تماس دوباره آمریکا و کره شمالی؛ نامه هایی که دیگر جذابیت ندارند

رئیس جمهوری آمریکا که با امید فراوان وارد مذاکرات با کره شمالی شده بود به نظر با شرایطی روبرو شده که با کنار گذاشتن مهره های انتخابی خود به دنبال خارج شدن از بحران هسته ای با کره شمالی پیش از انتخابات ریاست جمهوری است.

تماس دوباره آمریکا و کره شمالی؛ نامه هایی که دیگر جذابیت ندارند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دیدار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ، رهبر کره شمالی به یک سناریوی تکراری و نه چندان جذاب شده است. رئیس جمهوری آمریکا که در سالهای اول ریاست جمهوری خود با الفاظی بعضا تحقیرآمیز (مرد موشکی) رهبر کره شمالی را خطاب قرار می داد این روزها بیش از هر فرد دیگری به دنبال دیدار با این رهبر جوان است. این دو از سال گذشته میلادی تا کنون 3 بار با یکدیگر دیدار نموده اند اما باوجود پوشش رسانه ای قوی و تمرکز خبرگزاری ها بر روی این دیدارها، گذشت زمان نشان داد که خواسته های دو طرف فاصله بسیاری با یکدیگر دارد.

صبح امروز رسانه های کره جنوبی از نامه رهبر کره شمالی به ترامپ در ماه آگوست و دعوت از او برای سفر به پیونگ یانگ خبر دادند. این دومین نامه ای است که رهبر کره شمالی در نیمه دوم آگوست برای ترامپ ارسال نموده است. ترامپ نیز روز پنجشنبه بدون اشاره به نامه ارسالی از سوی همتای کره ای خود گفته بود انتظار دارد امسال میلادی با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دیدار کند .

خبر ارسال این نامه درحالی منتشر شده که روز چهارشنبه هفته گذشته دونالد ترامپ پس از برکناری جان بولتون، مشاور امنیت ملی خود مدعی شده بود بولتون مقصر به بن بست رسیدن مذاکرات با کره شمالی بوده و او فردی بوده که با ارائه مدل لیبی و برچیدن تمام تسلیحات هسته ای باعث به عقب بازگرداندن گفتگوهای هسته ای شده است. پس از جابجایی های اخیر در کابینه ترامپ باید منتظر بود و دید آیا کنار گذاشتن جان بولتون به پیشرفت مذاکرات کمکی خواهد نمود یا خیر. شاید چندین دلیل باعث نگرانی ترامپ و تمایل او برای به نتیجه رساندن این گفتگوها شده باشد.

اولین مورد نزدیک شدن به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست. شاید برای بعضی از مردم آمریکا که علاقه چندانی به سیاست خارجی ندارند، ترامپ بیش از یک سیاستمدار تاجری باشد که به جای شعار و وعده قصد عملی کردن ایده های خود را دارد. با این وجود با آنالیز اقدامات این تاجر پرآوازه می توان پرونده های ناتمام بسیاری را مشاهده کرد که اتفاقا تعداد آنها در عرصه سیاست خارجی بسیار بیشتر است. در عرصه سیاست خارجی ترامپ با چالشهایی روبرو شده که به واسطه دیدارهای مستقیم با رهبر کره شمالی، امکان دستیابی به راهکار - حداقل از دید خود ترامپ - محتمل تر است؛ و مسلما برای جذب آراء مردم آمریکا در دور دوم، ترامپ به دستاوردی ملموس احتیاج دارد و سریال دیدارهای او و مرد موشکی دیگر برای مخاطب آمریکایی جذابیت سال های گذشته را نخواهد داشت.

مورد بعدی مربوط به تحرکات کره شمالی بعد از اولین دیدار با ترامپ در سنگاپور بود. شاید بعد از این دیدار بود که مقامات کره شمالی باتوجه به غیرقابل پیش بینی بودن ترامپ کم توجهی او به توافقات - هرچند بین المللی - ترجیح دادند باوجود باز نگه داشتن کانال مذاکره فعالیتهای هسته ای خود را نیز ادامه دهند. همزمان با سرخوشی ترامپ از شکسته شدن تابوی دیدار با رهبران کره شمالی و شناخته شدن به عنوان اولین رئیس جمهوری که وارد خاک کره شمالی شده، کارشناسان و تحلیلگران نسبت به ادامه فعالیتهای هسته ای کره شمالی هشدار دادند.

هرچند ترامپ در توییتهای روزانه خود از مذاکره با کره شمالی به عنوان یک برگ برنده یاد می کرد اما تصاویر ماهواره ای حاکی از واقعیت دیگری بودند. هیات کارشناسان سازمان ملل متحد در گزارشی که 14 شهریور منتشر شد اعلام کردند کره شمالی کماکان به توسعه برنامه موشک های بالستیک خود ادامه می دهد و باوجود بسته شدن سایت آزمایش هسته ای، برنامه هسته ای پیونگ یانگ بدون وقفه ادامه دارد.

هرچند ترامپ ظاهرا امیدوار است با کنار گذاشتن جان بولتون بتواند رهبر کره شمالی را به جهت مذاکره بازگرداند اما اینکه جابجایی یک یا چند مهره در این بازی شطرنج گونه تاثیر چندانی در ماهیت این گفتگوها خواهد داشت یا خیر، سوالی است که برای دریافت پاسخ آن باید منتظر ماند. مقامات کره شمالی نیز در روند گفتگوها بارها با مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا دچار مشکل شده و حتی او را یک گیاه سمی در دیپلماسی خطاب نموده بودند. اختلاف با پامپئو به جایی رسید که کره شمالی خواهان گفتگوی مستقیم با استیو بیگن شده بودند اما تغییر در راهبرد سیاست خارجی آمریکا با جابجایی چندین مهره اتفاقی است که باور آن چندان ساده نیست.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 22 مهر 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 359

به "تماس دوباره آمریکا و کره شمالی؛ نامه هایی که دیگر جذابیت ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماس دوباره آمریکا و کره شمالی؛ نامه هایی که دیگر جذابیت ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید