برنامه وزارت علوم برای تغییر شیوه پذیرش دانشجوی دکتری

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: دنبال راهکاری برای پذیرش مستقیم دانشجویان دکتری توسط دانشگاه ها هستیم.

برنامه وزارت علوم برای تغییر شیوه پذیرش دانشجوی دکتری

به گزارش ایسنا، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر این که پذیرش دانشجویان دکتری باید مستقیماً توسط دانشگاه ها انجام گردد، گفت: در حال حاضر قانون مجلس شورای اسلامی این امر را نفی می نماید و وزارت علوم دنبال راهکاری برای حل این موضوع است.

شریعتی نیاسر به سامان دهی تعداد دانشجویان دکتری در دانشگاه ها اشاره نمود و اضافه نمود: اساساً کنکور و آزمون های فعلی لزوماً معیار معین استعدادها برای ورود به دانشگاه در مقاطع دکترا نیست بلکه کنکور در دوره دکتری صرفاً یک ابزار ورود به دانشگاه به شمار می رود. اما اینکه تعداد زیادی از دانشجویان در دوره دکتری مجاز می شوند یعنی امکان سنجش دانشجویان توسط دانشگاه ها را بیشتر شدیم و تفاوتی برای برگزاری کنکور و پذیرش به وسیله آزمون قائل نشدیم.

وی در ادامه با بیان اینکه باید به سمتی حرکت کنیم که شاخص های ورود دانشجو به دوره دکتری بهبود پیدا کند، اعلام نمود: بهبود شاخص های پذیرش دانشجوی دوره دکتری فقط به وسیله تفویض اختیار کامل به دانشگاه ها در جذب این دانشجویان اتفاق می افتد. البته در حال حاضر مقدمات این تفویض اختیار در وزارت علوم فراهم شده و امیدوار هستیم در آینده بتوانیم به سمتی حرکت کنیم که دانشگاه ها به طور مستقیم برای پذیرش دانشجو دکتری اقدام نمایند.

معاون آموزشی وزارت علوم اعلام نمود: تجربه کشورهای جهان نشان داده است که مراکز آموزش عالی اگر به طور مستقیم در انتخاب دانشجویان دخالت داشته باشند بسیار عملکرد بهتری خواهند داشت تا اینکه یک مرکزی جدا از دانشگاه ها برای آنها انتخاب نمایند. بنابراین شایسته بودن دانشجو باید توسط دانشگاه ها معین گردد.

شریعتی یادآور شد: بعضی نگران اعمال سلایق و بعضاً تخلفات در پذیرش دانشجو در دانشگاه ها به ویژه در دوره دکتری وجود دارد، اما باید گفت اساساً هر کاری را بخواهیم تعریف کنیم ممکن است با یک سری چالش ها و حتی اشکالاتی روبرو باشد بنابراین باید به دانشگاه ها اعتماد کرد.

وی اعلام نمود: باید پذیرش دانشجوی دکتری به دانشگاه ها واگذار گردد. در این راستا وزارت علوم در سال 94 یک بار برای واگذاری این امر اقدام کرد و اغلب دانشگاه های مجری از این امر راضی بودند اما مجلس قانونی وضع کرد که جلوی استمرار این امر را گرفت. بنابراین اگر بخواهیم این تجربه دوباره تکرار گردد باید راهکاری برای این قانون مجلس داشته باشیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 30 تیر 1398 شناسه مطلب: 204

به "برنامه وزارت علوم برای تغییر شیوه پذیرش دانشجوی دکتری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه وزارت علوم برای تغییر شیوه پذیرش دانشجوی دکتری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید