انواع آب درمانی و فواید آن ها را بشناسید

آب درمانی روشی مناسب برای توان بخشی به بیمارانی است که به فیزیوتراپی و ورزش های خارج از آب پاسخی نمی دهند.

انواع آب درمانی و فواید آن ها را بشناسید

به گزارش، قدم زدن یا غوطه ور شدن در آب گرم نوع خاصی از آب درمانی است که در ادامه قصد داریم این نوع درمان فیزیکی را برای تان توضیح دهیم.

آب درمانی مخصوصاً برای درمان بیماری های مزمن یا آسیب های عضله ای و مفاصل بسیار مفید است. هم چنین افراد مسن و زنان باردار می توانند با آب درمانی بدن فعال تری داشته باشند.

در این روش دمای آب را میان 29 تا 34 درجه سانتی گراد نگه می دارند. این میزان دما باعث ایجاد احساس آرامش و تسکین درد های جسمی می گردد. ضمناًً انجام حرکات ورزشی داخل آب آسان تر است. زیرا به جای وزنه از نیروی مقاومت آب استفاده می گردد. در نتیجه آب درمانی فشار کمتری به مفاصل وارد می نماید.

به عبارتی جریان آب از تاثیر نیروی جاذبه می کاهد و انجام حرکات ورزشی را آسان تر می سازد. هم چنین آب درمانی برای تمام افراد از هر سن و جنسیتی مناسب است. مخصوصاً به افراد مسن و کسانی که نمی توانند شنا نمایند بسیار توصیه می گردد. استخر درمانی و هیدروتراپی نام های دیگر آب درمانی هستند.

انواع آب درمانی

کارورزان رشته آب درمانی از ویژگی های مختلف آب از قبیل جریان و ویسکوزیته و فشار بهره می گیرند تا تکنیک های درمانی جدیدی را ابداع نمایند.

آیی چی یکی از انواع آب درمانی است که موجب تعالی ذهنی و روحی و سلامت جسمی می گردد. نام آیی چی را از هنر رزمی تایی چی گرفته اند. تایی چی یکی از هنر های رزمی چینی است که بر سلامت روح و جسم افراد تاثیر می گذارد. ترکیب تایی چی و کی گنگ (Qi Gong) در کنار هم تکنیک آبی آیی چی را می سازد. Qi در چینی به معنی سطح انرژی بدن انسان و Gong به معنی تمرین است.

آب درمانی به روش آیی چی شامل تمرینات تنفسی و آرامش بخش است. برای انجام این تمرینات باید تا شانه وارد آب شوید و همزمان که بدن تان را به آرامی تکان می دهید، نفس عمیق بکشید.

تکرار این حرکات آرام به مرور زمان باعث افزایش قدرت بدنی می گردد و سطح اکسیژن و کالری مصرفی سلول ها را افزایش می دهد. آیی چی حرکت دست و پا ها را در محل مفاصل بهبود می بخشد و در افرادی که دچار اختلال استرس یا افسردگی هستند، از سطح اضطراب یا ناراحتی آن ها می کاهد.

PNF

پی ان اف نوعی آب درمانی کششی است که از آن برای توان بخشی استفاده می گردد. این نوع آب درمانی شامل حرکات انعطافی و کششی و چرخشی در آب می باشد. البته حرکات چرخشی پی ان اف را باید طبق الگو های ورزشی مخصوصی انجام داد که کارورزان آب درمانی تجویز می نمایند.

این نوع آب درمانی معمولاً برای بیمارانی که از آسیب های نخاعی و سر و بیماری پارکینسون رنج می برند، استفاده می گردد.

بیمار باید تا کمر یا شانه داخل آب برود و به یاری تیوب های شناور تمرین استقامت انجام دهد. تیوب های شناور در واقع همان حلقه هایی هستند که به بیمار یاری می نمایند در آب حرکت کند.

بیمارانی که از این نوع آب درمانی استفاده می نمایند، باید پشت شان را به دیواره استخر بچسبانند و تا گردن در آب فرو روند تا قفسه سینه آن ها در تماس با آب قرار بگیرد. سپس در همان حالت حرکاتی آهسته و ریتمیک انجام دهند و هم زمان نفس عمیق بکشند. این حرکات سیال توسط درمانگر و با توجه به نوع بیماری تجویز می گردد.

در ابتدا از این روش برای آموزش شنا به بیمارانی که دچار ناتوانی های جسمی و فلج مغزی بودند استفاده می شد. برهم خوردن تعادل و سعی در ایستادن مجدد از ویژگی های اصلی روش هالیویک می باشد. در این نوع آب درمانی معمولاً بیمار را در آب نگه می دارند. در حالی که درمانگر به طور منظم و به تدریج سعی می نماید تعادل بیمار را بر هم بزند و از این طریق نحوه حفظ تعادل و درست ایستادن را به او آموزش دهد.

در برخی روش های آب درمانی، به جای تمرکز بر درمان نقطه آسیب دیده، بر کل اجزای بدن تاثیر می گذارند تا همه قسمت ها با هم به درمان ناحیه آسیب دیده منجر شوند.

در نوعی آب درمانی مخصوص کمردرد از افراد می خواهند در آب قدم های بلند بردارد. زیرا انواع قدم زدن در آب در درمان آرتروز یا آسیب های زردپی پا یا ناهنجاری های ناشی از فلج مغزی مفید است.

این روش شامل پارامتر هایی است که در نهایت موجب پیشرفت در روند درمان بیماری می گردد. این روش مخصوصاً برای افرادی که دچار مسائل سیستم عصبی هستند، مفید است. در TTTA تمرکز بیشتر معطوف عملکرد است. به طوری که بیمار را تحریک می نمایند تا اعمالی که قادر به انجام آن ها نیست را انجام دهد. به بیان دیگر در این روش بیمار را تشویق می نمایند تا در بهبود توانایی هایش مشارکت کند.

حرکات واتسو انواع حرکات کششی با هر شدتی را شامل می گردد و این واقعیت که در آب انجام می گردد، فشار تحمیل شده بر مفاصل را کاهش می دهد. واتسو برای کسانی که به تازگی زانویشان را عمل کردند یا از بیماری آرتروز رنج می برند، بسیار توصیه می گردد. این نوع آب درمانی، گرفتگی ماهیچه و کمردرد را نیز درمان می نماید و باعث آرامش ذهنی می گردد.

ویسکوزیته طبیعی آب ماهیچه ها را قوی می نماید. یکی از مزایای آب درمانی این است که نیروی مقاومت آب بسیار بیشتر از مقاومت هوا است. در نتیجه انجام حرکات ورزشی در آب، ماهیچه های بیشتری را درگیر می سازد و از ضعیف شدن آن ها جلوگیری می نماید. هم چنین آب باعث می گردد بیماران کمتر درد بکشند و ماهیچه های قوی تری داشته باشند که این در روند درمان بسیار اهمیت دارد.

فشار معمول و متداول مایعات را فشار هیدروستاتیکی می گویند. از آن جایی که آب چگال تر از هوا است، فشار بیشتری بر بدن اعمال می نماید و کارایی قلب و شش ها را افزایش می دهد. فشار به ماهیچه ها و مفاصل درد های مزمن را کاهش می دهد و جریان خون و قدرت ماهیچه ها را بهبود می بخشد.

همان طور که پیش تر گفتیم، آب درمانی با آب گرم انجام می گردد. گرمای آب جریان خون داخل رگ ها را بهبود می بخشد؛ بنابراین آب درمانی به بیمارانی که عضلات قلبی ضعیف دارند، توصیه می گردد. گرما هم چنین درد و گرفتگی های ماهیچه را تسکین می دهد.

خاصیت رانش آب باعث می گردد بتوانید در آن شناور باشید و بیشتر از وقتی که در خشکی هستید، احساس سبکی کنید. ضمناً آب اثر گرانش را خنثی و از مفاصل و ماهیچه ها محافظت می نماید. این ویژگی آب به خصوص برای افرادی که مبتلا به بیماری های مزمن هستند یا اضافه وزن دارند، بسیار مفید است.

در آب درمانی، گرمای آب باعث انبساط دیواره رگ های خونی و استراحت عضلات می گردد. درمانگر با استفاده از تجهیراتی مانند پدال های آبی، جریان آب را به قسمت هایی از بدن بیمار که احتیاج به درمان دارند، راهنمایی می نماید و جریان آرام آب مانند ماساژوری طبیعی عمل می نماید که جریان خون را متعادل می سازد.

درمان در محیط آبی لذت بخش است و حس مثبتی در بیمار ایجاد می نماید. آب درمانی اثرات قابل توجه ای بر روحیه بیمار دارد و روند درمان را سرعت می بخشد.

همه باید آب درمانی را امتحان کنیم!

در چه شرایطی آب درمانی خطرناک است؟

تب بالا

زخم های سرباز مگر این که زخم با برچسب یا لباس ضد آب پوشانده شده باشد.

بی اختیاری ادرار

مسائل تنفسی مانند آسم

بیماری صرع

آلرژی به کلر

هیدروفوبیا یا ترس از آب

عوارض دوران بارداری

در آخر باید افزود در شرایط ویژه حتی اگر آب کم عمق باشد نیز احتمال خطر وجود دارد. اما اگر آب درمانی تحت نظر درمانگر و شرایط استاندارد انجام گردد، مسئله ای ایجاد نمی نماید و برعکس، برای بدن بسیار مفید و ضروری می باشد.

منبع: برترین ها

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: بروزرسانی: 8 دی 1398 شناسه مطلب: 548

به "انواع آب درمانی و فواید آن ها را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع آب درمانی و فواید آن ها را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید