جنگنده های آمریکایی و داعشی در تهران

فوق العاده است. اگر در تهران هستید، آن را ببینید. مکان جالبی است، تجهیزات نظامی زیادی را می بینید. این موزه زمینه تفسیر ایران از عصری پر از فاجعه و جنگ را فراهم نموده است. مکان بسیار مناسب برای بازدید است.

جنگنده های آمریکایی و داعشی در تهران

این ها نظر بعضی گردشگران از استرالیا، روسیه و سنگاپور است که موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران را یکی از بهترین بخش های سفرشان در ایران توصیف نموده اند، موزه ای که ادوات نظامی در هشت سال نبرد با عراق را به نمایش گذاشته و تاریخ انقلاب اسلامی و جنگ هشت ساله با عراق را با مدیاهای متنوع روایت نموده وحالا دامنه نمایش را به جنگ داعش کشانده است.

به گزارش خبرنگاران، موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس یا جنگ با آن که جزو مدرن و مجهزترین موزه های منطقه ای قلمداد می گردد اما در رده پربازدیدکننده ترین موزه های ایران یا حتی تهران قرار ندارد.

موزه جنگ ایران در اراضی عباس آباد تهران واقع شده و دسترسی به آن به وسیله ایستگاه مترو حقانی ممکن است. موزه در کنار مجموعه باغ کتاب تهران، کتابخانه ملی ایران، باغ هنر، مصلی تهران و پل طبیعت قرار گرفته است.

محوطه موزه بسیار وسیع است طوری که ادوات نظامی و جنگی به اندازه جنگنده های هوایی، تانک و موشک در میان گونه های متنوعی از گیاهان مستقر شده است و با استفاده از تکنولوژی های دیجیتال سعی شده مفاهیم تاریخ انقلاب اسلام و دفاع مقدس انتقال داده گردد. موزه راهنماهایی مسلط به زبان انگلیسی و عربی هم دارد.

مسجد خرمشهر که نماد مقاومت و آزادی است ورودی موزه است. در محوطه سبز موزه که تالاب ها و مرداب های مناطق جنوبی ایران نماسازی جنگنده ها، تانک ها و توپ های محصول کشور آمریکا، روسیه، چین، کره شمالی و انگلستان که در جنگ هشت ساله با عراق استفاده می شد و بعضی از ان ها جزو غنائم ایران از جنگ است، نمایش داده شده است.

بخشی از فضای بیرونی موزه به شهدای انرژی هسته ای اختصاص داده شده است. اتومبیل های منفجر شده آن ها به همراه شناسنامه ای از شهدای هسته ای نمایش داده شده است.

در سمت دیگر محوطه که غنائمی از داعش مستقر شده قرار است نمایشگاه خاتمه داعش برپا گردد. اتومبیل های منهدم شده با آرایشی جنگی که صحنه ای از تجاوز خانمان برانداز در سوریه و عراق به تصویر می کشند.

نمونه ای از موشک های ساخته شده در ده های اخیر در سوی دیگر محوطه ایستاده اند. علی اصغر جعفری ـ مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ـ خبر داده که در هفته دفاع مقدس، نمایشگاه شکار کرکس ها با نمایش انواع پهبادهای شکار شده آمریکا از جمله آر کیو 170 و گلوبال هاوک به همراه سامانه سوم خرداد که این پهباد را سرنگون کرد و به تهران منتقل شده، برگزار می گردد.

مجموع وقایع دوران انقلاب اسلامی و جنگ ایران و عراق همچنین تاریخ روابط ایران با کشورهای خاورمیانه و غرب در عصر معاصر را می توان در داخل ساختمان موزه مشاهده کرد.

با ورود به ساختمان موزه، بازدیدکننده وارد تونل زمان می گردد و به روزهای پیش از انقلاب می رود و بعد از سال 1357، وارد روزگاری می گردد که نقشه جنگ عراق با ایران کشیده شد. اتاق شبیه سازی بمباران، بازسازی پالایشگاه آبادان، کلاس های درس آوار شده، سنگرهای مناطق گرجهتی و سردسیری، جهت مین گذاری شده، سالن عملیات ها و اسناد پشت جبهه و سمبل های شهادت جزئیات دیگری از این تالارهاست که سعی نموده گوشه ای از فجایع و آثار جنگ ایران و عراق و تحولات سیاسی ایران را در نیم قرن به نمایش بگذارد.

دیدن موزه جنگ یا همان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بیشتر از دو ساعت زمان می برد و قیمت بلیت آن درحال حاضر برای هر نفر 12 هزار تومان است.

در تاریخچه موزه هم آمده که بزرگ ترین موزه جنگ دنیا اسلام و مدرن ترین موزه غرب آسیا است. طراحی موزه در مسابقه ای که 250 گروه در آن شرکت نموده بودند، برگزیده شد و موزه در سال 139 افتتاح شد و سال 1395 نام آن موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 4 آبان 1398 شناسه مطلب: 404

به "جنگنده های آمریکایی و داعشی در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگنده های آمریکایی و داعشی در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید