زندگینامه: میرزا ابوالحسن حسینی نیک (1286- 1398)

میرزا ابوالحسن حسینی نیک نخستین معلم کهگیلویه و بویراحمد و حافظه قرن معاصر عشایر در سال 1286 دیده به دنیا گشود.

زندگینامه: میرزا ابوالحسن حسینی نیک (1286- 1398)

میرزا ابوالحسن حسینی نخستین معلم بویراحمد و همسرش بی بی اقدس موسوی (دختر میزا مجید موسوی) اولین زن معلم عشایر کشور مرارت ها و رنج های زیادی برای باسواد کردن فرزندان این دیار کشیدند.

میرزا ابوالحسن حسینی نیک از سال 1286 شمسی و از قرن بدون جاده و ارتباطات، قرن تفنگ و یاغی گری، پا به قرنی گذاشت که برای باسواد شدن در آن هیچ مانعی جز خواستن نیست. مردی که سرانگشتانش سفید از گچ بود و شانه هایش رد تفنگ داشت.

او اولین معلم بویراحمد و شهر یاسوج است که به همراه همسرش حق بزرگی بر گردن پسران و دختران عشایری دیروز و درس خوانده ها و نخبگان امروز دارند.

نخستین معلم کهگیلویه و بویراحمد، از سال 1315 کار معلمی را در عشایر طایفه نگین تاجی بویراحمد به صورت ورد به ورد شروع کرد و تا سال 1362 در این عرصه به آموزش شاگردان خود پرداخت و 47 سال از عمر خود را صرف تعلیم و تربیت کرد.

میرزا ابوالحسن نه تنها به بچه ها این دیار خدمت بزرگی کرد که زنان و دختران عشایر را از کنج عزلت بیرون کشید.

او برای نخستین بار موضوع استخدام معلم زن عشایری را که تا پیش از آن بی استفاده مانده بود، عنوان نمود و محمد بهمن بیگی، مسئول آموزش عشایر ایران نیز به سبک خود توانست وزیر آموزش و پرورش و دولت را قانع کند تا این مطالبه اجرایی گردد.

21 اردیبهشت سال 1331 توانست از امتحان سخت دکتر محمود حسابی در بویراحمد سربلند بیرون بیاید بعد هم بهمن بیگی او را به عنوان نماینده عشایر کشور در بویراحمد منصوب کرد و مدت دوسال با 97 دانش آموز در پاتاوه و مدت چهار سال نیز در طایفه نگین تاجی به کار معلمی مشغول شد.

پس از آن با همراهی دکتر حسابی 12 نفر را برای شغل معلمی شناسایی کردند. انتخاب 12 نفر برای معلمی عشایری به نظر کار ساده ای می آید اما این اتفاقات مربوط به زمانی است که در شهر یاسوج حتی عکاسی هم وجود نداشت و معلم ها برای تشکیل پرونده و 12 قطعه عکس پرسنلی مجبور بودند به اردکان فارس بروند!

او معلم روزگاری بود که عشیره و طایفه و قبیله حرف اول را می زد و و معلم ها مجبور بودند در کنار تدریس به بچه ها روی فرهنگ جامعه عشایری کار نمایند تا از تعصبات و اختلافات بی انتها پالایش گردد.

میرزا ابولحسن توانست از آن مرحله و از آن روزها و روزگاران سخت عبور کند و وارد قرنی گردد که در هر روستا و ورد عشایری پرچم یک مدرسه بالاست و کمتر دانش آموزی می داند برای برپا شدن ستون این مدارس چه کوشش ها که نشده است.

میرزا ابوالحسن حسینی نیک در 27 آذر سال 1398 در سن 112 سالگی درگذشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 16 بهمن 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 640

به "زندگینامه: میرزا ابوالحسن حسینی نیک (1286- 1398)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگینامه: میرزا ابوالحسن حسینی نیک (1286- 1398)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید