اشرافی گری منجر به اقتدار مدیریتی نمی گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی صبح امروز شنبه 7 مهرماه در سلسله نشست های هم اندیشی مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها با معاونت های تخصصی این وزارتخانه با تاکید بر اینکه اشرافی گری منجر به اقتدار مدیریتی نمی گردد و تمامی مسئولان و مدیران باید به این امر توجه ویژه داشته باشند، گفت: یکی از مسائلی که بر اعتمادسازی اجتماعی تاثیرگذار است ساده زیستی مدیران است، کارکنان و اصحاب فرهنگ و هنر حاضر هستند سختی ها را تحمل نمایند و وقتی که احساس نمایند مدیران هم در سختی هستند، تحمل سختی ها برایشان راحت تر می گردد.

اشرافی گری منجر به اقتدار مدیریتی نمی گردد

نقش روابط عمومی ها در کنش های بهنگام مسائل و بحران ها

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت روابط عمومی ها در سازمان ها و نهادهای مختلف اشاره نمود و گفت: روابط عمومی در هر سازمان و نهادی از جمله بخش های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید قوی عمل کند، زیرا باید کنش های بهنگام و پیشگیرانه داشته باشیم تا در وهله اول مسئله ای ایجاد نگردد و چنانچه ایجاد شد به گونه ای عمل کنیم تا به بحران تبدیل نگردد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برنامه های 9 گانه کلان این وزارتخانه در دوره جدید گفت: یکی از کلان پروژه ها موضوع شفافیت است. هرچه این اتفاق با سرعت بیشتری انجام گردد رابطه با مخاطب بیشتر می گردد و در عین حال اعتمادسازی نیز بیشتر خواهد شد.

وی ادامه داد: دیگر کلان پروژه موضوع دولت الکترونیک است، در این زمینه در بخش مجوزها اقداماتی را انجام داده ایم تا همه از طریق یک پنجره واحد از خدمات بهره ببرند، به همین منظور در بخش مجوزها به یک ساماندهی رسیده ایم و امروز 40 مجوز در چارچوب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید نمود: برخی کلان پروژه ها مانند گذرهای فرهنگ و هنر که با اقتصاد فرهنگ مرتبط است نیز در حال راه اندازی است و به هر میزان بتوانیم فضای خیابان های هنری را در کشور ایجاد کنیم به اقتصاد فرهنگ و هنر یاری خواهیم کرد.

صالحی یادآور شد: بحث شهرهای خلاق هم در هفته جاری ابلاغ خواهد شد، اینکه ما بتوانیم شهرهای خود را با مزیت نسبی تعریف کنیم و آنها نیز شهرهای دیگر را پیدا نمایند، امر مهمی است که قطعا باید با جدیت پیگیری گردد.

وی اضافه نمود: در فضای انسجام فرهنگی یا اقتصاد فرهنگ اتاق های گفتگوی فناوری و فرهنگ در تهران به راه افتاده و در شهرهای دیگر هم آماده راه اندازی هستیم، باید بین فناوری و فرهنگ ارتباط برقرار کنیم؛ این کار می تواند مرجعیت بخشی ادارات کل ما در فرهنگ را ایجاد کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد: در حوزه اقتصاد فرهنگ روز بازار فرهنگی نهایی خواهد شد. دسترسی برخط به رویدادهای هنری موضوع دیگری است که از طریق آن مردم دسترسی آنلاین به رویدادهای فرهنگی در سایر استان ها را دارند و این موضوع شکل درآمدزایی و ارتباط فرهنگی را برقرار می نماید.

هر اندازه فضای فرهنگی را در استان ها تقویت کنیم موفق تر خواهیم بود

وی یادآور شد: دستورالعمل تبدیل فضاهای تاریخی و میراثی به فضاهای فرهنگی هم نهایی گردیده است، تبدیل فضاهای تاریخی برخی شهرها به فضاهای فرهنگی امری لازم است و هر اندازه فضای فرهنگی را در استان ها تقویت کنیم موفق تر خواهیم بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت ارتباطات در روابط مدیران امروز، توضیح داد: در شرایط امروز بحث ارتباطات بسیار اهمیت دارد، در هر حوزه ای مساله ارتباطات بسیار مهم است، در حوزه فرهنگ نیز این موضوع اهمیت مضاعفی دارد زیرا کشور وارد فاز جدیدی گردیده و از این رو باید نظام فعال سازی ارتباطی را ایجاد کنیم.

صالحی شرح داد: در این نظام ارتباطی چند بخش مهم است که ارتباط با اصحاب فرهنگ و هنر در اولویت است، اصحاب فرهنگ می توانند بر فضای اجتماعی تاثیر بگذارند، بنابراین باید ارتباط خود با اصحاب فرهنگ و هنر را بیش از پیش افزایش دهیم.

دیدارهای عمومی با مردم باید همیشه برقرار باشد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با بیان اینکه دیدار با مردم از دیگر اولویت ها است، بیان کرد: دیدارهای عمومی با مردم باید همیشه برقرار باشد و میز خدمت اگر فعال گردد، قطعاً می تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد، باید به گونه ای عمل کرد تا مردم به حاکمیت اعتماد داشته باشند.

صالحی اضافه نمود: پاسخگویی بیشتر به مردم و ایجاد یک رابطه دو سویه و عاطفی با مردم می تواند کارها را بهتر پیش ببرد و رضایت مردم را جلب کند و از این رو خدمت همه جانبه به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه باید بیش از پیش مورد توجه باشد و در دستور کار قرار گیرد.

توجه به عدالت توزیعی ملاک ارزیابی مدیران

وی ادامه داد: توجه به عدالت توزیعی و گسترش برنامه های فرهنگی و هنری تا سطح شهرستان ها از جمله ملاک های ارزیابی عملکرد مدیران در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شمار می آید. بنابراین مدیران در حوزه ستادی و استانی باید به این نکته توجه داشته باشند.

نباید احساس گردد آسمان ایران چند رنگ است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال توضیح داد: در برنامه ریزی های فرهنگی به گونه ای عمل نگردد که احساس گردد آسمان ایران چند رنگ است.

صالحی با اشاره به اینکه باید همگرایی خود نسبت به گذشته را افزایش دهیم، اظهار کرد: یکی از شاخه های همگرایی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تقویت مرکز به پیرامون است، در این مرحله باید همگرایی معاونت ها با هم تعیین باشد تا خروجی کار را مشاهده کنیم، در بخش غیرحضوری هم اقداماتی اتفاق افتاده است که از مهرماه شروع گردیده و امید است بتوانیم با ارتباط تصویری و صوتی از راه دور (تله کنفرانس) از مرکز با استان ها ارتباط داشته باشیم.

وی در خاتمه گفت: باید هر ماه گزارش دقیقی از معاونت ها با استان ها داشته باشیم و به استان ها بیشتر توجه کنیم تا عدالت اجتماعی رخ دهد، همچنین نهادسازی یکی از مسائلی است که باید به آن توجه کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 9 بهمن 1397 شناسه مطلب: 67

به "اشرافی گری منجر به اقتدار مدیریتی نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشرافی گری منجر به اقتدار مدیریتی نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید