ثبت حریم 15 اثر تاریخی تبریز

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از ثبت حریم 15 اثر تاریخی تبریز اطلاع داد.

ثبت حریم 15 اثر تاریخی تبریز

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار در این خصوص گفت: حریم محدوده ای است که بر اساس ضوابط قانونی برای حفظ اثر تاریخی یا طبیعی معین و باعث حفظ موجودیت اثر و یکپارچگی آن می گردد. بناهای تاریخی از جنبه های مختلف دارای حریم هایی هستند که جهت مراقبت و نگهداری بهتر از بناها ضروری است به این حریم ها توجه گردد .

آبدار ادامه داد: هر بنایی با بافت شهری و طبیعی خود کاملا انس گرفته و با آن همسو و هماهنگ است اما در طی سال های گذشته که شهرها رشد و گسترش یافتند، به سرعت بناهای متنوعی در شهرها ساخته شده و بر اثر این تحولات چهره شهرها دگرگون شد و به نوعی باعث جدا شدن بناها از بافت شهری خود شد، به همین دلیل حریم هایی برای بناهای ارزشمند تاریخی تعریف شد تا این بناها کماکان بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با اشاره به تصویب 8 پرونده معین حریم آثار تاریخی تبریز، گفت: به دنبال برگزاری جلسه شورای ثبت و حریم کشور، محدوده حریم و ضوابط حفاظتی 15 اثر تاریخی تبریز در قالب 8 پرونده به تصویب رسید.

وی در مورد ثبت حریم آثار تاریخی تبریز گفت: 8 پرونده معین حریم و ضوابط حفاظتی تبریز شامل 15 اثر تاریخی است که از جمله آن ها می توان به شامل خانه پروین اعتصامی، خانه معبودی، خانه باغ کلانتری، کلیسای سرکیس مقدس و مدرسه تومانیان اشاره نمود.

آبدار در انتها اعلام نمود: سایر آثار تاریخی تبریز که در جلسه اخیر کمیته حریم آثار غیر منقول مطرح و به تصویب رسیده، باغ کمال، پل بیلانکوه، یخچال بیلانکوه، یخچال قائم مقام، خانه امیرفاطمی و بلوک غربی بازار (خانه کلکته چی، حمام نخست، مسجد مولانا و مسجد کلکته چی) و خانه خیابانی است.

منبع: میراث آریا
انتشار: بروزرسانی: 10 مهر 1398 شناسه مطلب: 315

به "ثبت حریم 15 اثر تاریخی تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت حریم 15 اثر تاریخی تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید