انتقال آب از منبع بهشت آباد برای یزد را کارشناسی نمی دانم

به گزارش خبرنگاران، محمود زمانی قمی شنبه شب در نشست خبری با موضوع آب با اشاره به اینکه در طول هفت ماه گذشته شامل سه تعرض به خط انتقال آب به استان یزد بوده ایم، گفت: نمی توان قبول کرد که این حوادث پی درپی در محل خط انتقال آب به یزد اتفاق افتاده باشد و مسئولان این استان نیز پیگیر موضوع بوده باشند.

انتقال آب از منبع بهشت آباد برای یزد را کارشناسی نمی دانم

وی با مسائلی که در زمینه تامین امنیت خط انتقال آب به استان یزد وجود دارد، اضافه نمود: مسیر انتقال طولانی است و بخش عمده ای از مسیر نیز در بیابان واقع شده و نمی توان امنیت آن را به شکلی مدنظر برخی رسانه ها و افکار عمومی است، معین کرد اما مسئولان استان نیز از پای ننشسته اند و این موضوع مهم را با تمام توان خود پیگیری می نمایند.

زمانی قمی در مورد اظهارات یکی از مسئولان استان اصفهان مبنی بر کسر بخشی از سهمیه آب انتقالی استان یزد و واگذاری آن به ورزنه اعلام کرد: تا زمانی که استاندار یزد هستم، اجازه نمی دهم حتی یک لیتر از آب خط انتقالی استان یزد به نقطه دیگری واگذار گردد و اصلا هیچ یک از استانداران استان های یزد، اصفهان و چهارمحال بختیاری یا معاونان آنها هیچ اختیاری در زمینه کسر یا اضافه کردن سهمیه آب انتقالی ندارند.

توضیح ایجاد مسائل حقوقی برای خط انتقال آب به یزد

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مباحث حقوقی که از سال 93 برای خط انتقال آب به یزد مبنی بر تقاضای اهالی مناطقی از اصفهان برای ابطال مصوبه انتقال آب به یزد در دیوان عدالت اداری مطرح شد، توضیح داد: کوشش های بسیار انجام شد و مسائل بسیاری را پشت سر گذاشتیم تا این اتفاق رخ ندهد و خوشبختانه نتیجه آن نیز این شد که هیچ عنصر و هیچ انجمنی دیگر نمی تواند برای بقای خط اول انتقال آب به استان یزد، مشکل حقوقی ایجاد کند.

وی همچنین با اشاره به علل تعرض های انجام شده به خط انتقال آب استان یزد گفت: در طول 47 سال گذشته، کمترین حجم آب زاینده رود مربوط به اواخر سال 96 و اوایل سال 97 بوده ضمن اینکه کمترین آب ورودی به سد زاینده رود همچنین کمترین بارش های چهارمحال بختیاری مربوط به همین بازه زمانی بوده بنابراین این رویدادها تا حدی قابل پیش بینی بود.

آبی برای تقسیم کردن میان استان های یزد، اصفهان و چهارمحال بختیاری نیست

زمانی قمی تاکید نمود: اگر اکنون می بینیم که سهم سه استان اصفهان، یزد و چهارمحال بختیاری نسبت به تخصیص اولیه کاهش یافته است، به دلیل این است که اصلا آبی برای تقسیم کردن وجود نداشت.

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنان خود عنوان نمود: پیگیری ها در زمینه انتقال آب به استان یزد همچنین مقابله با تعرض ها به خط انتقال آب را وظیفه خود می دانم و امیدواریم دیگر تعرضی صورت نگیرد و اگر صورت گرفت، ما به وظایف خود عمل خواهیم کرد.

زمانی قمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت خط دوم انتقال آب به استان یزد گفت: بهشت آباد و خرسان دو منبعی است که برای خط دوم انتقال آب به یزد متصور است اما بهشت آباد را به دلایل متقن و کارشناسی قبول ندارم و توصیه من و کارشناسان، تامین آب از منبع خرسان است.

منتظر نظر وزیر نیرو برای معین منبع انتقال آب خط 2 هستیم

وی اضافه نمود: در عین حال منتظر هستیم تا وزیر نیرو نظر قطعی خود را در این زمینه ارائه دهد که البته نتیجه تا حدی معین است.

زمانی قمی در مورد خط انتقال آب از دریا به یزد، چه از دریای عمان و چه از خلیج فارس، عنوان نمود: این اقدام بیش از 20 هزار میلیارد تومان با برآوردهای چهار ماه قبل، اعتبار احتیاج دارد که دولت توان پرداخت آن را ندارد بنابراین بخش خصوصی باید در این زمینه وارد گردد.

استاندار یزد گفت: کار انتقال با حضور یک یا دو شرکت بزرگ هم امکان پذیر نیست و باید بیش از 20 شرکت بزرگ با یکدیگر هماهنگ شوند و از فاینانس نیز استفاده نمایند تا بتوانند کار انتقال آب از دریا به یزد را انجام دهند.

همه گزینه های داوطلب برای انتقال آب به یزد را آنالیز می کنیم

وی تاکید نمود: تخصیص آب این خط انتقال نیز برای آب منطقه ای است و از آنجا که هزینه هر لیتر ممکن است حتی تا 15 هزار تومان نیز تمام گردد، این آب به طور قطع برای صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

زمانی قمی در مورد اعلام آمادگی برخی شرکت ها برای انتقال آب به استان یزد اعلام کرد: هیچ گزینه ای را بر گزینه دیگر ترجیح نمی دهیم و هر گزینه ای که در این زمینه اعلام آمادگی کند را مورد آنالیز قرار خواهیم داد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 8 اسفند 1397 شناسه مطلب: 86

به "انتقال آب از منبع بهشت آباد برای یزد را کارشناسی نمی دانم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال آب از منبع بهشت آباد برای یزد را کارشناسی نمی دانم"

1 دیدگاه

21 فروردین 1398

تآکشوردآرآی استآن هآی فرآوآن و توسعه ی همگون نشود,مشکلآت حل نخوآهندشد.می بآیست حداقل ششصد استآن درکشور تآسیس شود تآ محرومیت زدآیی و توسعه ی امکآنآت اولیه و ثآنویه بهمرآه مسآیل امنیتی همگن شوند.خط پآیتختی به شکل توکیو تآیکصدمیلیون مآزآد شهرهآی بزرگ رآ در خود جآی می دهد امآ می بآیست گستره ی افقی بآشد.>فآصله ی سمنآن تآ زنجآن

پاسخ به hjo
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید