دانشمندان ارتباط بین آلودگی هوا و چند بیماری جدید را کشف کردند

طبق اطلاعات به دست آمده، به ازای هر 1 میکروگرم بر متر مکعب افزایش آلودگی هوا، سالانه 2050 بیمار با این بیماری های جدید در بیمارستان بستری می شوند.

دانشمندان ارتباط بین آلودگی هوا و چند بیماری جدید را کشف کردند

به گزارش، تحقیقات جدید نشان می دهند قرار دریافت در معرض آلودگی هوا حتی برای مدت بسیار کوتاه، می تواند شما به خاطر بیماری های جدیدی روانه بیمارستان کند. این نتایج می تواند راه چاره های کیفیت هوا در سرتاسر دنیا را دستخوش تغییر نماید.

منظور از آلودگی هوا در این تحقیق، آلودگی ناشی از ذراتی با قطر کمتر از 2.5 میکرون است؛ ذراتی که به شکل ترکیب جامد و مایع در هوا پراکنده اند. این ذرات یک بیستم موی انسان ضخامت دارند و به راحتی از سد های دفاعی بدن انسان عبور می نمایند.

ذرات آلاینده هوا پس از تنفس، به دیواره ریه های شما چسبیده و سپس راه خود را به جریان خون پیدا می نمایند. این فرایند باعث تحریک و التهاب اعضای بدن شده و مسائل تنفسی و دیگر بیماری ها را به وجود می آورد. از بین منابع فراوری نماینده این ذرات می توان به نیروگاه های سوخت فسیلی، خودروها، کشاورزی، جاده های خاکی و ساخت و ساز شهری اشاره نمود.

برای درک کامل خطرات و هزینه های درمانی ناشی از آلودگی هوا در کوتاه مدت، محققین بیش از 95 میلیون رکورد بیمارستانی بین سال های 2000 تا 2012 را جمع آوری کردند. سپس اطلاعات بیش از 1928 سایت سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا در ارتباط با آلودگی هوا را نیز گردآوری نمودند. ارزیابی این حجم از اطلاعات به توان پردازش فوق العاده ای احتیاج دارد و به همین دلیل، محققین از سوپرکامپیوتر دانشگاه هاروارد استفاده کردند.

نتایج تحقیق نشان داد آلودگی ذرات معلق با بیماری های شناخته شده ای مثل مسائل تنفسی و بیماری های قلبی عروقی ارتباط دارد. مهم ترین بخش یافته ها، ارتباط این نوع آلودگی با دیگر بیماری ها از جمله عفونت سراسری خون (سپتیسمی)، نارسایی کلیه، عفونت پوستی و عفونت مجاری ادراری بود.

طبق اطلاعات به دست آمده، به ازای هر 1 میکروگرم بر متر مکعب افزایش آلودگی هوا، سالانه 2050 بیمار با این بیماری های جدید در بیمارستان بستری می شوند. این شرایط در هر سال حداقل 31 میلیون دلار هزینه مستقیم روی دست دولت و مردم می گذارد.

این پژوهش همچنین ارتباط بین آلودگی هوا و بیماری پارکینسون، دیابت، ترومبوفلبیت (التهاب سیاهرگ) و ترومبوس را نیز نشان می دهد که البته این موضوع در تحقیقات قبلی هم به اثبات رسیده بود.

منبع: دیجیاتو

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 1 بهمن 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 599

به "دانشمندان ارتباط بین آلودگی هوا و چند بیماری جدید را کشف کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان ارتباط بین آلودگی هوا و چند بیماری جدید را کشف کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید