ترامپ راه نیکسون را می رود؟

داستان استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا، همچنان ادامه دارد. اگرچه در آغاز، این استیضاح در مجلس نمایندگان با رأی بالایی به تصویب رسید اما کسب دوسوم آرا در مجلس سنا با توجه به اکثریت داشتن جمهوریخواهان در آن، برای برکناری ترامپ بعید به نظر می رسد. این تحلیل با توجه به مکانیسم استیضاح در این کشور قابل قبول است.

ترامپ راه نیکسون را می رود؟

دموکراتها پس از کامل کردن پفراینده خود، باید ابتدا در مجلس کنندگان استیضاح را مورد تأیید قرار دهند و سپس آن را در مجلس سنا به رأی بگذارند. بنابراین برای اینکه این استیضاح عملیاتی و ترامپ برکنار گردد بیش از دو سوم از 100 سناتور باید به وی رأی عدم اعتماد بدهند. این در حالی است که از مجموع 435 عضو مجلس کنندگان، 235 کننده از حزب دموکرات هستند و مابقی جمهوریخواه یا مستقلند اما در مجلس سنا، جمهوریخواهان با 53 سناتور اکثریت را به خود اختصاص دادند، دموکراتها دارای 45 رأی و مستقلان 2 کرسی را دارا هستند. لذا با توجه به این موارد این امکان وجود دارد که استیضاح شکست بخورد.

مضافاً اینکه اگرچه در افکار عمومی این پفراینده بسیار مطرح شده است اما هنوز نتوانسته نظر اکثریت مردم را به خود جلب کند. از سوی دیگر جمهوریخواهان هم تلاش میکنند در این مسأله خود را قربانی توطئهای بینالمللی نشان دهند که این موضوع میتواند تغییراتی در دیدگاه برخی از کنندگان ایجاد کند و در نهایت پفراینده استیضاح عقیم گردد.

احتمالات دیگری را هم با توجه به وقایع تاریخی میتوانیم مورد توجه قرار دهیم. تاریخ نشان داده که تاکنون بررسی استیضاح هیچکدام از رؤسایجمهور پیشین امریکا منجر به محکومیت از سوی سنا نشده است. بهعنوان مثال، بیل کلینتون و اندرو جانسون در سنا تبرئه شدند. البته ریچارد نیکسون قبل از آنکه مجلس کنندگان، رأی به استیضاح وی دهد، استعفا کرد لذا با توجه به سوابق تاریخی یک احتمال این است که ترامپ کنارهگیری کند؛ یا بهعبارتی وادار به کنارهگیری از مقام ریاست جمهوری گردد. این در واقع مشابه حالتی است که برای ریچارد نیکسون رخ داد. وی برای متوقف کردن فرایند استیضاح که ناشی از رسوایی واترگیت بود، مدتی قبل از استیضاح استعفا داد. در آن زمان توجه رهبران دو حزب دموکرات و جمهوریخواه به منافع بلندمدت سبب شد استیضاح برای نیکسون به یک واقعیت غیرقابل اجتناب تبدیل گردد. البته ناگفته نماند که ذکاوت نیکسون برای بقا و احیای حزب جمهوریخواه را نمیتوان در ترامپ مشاهده کرد اما با این حال شاید ترامپ هم برای حفظ منافع حزبی مجبور به چنین اقدامی گردد. البته این اتفاق هم منوط به این است که در فرایند تحقیقات، شواهد شوکه کننده ای به دست بیاید که حزب را بیش از پیش ناچار به وارد ساختن فشار بر ترامپ کند.

احتمال دیگر در این خصوص، تغییر ماهیت استیضاح و فرایند آن از سوی قاضی در جلسه نهایی استیضاح است. چرا که جمهوریخواهان اکثریت کرسیها را در سنا در اختیار دارند و قاضی کل دیوان عالی امریکا هم از سوی رئیسجمهوری تعیین میگردد. بنابراین، این احتمال هم وجود دارد که استیضاح ترامپ به نتیجه نرسد. همانطور که استیضاح بیل کلینتون در نهایت به برکناری رئیس جمهوری منجر نشد. حال در مجلس سنایی که جمهوریخواهان در آن اکثریت را دارند، رئیس دادگاه میتواند جلسه دادگاه را به گونهای مدیریت کند که در نهایت نتیجهای خاص حاصل شده و ترامپ تبرئه گردد؛ اگرچه با همه این احتمالات ممکن است در سطوح بالای حزب جمهوریخواه بار دیگر نارضایتی بهوجود آید و آنها به برکناری ترامپ رأی دهند.

در این شرایط، دموکراتها ممکن است از اکثریت ضد ترامپی در سنا بهرهبرداری تبلیغی کرده و آن را پیروزی اخلاقی خود علیه جمهوریخواهان قلمداد و در انتخابات سال2020 از آن بهرهبرداری کنند.

اما از آنجا که خواسته دموکرات ها این است که حتی اگر هم استیضاح ترامپ منجر به برکناری او نشد به حدی عرصه را بر او تنگ کنند که خودش استعفا دهد، یکی از مهم ترین نتایج این استیضاح می تواند در قبال کشور ما، ایران باشد. اگر در انتخابات آینده مردم امریکا دموکرات ها را روی کار بیاورند، طبیعی است که دموکرات ها به برجام باز خواهند گشت، چراکه برجام در زمان آنها انجام گرفته بود. لذا کنار رفتن ترامپ و سیاست هایش موجب خواهد شد تحریم هایی که ترامپ علیه ایران وضع کرده بود از بین برود، امریکا به برجام پایبند بماند و اروپایی ها نیز از زیر فشار امریکا برای تحریم ایران خارج شوند. در هر حال تغییرات داخلی در امریکا به نحوی می تواند به نفع ایران رقم بخورد که مواردی که در بالا به آن اشاره شد، به وقوع بپیوندد. ،ایران جمعه

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 24 دی 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 579

به "ترامپ راه نیکسون را می رود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ راه نیکسون را می رود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید