درآمد روستائیان نصف شهری ها است، تحقق عدالت اجتماعی با ایجاد شغل

به گزارش خبرنگاران، محمدرضا واعظ مهدوی ظهر چهارشنبه در شورای هماهنگی رفاه لرستان در سخنانی با بیان اینکه ما در دولت یک نظام تقسیم کار ملی داریم، گفت: هر وزارتخانه ای و دستگاهی در این راستا عهده دار وظایف خود است.

درآمد روستائیان نصف شهری ها است، تحقق عدالت اجتماعی با ایجاد شغل

مهم ترین ابزار تحقق عدالت اجتماعی ایجاد اشتغال است

وی با بیان اینکه وظیفه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه خدمت به مردم است، عنوان نمود: شرایط مردم و زندگی مردم بیش از همه به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مربوط می گردد.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور با اشاره به اینکه سفره مردم بیش از همه مربوط به حوزه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، گفت: در این راستا دستگاههای زیر مجموعه وزارتخانه باید به این نقش توجه ویژه داشته باشند.

واعظ مهدوی با تاکید بر اینکه به طور مرتب وضعیت زندگی مردم باید از سوی شورای رفاه استان مورد کنترل قرار گیرد، ادامه داد: مسئول معیشت و رفاه مردم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و چون اشتغال مهم ترین متغیر مشترک بین بخش اقتصادی و اجتماعی است باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه اشتغال هم اقتصاد را پیش می برد و هم توزیع عادلانه درآمد را به دنبال خود می آورد، توضیح داد: مهم ترین ابزار تحقق عدالت اجتماعی در جامعه گسترش اشتغال بوده که بخشی از آن بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

درآمد روستائیان کشور نزدیک به نصف درآمد جمعیت شهری است

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور با اشاره به اینکه جمع خانوارهای موجود در لرستان 463 هزار مورد است، گفت: یک میلیون و 754 هزار نفر جمعیت این تعداد خانوار بوده و از مجموع خانوارهای استان 162 هزار مورد در روستاها و 290 هزار خانوار در شهرها زندگی می نمایند.

واعظ مهدوی با اشاره به وضعیت درآمد و هزینه در نقاط مختلف کشور، ادامه داد: در سطح کشور در سال 95، میانگین هزینه خانوارهای شهری 284 میلیون ریال و میانگین درآمد آنها 317 میلیون ریال بوده است.

وی، بیان داشت: همچنین میزان هزینه خانوارهای روستایی 157 میلیون ریال بوده است و درآمد حدود دو میلیون تومان بیش از هزینه ها بوده است.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور با بیان اینکه درآمد روستائیان کشور نزدیک به نصف درآمد جمعیت شهری است، ادامه داد: این امر باید دائم مورد توجه قرار گیرد، ما مسئول سفره مردم، کیفیت و شرایط رفاهی مردم هستیم باید بدانیم روستائیان نصف شهرها درآمد دارند.

واعظ مهدوی با تاکید بر اینکه روستائیان در برابر نوسانات اقتصادی بسیار آسیب پذیر هستند، گفت: در برخی استان ها مانند سیستان بلوچستان درآمد روستائیان کمتر از نصف میانگین ملی است.

پایین بودن پوشش بیمه ای در لرستان

وی با اشاره به اینکه نابرابری درآمدی روستائیان در کشور حدود 300 درصد است، گفت: در استان لرستان هزینه یک خانوار شهری 212 میلیون ریال بوده و درآمد متوسط یک خانوار 255 میلیون ریال است، هزینه یک خانوار روستایی در لرستان 139 میلیون ریال و درآمد آن نیز 165 میلیون ریال است.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور با اشاره به اینکه فاصله درآمد خانوار شهر و روستا در لرستان حدود 65 درصد است، گفت: پوشش بیمه های اجتماعی در کشور 60 درصد و در لرستان حدود 57 درصد است.

واعظ مهدوی با بیان اینکه باید هدفگذاری کنیم هر خانوار یک بیمه گردیده داشته باشد، گفت: ما باید نسبت به این موضوع حساس باشیم و در دستور جلسات شورای هماهنگی رفاه استان قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 آبان 1397 بروزرسانی: 12 آبان 1397 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 35

به "درآمد روستائیان نصف شهری ها است، تحقق عدالت اجتماعی با ایجاد شغل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمد روستائیان نصف شهری ها است، تحقق عدالت اجتماعی با ایجاد شغل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید