستقر و مشغول فعالیت باشد.

شرکت ملی نفت ایران در حوزه شناسایی منابع غیرمتعارف هیدروکربوری هم فعالیت هایی انجام داده است. برخورداری از منابع فراوان متعارف نفت و گاز، اگرچه استحصال ذخایر نامتعارف را در اولویت قرار نمی دهد، اما به گفته هندی - مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران -، باید برای شناسایی این منابع هم کوشش گردد تا در زمانی که برداشت غیرمتعارف ها توجیه مالی می یابد، مقدمات کار آماده باشد.

امضای 14 قرارداد به ارزش 2200 میلیارد تومان

اخیرا خبر امضای 14 قرارداد به ارزش 2200 میلیارد تومان در حوزه اکتشاف در امسال اعلام و گفته شده که هفت عملیات مشخص تکلیف شده و تا انتهای سال در خصوص بقیه اطلاعات قوی ارائه خواهد شد. این اکتشافات آنطور که مسوولان گفته اند پراکندگی خوبی در کل کشور دارد و مربوط به نقاطی است که تاکنون اکتشاف ورود پیدا نکرده و می توان با داشتن اطلاعات پایه، با این اطلاعات بیش تر به این موضوع ورود کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، انتظار می رود که شرکت های داخلی منابع شان را تجهیز نمایند، همچنین با اقداماتی که در شرکت اکتشاف انجام داده ایم، توانسته ایم در حوزه هیدروکربور مایع 130 درصد و در گاز 170 درصد برنامه محقق شده و پیش بینی می گردد که اگر روال به همین صورت پیش رود در سال آینده تعهد افزایش کشف داده گردد و تا انتها برنامه پنج ساله به این تعهدات برسیم.

همچنین رضا دهقان - معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران - در این باره معتقد است که امروز می توانیم با اطمینان بگوییم که در انجام فعالیت های اکتشافی به خودکفایی کامل رسیده ایم. امروز از حیث توان داخل، دانش فنی و تجهیزات در جایگاهی قرار داریم که می توانیم بگوییم در همه مراحل اکتشاف خودکفا شده ایم و شاهد این ادعا نیز قراردادهای پروژه های لرزه نگاری باشت و پانیذ است که با شرکت های ایرانی امضا شد.

آخرین وضعیت صنعت حفاری

همچنین بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی وزارت نفت، از وضعیت حفاری چاه در کشور در چهار ماه نخست امسال، 41 حلقه چاه نفت و گاز و نزدیک به 51 هزار متر حفاری در مناطق نفت خیز خشکی و دریایی کشور حفر و تکمیل شد که از این تعداد چاه 17 حلقه توسعه ای - توصیفی و 24 حلقه تعمیری - تکمیلی بوده که در گسترده عملیاتی شرکت های ملی مناطق نفت خیز جنوب، نفت مناطق مرکزی، نفت فلات قاره و مهندسی و توسعه نفت و در قالب پروژه ای به ثمر نشسته است.

علاوه بر 2300 مورد خدمات یکپارچه صنعت حفاری به شرکت های نفتی از سوی دو مدیریت خدمات فنی و خدمات ویژه حفاری این شرکت در این مدت نیز اجرا شده و درباره شتاب بخشیدن به اجرای پروژه های کلید در دست و ورود به پروژه های جدید میدان محور نیز باید گفت که در چهار ماه نخست امسال، پروژه حفاری هفت حلقه چاه در میدان نفتی آذر در استان ایلام در غرب کشور که از سوی شرکت نفت مناطق مرکزی به ملی حفاری واگذار شده بود به اتمام رسید.

همچنین متعاقب آن حفاری پنج حلقه چاه در میدان نفتی نفت شهر در استان کرمانشاه از سوی آن شرکت به وسیله مناقصه به شرکت ملی حفاری محول شد که هم اینک عملیات حفاری این چاه ها وارد فاز اجرایی شده است.

حفاری 3+20 حلقه چاه در میدان نفتی آزادگان جنوبی با حفر و تکمیل چاه ها و واگذاری آن به شرکت متن به عنوان مجری طرح توسعه این میدان انجام شده و تنها مراحل تکمیل نهایی یک حلقه چاه در دست اجراست؛ عملیات حفاری 10 حلقه چاه جدید نیز امسال اجرایی شده است و پروژه های حفاری 22 حلقه چاه در فاز 14 طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی با اتمام عملیات حفاری چاه ها و تکمیل و تحویل 14 حلقه چاه به شرکت نفت و گاز پارس به نتیجه مورد نظر کارفرما رسیده است.

از سوی دیگر اجرای پروژه حفاری و تعمیر 14 حلقه چاه در حوزه عملیات شرکت نفت و گاز اروندان، شروع عملیات اجرایی حفاری هفت حلقه چاه در میدان نفتی گچساران در قالب قرارداد با شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در چارچوب طرح حفظ و نگهداشت و افزایش فراوری و دنبال کردن اجرای حفاری 6+8 حلقه چاه اکتشافی که از سوی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در قالب دو پروژه به این شرکت واگذار شد و هم اکنون حفاری چهار حلقه چاه با اختصاص چهار دستگاه حفاری سنگین خشکی در دست اقدام است، از دیگر فعالیت های شرکت در بخش تحقق پروژه های EPDS به شمار می آید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 6 آذر 1398 شناسه مطلب: 482

به "سالی طلایی برای اکتشاف چاه های نفت و گاز ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سالی طلایی برای اکتشاف چاه های نفت و گاز ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید