جریمه 65 درصد پزشکان به دلیل ثبت نکردن کارتخوان

با توجه به ثبت نشدن حدود 65 درصد کارتخوان پزشکان در سامانه مالیاتی در موعد مقرر، طبق قانون این افراد باید 2 درصد درآمد خود را جریمه بپردازند؛ این جریمه علاوه بر جرایم کتمان درآمد یا فرار مالیاتی محاسبه می گردد.

جریمه 65 درصد پزشکان به دلیل ثبت نکردن کارتخوان

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، 31 شهریور ماه سال جاری مهلت قانونی پزشکان و حرف وابسته ذکر شده در قانون بودجه 98 کل کشور برای ثبت کارتخوان در نظام مالیاتی به خاتمه رسید. این فرصت قانونی در حالی خاتمه یافت که طبق آخرین اخبار حدود 35 درصد از پزشکان مشمول، کارتخوان خود را در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت کردند.

در همین باره علی رستم پور مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون سپاری سازمان امور مالیاتی گفته بود که 35 درصد کارتخوان پزشکان در سامانه نظام مالیاتی ثبت شد که تعداد آن ها 26 تا 27 هزار نفر می گردد.

در مجموع 73 هزار و 877 پزشک مشمول فراخوان ثبت و نصب کارتخوان مورد تایید نظام مالیاتی شده بودند.

بر این اساس طی ماه های اخیر کارتخوان پزشکان با حاشیه های بسیار زیادی همراه بود و در این راستا مقاومت شدیدی از سوی مسئولان و عوامل این قشر فرهیخته و تحصیلکرده در رسانه ها و اذهان عمومی ایجاد کرد.

طبق این آمار، 65 درصد پزشکان خود را از مشوق های قانون مالیات و تبصره 2 ماده 169 قانون مالیات های مستقیم محروم کردند. یکی از این مشوق ها بخگرددگی دو سال اول نصب صندوق فروش است که معادل 10 درصد از مالیات ابرازی عملکرد مودیان را شامل می گردد.

* امکان طرح دعوای کتمان درآمد علیه پزشکانی که کارتخوان ندارند

حالا اگر نه تنها این پزشکان، بلکه تمامی مودیان و صاحبان مشاغلی که خود را مقید به اجرای احکام مالیاتی نمی دانند جریمه 2 درصدی از فروش یا درآمد در انتظار آن ها است. علاوه بر آنکه سازمان مالیاتی احتمالاً می تواند مدعی کتمان درآمد و فرار از مالیات نیز بگردد.

با وجود آن که طی روز های اخیر جلسه چهار جانبه میان سازمان امور مالیاتی، سازمان نظام پزشکی، وزارت بهداشت، کمیسیون بهداشت مجلس و انجمن های علمی پزشکان برگزار گردید و انتظار می رفت عملکردی بهتری از ثبت نام کارتخوان پزشکان ها رقم بخورد. اما دست آخر خروجی و ماه عسل چند ماه تنش و چالش برای انجام تکلیف قانونی، چیزی فراتر از ثبت نام 35 درصدی نبود.

* رسانه ها در عمل نکردن پزشکان به قانون مقصرند؟

نامه یا شبه بیانیه سازمان نظام پزشکی تلویحا رسانه ها را عاملان اصلی تنش و عدم انجام تکالیف قانونی پزشکان دانسته و از مسئولان مربوطه خواسته تا در کمیته ای 4 جانبه و به دور از شفافیت و نظر عموم جامعه، به مالیات آن ها رسیدگی گردد.

تعیین شد که دو سوم قشر پزشکاندر انظار عمومی خود را مقید به قانون ندانستند و وقعی به وظایف قانونی ننهادند. البته اجرای قانون برای همه یکسان است با این حال توقع این بود خواصی مانند پزشکان که با عموم جامعه سروکار دارند و اعتماد نسبی میان مردم و آن ها برقرار است وجهه بهتری در انظار از خود نشان می دادند.

علی رستم پور مقام مسئول در سازمان مالیاتی در خصوص ورود سازمان مالیاتی به حساب های بانکی پزشکان گفته بود: تکالیف سازمان سر جای خود است و مربوط به گروه خاصی نیست. سازمان مالیاتی بر اساس وظیفه ای که دارد به منظور شناسایی مودیان، تشخیص درآمد واقعی و مطالبه مالیات برای همه یکسان و طبق قانون مالیات ها عمل کند.

مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون سپاری سازمان امور مالیاتی گفت: سامانه برای ثبت کارتخوان همچنان باز است، اما پزشکانی که در موعد قانونی ثبت نام نکردند مشمول تسهیلات قانونی مالیات نخواهند شد. سازمان امور مالیاتی سال 99 در خصوص جرایم و ضوابط عدم اجرا تصمیم گیری می نماید با این وصف براساس تبصره 2 ماده 169 قانون مالیات ها جریمه عدم تمکین به قانون 2 درصد فروش در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: قرار بود برای نصب کارتخوان پزشکان از اول سال 98 اجرایی گردد که فراخوان از نیمه سال بود و این مدت مشمول جریمه نخواهد شد و ملاک اجرا از نیمه دوم سال است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: بروزرسانی: 9 آبان 1398 شناسه مطلب: 416

به "جریمه 65 درصد پزشکان به دلیل ثبت نکردن کارتخوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریمه 65 درصد پزشکان به دلیل ثبت نکردن کارتخوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید