برنامه جدید ایران برای صادرات پتروشیمی به برزیل

مهدی شریفی نیک نفس در مصاحبه با مهر در تشریح برنامه های جدید صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری ایران به کشورهای منطقه آمریکای جنوبی و حوزه دریای کارائیب، گفت: یکی از مهمترین مسائل پیش روی صادرات محصولات پتروشیمی ایرانی به آمریکای جنوبی، بالا بودن کرایه حمل دریایی مواد و محصولات پتروشیمیایی است.

برنامه جدید ایران برای صادرات پتروشیمی به برزیل

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران با اعلام اینکه بالا بودن کرایه حمل قدرت رقابت پذیری صنعت پتروشیمی ایران در بازار آمریکای جنوبی را کم می نماید، توضیح داد: از آنجایی که این کشورهای آمریکای جنوبی نزدیک به فراوری کنندگان محصولات پتروشیمی در آمریکای شمالی همچون آمریکا و کانادا هستند، باید بتوانیم با این کشورها رقبا رقابت کنیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه برای ورود به بازار پتروشیمی آمریکای جنوبی نظر کارشناسی ما مبنی بر این است که اگر بتوانیم قیمت حمل را کاهش دهیم برای بعضی مواد مانند گریدها، محصولاتی را صادر کنیم و در قبال آن بعضی محصولات کشاورزی و دامی را وارد کنیم، بیان نمود: به نوعی با برخورد تهاتری کرایه حمل محصولات پتروشیمی ایران به آمریکای جنوبی را نصف کنیم.

شریفی با یادآوری اینکه بر این اساس شرکت مشترکی در برزیل ایجاد نموده ایم و اقدامات اولیه در این باره در حال اجرا است، بیان نمود: پیش بینی می گردد به زودی روند صادرات محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران به کشورهای آمریکای جنوبی به ویژه برزیل تسهیل و تسریع گردد.

به گزارش خبرنگاران، یکی از سیاست های کلان صنعت پتروشیمی ایران متنوع سازی بازارهای هدف صادرات انواع محصولات است و ایران برای متنوع سازی بازار پتروشیمی خود بازارهای جدیدی همچون کشورهای قاره آفریقا و آمریکای جنوبی را هدف گذاری نموده است.

از این رو در منطقه آمریکای جنوبی کشورهایی همچون برزیل و آرژانتین برای واردات بعضی از محصولات پتروشیمی از ایران آمادگی دارند و پیش بینی می گردد در آینده با نهایی شدن مذاکرات محموله های کود شیمیایی و بعضی از فرآورده های پلیمری به کشورهای آمریکای جنوبی صادر گردد.

از سوی دیگر با توجه به توسعه صنایع کشاورزی در برزیل این کشور آمریکای جنوبی بازار با پتانسیلی برای صنایع پتروشیمی ایران در بلندمدت به شمار می رود و در کنار این بازار، بازارهای شمال قاره آفریقا همچون مصر هم از دیگر اهداف صادراتی پتروشیمی ایران هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 24 آبان 1398 شناسه مطلب: 457

به "برنامه جدید ایران برای صادرات پتروشیمی به برزیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه جدید ایران برای صادرات پتروشیمی به برزیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید