بحران برگزیت و برگزاری نشست فوق العاده مجلس

دولت انگلیس میخواهد تا برای اولین بار در نزدیک به نیم قرن گذشته روز شنبه برابر 19 اکتبر در مجلس نشست فوق العاده تشکیل دهد تا درباره آینده برگزیت تصمیم گیری گردد.

بحران برگزیت و برگزاری نشست فوق العاده مجلس

این نشست پس از جلسه سران اتحادیه اروپا و یازده روز مانده به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد تا اگر نخست وزیر انگلیس درباره نحوه برگزیت به توافق رسیده بود به رای مجلس گذاشته و در غیر اینصورت گزینه های جایگزین آنالیز گردد.

نمایندگان مجلس انگلیس بایستی در روزهای آینده درباره برگزاری این نشست فوق العاده که با تظاهرات مخالفان برگزیت هم زمان خواهد بود موافقت نمایند.

اولین بار در سپتامبر سال 1939 میلادی، نمایندگان مجلس عوام انگلیس برای آنالیز تحولات جنگ جهانی دوم روز شنبه تشکیل جلسه دادند. سوم آوریل 1982 هم آخرین باری بود که مجلس برای تصمیم گیری درباره جنگ فالکلند نشست فوق العاده تشکیل شد.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس اصرار دارد که این کشور سرانجام ماه اکتبر از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. این در حالی است که نمایندگان مجلس ماه گذشته به لایحه ای رای دادند که اگر نخست وزیر تا 19 اکتبر به توافق نرسد، مهلت عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا را تمدید کند.

صدراعظم آلمان دیروز در تماس تلفنی با نخست وزیر انگلیس گفت که توافق برگزیت تا حد زیادی غیرممکن به نظر می رسد. همچنین دیوید ساسولی رئیس جدید مجلس اروپا که برای دیدار با جانسون به لندن سفر نموده بود گفت که پیشرفتی در زمینه برگزیت حاصل نشده است.

ساسولی با صدور بیانیه ای گفت: به اینجا آمدم، در حالی که امیدوار بودم پیشنهادهایی را برای پیشرفت در مذاکرات [برگزیت] بشنوم. اما باید اعلام کنم که هیچ پیشرفتی حاصل نشد.

وی با اشاره به این که مجلس اروپا از پیش نویس توافقی که آذرماه گذشته میان دولت اسبق انگلیس و اتحادیه اروپا به امضاء رسید حمایت می نماید، توضیح داد که حاضر به پذیرش توافق جدید به هر قیمتی نخواهد بود.

بوریس جانسون هفته گذشته طرح جدیدی را درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا ارائه کرد که تاکنون با واکنش سر طرف اروپایی روبرو شده است.

دونالد توسک رئیس شورای اروپا گفت که از طرح او قانع نشده و میشل بارنیه نماینده ارشد شورای اروپا در امور برگزیت هم می گوید این طرح با دیدگاه اتحادیه اروپا فاصله زیادی دارد. انگلیس کمتر از 21 روز دیگر مهلت دارد تا درباره چگونگی خروج از اتحادیه اروپا به توافق رسیده یا بدون توافق این اتحادیه را ترک کند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 26 آبان 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 462

به "بحران برگزیت و برگزاری نشست فوق العاده مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران برگزیت و برگزاری نشست فوق العاده مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید