بازار لوکس نوشت افزار؛ از مداد نوک طلا تا دفترچه نیم میلیونی!

بازار نوشت افزار تهران بازار لوکسی که در آن دفترچه های مشق نیم میلیون تومانی پیدا می گردد و قیمت بعضی اقلام آن به اندازه یک مترمربع خانه در ولنجک و زعفرانیه است.

بازار لوکس نوشت افزار؛ از مداد نوک طلا تا دفترچه نیم میلیونی!

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، خودنویس هایی که در بدنه شان پوکه فشنگ جنگ جهانی کار شده یا مداد نوکی هایی با نوک طلا پدیده های جالب بازار نوشت افزار تهران است.

بازار لوکسی که در آن دفترچه های مشق نیم میلیون تومانی پیدا می گردد و قیمت بعضی اقلام آن به اندازه یک مترمربع خانه در ولنجک و زعفرانیه است.

موسی فرزانیان، رئیس اتحادیه نوشت افزار می گوید که این نوع لوازم التحریر توسط تاجران کهنه کار و درگاه های رسمی واردات به ایران نیامده اند و بیشتر آن ها به صورت چمدانی و همراه مسافران آمده و به بازار ایران عرضه شده اند.

خودنویس به قیمت یک متر خانه در ولنجک

مدادرنگی های لاکچری که بین یک ونیم تا 5 میلیون تومان قیمت دارند، پدیده جالب این روز های بازار نوشت افزار ایران است. اگر بخواهید یک بسته مدادرنگی 120 تایی فابر کاستل خریداری کنید، باید مبلغی نزدیک به 2 میلیون و 850 هزار تومان تا 4 میلیون تومان پرداخت کنید. البته این قیمت ها بنا به برند و تعداد رنگ های آن است و همین برند، اما 60 تایی آن قیمتی معادل یک میلیون و 400 هزار تومان تا 2 میلیون تومان دارد.

خودنویس های خاص هم ازجمله کالا های لاکچری بازار نوشت افزار هستند. خودنویس هایی که گفته می گردد در بدنه آن ها طلا یا خودنویس هایی که در بدنه فلزی آن ها پوکه های فشنگ جنگ جهانی دوم کار شده است. این خودنویس ها درحال حاضر در بازار ایران بین 30 تا 50 میلیون تومان فروخته می گردد.

به عبارتی قیمت یکی از این خودنویس های خاص معادل یک مترمربع خانه در منطقه ولنجک تهران است. به جز خودنویس های خاص، برند های ویژه هم گرانقیمت به شمار می آیند. به عنوان مثال گراپا یکی از برند های جهانی خودنویس به شمار می آید، برای خرید خودنویس مونته گراپا مدل Pen Of Peace ISDPX 3 IC نزدیک به 18 میلیون تومان باید هزینه کنید. همین برند خودنویس مدل های 10 تا 12 میلیون تومانی هم دارد. جالب است بدانید مدل 18 میلیون تومانی این خودنویس ها جزو پرفروش ترین های این برند خودنویس بوده است.

مدادنوکی با نوک طلا!

البته اتود و دفتر هم از این قافله عقب نمانده اند و قیمت های بالایی را به خود اختصاص داده اند، به طوری که مداد نوکی 0.7 میلی متری کراس مدل Century با روکش طلا روی بدنه یک میلیون تومان قیمت دارد. البته این برند از مدادنوکی را اگر روکش طلا نداشته باشد، می توانید با میانگین قیمتی 200 تا 300 هزار تومان خرید کنید،

اما برند معروف دیگری همچون واترمن قیمت های بالایی دارد و حتی از مداد نوکی با روکش طلا هم فراتر رفته؛ مداد نوکی واترمن مدل 12130 Hemisphere . قیمت یک میلیون و 500 هزار تومانی دارد. قیمت دفترچه های یادداشت لاکچری هم در نوع خود پدیده جالبی است. دفتر یادداشت هوگو باس مدل Echo میانگین قیمتی 400 تا 800 هزار تومان دارد.

موسی فرزانیان، رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت افزار درباره قیمت های نجومی این کالا ها به شهروندآنلاین می گوید: این قیمت های نجومی برای خودنویس و مدادرنگی درصورتی است که سر خودنویس از طلا کار شده باشد و در صورتی که طلاکاری نشده باشد، نمی تواند چنین قیمتی داشته باشد که معمولا این اجناس به صورت تکی و شناسنامه دار فراوری می شوند و متریال و میزان طلای مورد استفاده در آن معین است.

دفترچه مشق نیم میلیون تومانی!

جالب است که دفترچه مشق لاکچری هم به وفور در بازار پیدا می گردد. دفاتر لاکچری 60 و 80 برگ که قیمت هر جلد آن بین 300 تا 500 هزار تومان است. جلد این دفترچه ها معمولا چرمی است و البته دفاتر گرانقیمت با طرح های فانتزی هم وجود دارد که نمی توان اسم دفتر لاکچری روی آن گذاشت، اما مشتریان زیادی دارد.

به عنوان مثال دفترچه های با طرح های فروزن قیمتی بین 30 تا 100 هزار تومان دارد. البته این تفاوت قیمت علاوه بر برند آن مربوط به کیفیت کاغذ و تعداد صفحات آن هم می گردد. در حالی که دفاتر کراس مدل Journal small رنج قیمتی 160 هزار تومانی دارند یا دفتر لایتر که به عنوان دفتری کلاسیک شناخته می گردد، از 240 هزار تومان آغاز می گردد.

50 درصد بازار نوشت افزار وارداتی است

جالب است که بدانید چیزی بین 50 تا 70 درصد نوشت افزار بازار ایران وارداتی است.

موسی فرزانیان، رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت افزار درباره این موضوع می گوید: اگرچه مسئله ای برای تأمین نوشت افزار مورد احتیاج دانش آموزان در امسال وجود ندارد، اما این موضوع را نباید از یاد برد که با کوشش های صورت گرفته در راستای تأمین داخلی نوشت افزار امسال چیزی حدود 50 درصد لوازم التحریر وارداتی است و تنها 50 درصد از کالا های موجود در این بخش فراوری داخل است.

فرزانیان در این زمینه شرح می دهد: با وجود تحریم ها، بیشتر کالا ها از چین و هند وارد می شوند، اما به طورکلی ما بیشترین واردات را در لوازم التحریر از کره، اندونزی، مالزی، چین و کره داریم. مداد، اتوماتیک، پاک کن و تراش که اقلام اساسی لوازم التحریر هستند، فراوری داخل دارند. اما مداد نزدیک به یک سال است که واردات آن ممنوع شده و وارد کننده اصلی آن کشور چین بوده است. در واردات پاک کن و تراش هم کشور های چین و مالزی پیشتاز بوده اند. البته واردات برند های اصلی از آلمان، مالزی و اندونزی صورت می گرفته است.

میلیونی ها در فروشگاه های شمال شهر

فرزانیان با اشاره به این که تنها اجناس آنتیک از قیمت های نجومی برخوردارند و در تمامی فروشگاه ها وجود ندارند در این زمینه شرح داد: اقلامی که قیمت های میلیونی دارند، اجناس آنتیکی هستند که به راحتی در دسترس عموم قرار ندارند.

معمولا این اجناس یا در شمال شهر به فروش می رسند یا در سایت ها به اشتراک گذاشته می شوند. چرا که در واحد های صنفی چنین اجناسی به فروش نمی رود. همچنین باید در نظر داشت که چنین اجناسی به صورت مسافرتی و چمدانی وارد می شوند. این اجناس ، اجناس بوتیکی هستند و اجناسی نیستند که در واحد های صنفی به فروش برسند.

رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت افزار در انتها با اشاره به این که قیمت نوشت افزار تحت تأثیر قیمت دلار است در این زمینه شرح داد: با توجه به این که بخشی از نوشت افزار موجود در بازار به صورت وارداتی است، قیمت ها نیز تحت تأثیر قیمت دلار هستند.

از ابتدای سال تاکنون که قیمت دلار ثابت شده است ما نیز ثبات قیمت را در نوشت افزار شاهد هستیم. البته دفتر افزایش قیمت بیشتری داشته است، آن هم به دلیل این که با گرانی کاغذ روبه رو بوده ایم و بعضی کاغذ را به صورت آزاد خریداری نموده اند. به طوری که اگر لوازم التحریر قیمتی دوبرابری داشته، قیمت کاغذ نسبت به سال گذشته 3 برابر شده است. البته باید در نظر داشت که اگرچه کاغذ وارداتی است، اما دفتر فراوری داخل است و مورد استفاده قرار می گیرد.

نوشت افزار ارزان در نمایشگاه های مهرانه

البته برای خرید لوازم التحریر ارزان هم نمایشگاه های ویژه ای در سطح تهران برگزار شده است. وزارت صنعت اعلام نموده است که حدود 15 میلیون دفترچه مشق با قیمت دولتی برای دانش آموزان فراوری شده است که بیشتر آن ها در اختیار نهاد های حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی قرار می گیرد و بقیه بین استان ها توزیع می گردد تا برای عموم به فروش برسند. این نمایشگاه ها در بوستان ولایت، بوستان حکمت برپا است.

فرزانیان در ادامه با اشاره به برگزاری نمایشگاه مهرانه در این زمینه شرح داد: کالا هایی که در این نمایشگاه توزیع می شوند از نظر کیفیت کالا های مناسبی هستند و تفاوت خاصی با کالا هایی که در بازار عرضه می شوند، ندارند. اما از نظر قیمت هم نوشت افزار عرضه شده در نمایشگاه های پاییزه با 10 تا 20 درصد تخفیف به فروش می رسند. به علاوه این که دفاتر دولتی در این نمایشگاه ها عرضه می گردد .

یکی از مهم ترین اهداف بر گزاری این نمایشگاه ترویج کالای ایرانی است، به همین جهت کالای ایرانی ارایه می گردد. اما با توجه به این که 50 درصد از کالا های لوازم التحریری وارداتی است در کنار کالا های ایرانی کالا های خارجی هم دیده می گردد. اما امیدواریم بتوانیم کالای ایرانی را ترویج داده و مورد استقبال خریداران و دانش آموزان نیز قرار گیرد.

منبع: روزنامه شهروند

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 30 مهر 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 387

به "بازار لوکس نوشت افزار؛ از مداد نوک طلا تا دفترچه نیم میلیونی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار لوکس نوشت افزار؛ از مداد نوک طلا تا دفترچه نیم میلیونی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید