روش سنتی ماهیگیری با آتش در تایوان

خبرنگاران: بسیاری از ماهی ها مثل شب پروانه ها و مورچه های پرنده جذب نور می شوند، رفتاری که ماهیگیران سراسر دنیا از آن برای جمع کردن ماهی ها و نگه داشتن آن ها در یک نقطه استفاده می نمایند تا بتوانند آن ها را صید نمایند. بیشتر ماهی های لجه زی با استفاده از نور صید می شوند، مثل شاه ماهی، ماهی خال خالی، ماهی خمسی، موتوماهی و ساردین. این ماهی ها بیشتر زمان خود را نزدیک سطح آب شنا می نمایند به همین دلیل راحت تر می توان آن ها را به دام انداخت.

روش سنتی ماهیگیری با آتش در تایوان

در گذشته، ماهیگیران از چراغ های نفتی یا مشعل استفاده می کردند. ماهیگیران امروزی از لامپ های الکتریکی استفاده می نمایند که با ژنراتور های دیزلی کار می نمایند. اما در تایوان، تعداد کمی از ماهیگیران با آتشی این سنت باستانی را زنده نگه داشته اند که با استفاده از موادشیمیایی، عمدتا سولفور، در انتهای شاخه بامبو ایجاد می گردد و هزاران ماهی ساردین را به سطح آب می کشاند.

قبلا، هر شب حدود سیصد قایق در جستجوی ساردین در ساحل شمال شرقی تایوان قایقرانی می کردند، اما اکنون فقط سه قایق از این روش سنتی استفاده می نمایند. حدود 30 ماهیگیر باقی مانده که از این قایق ها استفاده می نماید، یک بازه فصلی سه ماهه از مه تا جولای فرصت دارند تا با استفاده آتش، ماهی ساردین صید نمایند.

در این دوره، ماهیگیران شبی شش ساعت در دریا می گذرانند. اگر شب خوبی برایشان باشد، بین سه تا چهار تن ساردین صید می نمایند که بیش از 4500 دلار قیمت دارد. جوانان تمایلی به ادامه این روش سنتی ندارند، چون کار پرزحمتی است و درآمد ثابتی ندارد. آن ها ترجیح می دهند در کشتی های ماهیگیری مدرن کار نمایند که از لامپ های الکتریکی برای جذب ماهی ها استفاده می نمایند. در نتیجه فقط افرادی که بالای 60 سال سن دارند، از روش آتش برای صید استفاده می نمایند.

برای تشویق ماهیگیران محلی به ادامه این روش سنتی، دولت یاری هزینه کمی می دهد اما برای جبران سود رو به کاهش ماهیگیری با آتش کافی نیست.

چند سال پیش دولت فستیوال سالانه ماهیگیری با آتش سولفوریک را در جینشان، تایوان به راه انداخت تا به ترویج این روش و افزایش آگاهی درباره کاهش آن یاری کند. اکنون قایق های تفریحی، گردشگران مشتاق و عکسایان ر با خود نزدیک این قایق هاس سنتی می برند و فرصت دیدن یک منظره تماشایی را برایشان فراهم می نمایند.

منبع: amusingplanet

منبع: برترین ها
انتشار: بروزرسانی: 24 مهر 1398 شناسه مطلب: 366

به "روش سنتی ماهیگیری با آتش در تایوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش سنتی ماهیگیری با آتش در تایوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید